Jak firmy mogą wykorzystać faktoring

Płynność finansowa to jeden z najważniejszych czynników rozwoju każdej firmy. Czy wiesz, na czym polega korzystanie z faktoringu online? Jak dotrzymać dłuższych terminów płatności wystawionej faktury i nie obawiać się o brak środków finansowych? Najłatwiej jest skorzystać z usług firmy faktoringowej, która sfinansuje zobowiązania po wystawieniu faktury, a środki błyskawicznie trafią na konto bankowe. Na czym polegają usługi faktoringowe i czy warto z nich korzystać?
 Jak firmy mogą wykorzystać faktoring
/ fot. https://pixabay.com/pl/service/license

Czym jest finansowanie faktur?

Faktoring to działanie na rzecz poprawy płynności finansowej firmy. Jest odpowiedzią na często zdarzające się zatory płatnicze. Mówiąc najprościej, faktoring jest usługą, w której faktor wykupuje faktury od klienta, który wykonuje usługi na rzecz swoich kontrahentów. O faktoringu mówimy wówczas, gdy klient przekazuje faktorowi wybrane faktury przed terminem ich płatności. Faktor wówczas finansuje te faktury, czyli wypłaca środki na konto firmowe należące do klienta, a kontrahent jest zobowiązany do dokonania płatności za sfinansowaną fakturę bezpośrednio na konto faktora. Usługa faktoringu wymaga podpisania umowy, jest to usługa bardzo korzystna dla każdej firmy, która chce zapewnić sobie płynność finansową i brak zastojów. Najwygodniejszą opcją jest oczywiście faktoring online.

Co to jest faktoring online?

Faktoring online to usługa faktoringu świadczona w sposób zdalny, przez internet. Coraz więcej firm korzysta z tego sposobu, bo jest on po prostu wygodny i komfortowy. Aby można było mówić i faktoringu, musi zaistnieć współpraca pomiędzy przedsiębiorcą (zwanym także faktorantem), a instytucją finansową, czyli faktorem oraz kontrahentem (czyli dłużnikiem faktoringowym). Usługa faktoringu może odbywać się online i dzisiaj jest to zdecydowanie najbardziej popularny sposób współpracy. Faktoring online umożliwia finansowanie faktur dla stałych odbiorców.

Jakie są rodzaje faktoringu?


Możemy wyróżnić kilka podstawowych rodzajów faktoringu. Jednym z nich jest tzw. faktoring wierzytelnościowy zakupowy i sprzedażowy. W jego przypadku przedsiębiorca przekazuje faktury faktorowi, a on przelewa na rachunek klienta ok. 80-90% wartości, jaka znajduje się na fakturze. Kontrahent musi spłacić nabytą przez faktora wierzytelność. Innym rodzajem faktoringu jest faktoring odwrócony. Mówimy o nim, gdy przedsiębiorca zaciąga dług w firmie faktoringowej i musi to zobowiązanie uregulować w określonym czasie. W ramach faktoringu odwróconego przedsiębiorca wskazuje faktorowi podmioty, które będą mogły skorzystać z finansowania działalności. Dostawcy otrzymują od faktora środki w chwili, gdy przedsiębiorca przedstawia mu fakturę i potwierdza wypełnienie uzgodnionych warunków zamówienia. Więcej na temat faktoringu odwróconego przeczytasz tutaj: https://www.czerwona-skarbonka.pl/faktoring-odwrotny/.

Ze względu na przejęcie ryzyka niewypłacalności kontrahenta, możemy wyróżnić faktoring pełny, inaczej zwany także właściwy oraz faktoring niepełny, czyli z regresem. W pierwszym przypadku całkowita odpowiedzialność za niewypłacalność kontrahenta spoczywa na faktorze. W przypadku faktoringu niepełnego, faktor nie ponosi odpowiedzialności za niewypłacalność kontrahenta, a ciąży ona na przedsiębiorcy. Istnieje również faktoring mieszany, łączący w sobie te dwa rodzaje. Polega on na tym, że firma faktoringowa ustala kwotę, do której ponosi odpowiedzialność za niewypłacalność dłużnika. Jeżeli kwota zostanie przekroczona, odpowiedzialność spada na przedsiębiorcę.

Ze względu na moment zawiadomienia dłużnika o zawartej umowie faktoringowej wyróżniamy faktoring jawny i faktoring tajny (określany też jako cichy). W przypadku pierwszego rodzaju, jedna ze stron umowy od razu informuje kontrahenta o cesji wierzytelności, natomiast w przypadku faktoringu tajnego kontrahent nie zostaje o cesji powiadomiony.

Czy warto wybierać usługi finansowania faktur?

Korzystanie z usług firmy faktoringowej niewątpliwie korzystnie wpływa na zapewnienie płynności finansowej firmy. Zatory płatnicze nie są żadną nowością i zdarzają się bardzo często. Dzięki faktoringowi możliwe jest natychmiastowe finansowanie, dzięki czemu przedsiębiorca ma dostęp do gotówki bez przestojów. Firma może skupiać się na tym, co naprawdę jest ważne i nie obawiać się o brak środków finansowych. Firmy faktoringowe gwarantują ciągłość i terminowość w spłatach zobowiązań, również tym z długim terminem płatności czy odroczonym terminem płatności. Prowadząc działalność, bardzo trudno jest zapamiętać wszystkie terminy płatności faktur, zwłaszcza, gdy jest ich bardzo dużo. Usługa faktoringu wiąże się oczywiście z ryzykiem niewypłacalności kontrahenta, jest jednak gwarancją zapewnienia płynności finansowej firmy. Dużą popularnością cieszy się ostatnio faktoring online. Dzięki korzystaniu z usługi faktoringu online, cały proces przebiega jeszcze szybciej i jest maksymalnie zautomatyzowany. Jeśli szukasz rzetelnej firmy faktoringowej, sprawdź ranking takich firm i wybierz opcję najbardziej odpowiednią dla swojego biznesu. Ranking firm faktoringowych znajdziesz tutaj: https://www.czerwona-skarbonka.pl/faktoring-ranking/.

 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Wyciekł wewnętrzny sondaż PiS. Zaskakujący wynik z ostatniej chwili
Wyciekł wewnętrzny sondaż PiS. Zaskakujący wynik

Ugrupowanie Jarosława Kaczyńskiego może liczyć na ponad 40 proc. poparcie – wynika z wewnętrznego sondaż przeprowadzonego przez PiS, do którego dotarła Interia.

Morawiecki: W rozmowie z premierem Holandii chcę poruszyć kwestię reformy UE z ostatniej chwili
Morawiecki: W rozmowie z premierem Holandii chcę poruszyć kwestię reformy UE

„W rozmowie z premierem Holandii chcę poruszyć m.in. kwestię reformy UE. To jednomyślność vs większość kwalifikowana; Polska jednoznacznie uważa, że jednomyślność jest zaworem bezpieczeństwa, który chroni przed dominacją większych państw” – poinformował premier Mateusz Morawiecki w środę.

Komisarz UE ds. sprawiedliwości: „Komisja ds. badania rosyjskich wpływów budzi poważne obawy” z ostatniej chwili
Komisarz UE ds. sprawiedliwości: „Komisja ds. badania rosyjskich wpływów budzi poważne obawy”

– Powołanie komisji do zbadania rosyjskiej ingerencji w bezpieczeństwo wewnętrzne Polski w latach 2007–2022 budzi poważne obawy co do zgodności z prawem unijnym – oświadczył w czwartek podczas debaty w Parlamencie Europejskim komisarz UE ds. sprawiedliwości Didier Reynders.

Wałęsa podałby rękę Kaczyńskiemu? „Jeśli padnie na kolana i przeprosi” z ostatniej chwili
Wałęsa podałby rękę Kaczyńskiemu? „Jeśli padnie na kolana i przeprosi”

Były prezydent Lech Wałęsa w wywiadzie dla Onetu zdradził, w jakich okolicznościach mógłby pogodzić się z Jarosławem Kaczyńskim i podać mu rękę.

Wielka Brytania: Polak pobity kijem golfowym przez grupę nastolatków. „Ohydny atak na tle rasowym” z ostatniej chwili
Wielka Brytania: Polak pobity kijem golfowym przez grupę nastolatków. „Ohydny atak na tle rasowym”

W Telford, w środkowo-zachodniej Anglii, grupa nastolatków zaatakowała kijem golfowym obywatela Polski, wskutek czego trafił on do szpitala, a będącego świadkiem ataku jego 10-letniego syna zwyzywała – poinformowała w środę policja regionu West Mercia.

Rosja zamyka dwie fińskie placówki konsularne. „To odwet za NATO” z ostatniej chwili
Rosja zamyka dwie fińskie placówki konsularne. „To odwet za NATO”

Rosja ogłosiła, że od lipca funkcjonowanie fińskich placówek konsularnych w Murmańsku i Pietrozawodsku nie zostanie wznowione oraz że zamyka swój konsulat generalny w Lappeenrancie przy granicy z Finlandią. W Moskwie do MSZ na rozmowę wezwano fińskiego ambasadora Anttiego Helanterę. To kolejny odwet za wejście Finlandii do NATO – komentuje fińska prasa.

Debata w PE o komisji ds. rosyjskich wpływów. Beata Szydło nie przebierała w słowach: „Wstyd, Sikorski!” z ostatniej chwili
Debata w PE o komisji ds. rosyjskich wpływów. Beata Szydło nie przebierała w słowach: „Wstyd, Sikorski!”

– Wstyd, Sikorski, że byłeś kiedyś ministrem spraw zagranicznych! Wstyd, że na tej sali są teraz byli polscy premierzy, którzy kiedyś reprezentowali partie, które zaciągały w Moskwie pożyczki – mówiła podczas debaty w Parlamencie Europejskim była premier Beata Szydło.

Głośny transfer na horyzoncie. Agent Lewandowskiego został przyłapany z ostatniej chwili
Głośny transfer na horyzoncie. Agent Lewandowskiego został przyłapany

Menadżer Roberta Lewandowskiego pojawił się w Barcelonie. Pini Zahavi został przyłapany w towarzystwie prezesa Barcelony Joana Laporty. Z informacji mediów wynika, że chodzi o głośny transfer.

Macron chce ROZBROJENIA wschodniej flanki NATO z ostatniej chwili
Macron chce ROZBROJENIA wschodniej flanki NATO

Emmaneul Macron opowiedział się za częściowym rozbrojeniem wschodniej flanki NATO po wojnie w Ukrainie.

Komisja ds. badania wpływów rosyjskich. Parlament Europejski podjął pilną decyzję z ostatniej chwili
Komisja ds. badania wpływów rosyjskich. Parlament Europejski podjął pilną decyzję

Jeszcze w środę wieczorem Parlament Europejski zajmie się podpisaną przez prezydenta ustawą o powołaniu komisji ds. badania wpływów rosyjskich.

Emerytury
Stażowe