Szef PiS zapytany o postawę Viktora Orbana. „Spójrzmy na to chłodno”

– Spójrzmy na to chłodno. Wszystkie sankcje dotychczas zaproponowane Węgry poparły, potępiły agresję rosyjską – mówił zapytany o postawę premiera Węgier prezes PiS Jarosław Kaczyński.
Jarosław Kaczyński Szef PiS zapytany o postawę Viktora Orbana. „Spójrzmy na to chłodno”
Jarosław Kaczyński / fot. Aleksander Zieliński - Kancelaria Sejmu

Po rosyjskiej inwazji na Ukrainę, która rozpoczęła się 24 lutego, węgierski rząd - pomimo tego, że poparł wprowadzone przez Unię Europejską sankcję wobec Rosji - zapowiedział, że nie będzie w żaden sposób wspierać rządu w Kijowie. Chodzi m.in. o sprawę dostarczania broni i amunicji.

Szef PiS Jarosław Kaczyński w rozmowie z Tygodnikiem „Sieci” został zapytany o relację polsko-węgierskie i postawę szefa węgierskiego rządu Viktora Orbana.

Spójrzmy na to chłodno. Wszystkie sankcje dotychczas zaproponowane Węgry poparły, potępiły agresję rosyjską. Sprzeciwiają się zakazowi importu ropy z Rosji, ale taka sama jest niestety postawa Niemiec i kilku innych ważnych państw Unii. Zdajemy sobie sprawę z innych uwarunkowań gospodarki węgierskiej, niż te występujące w Polsce – stwierdził Kaczyński.

Jak dodał, uwarunkowania te to „przede wszystkim głębokie uzależnienie od Rosji w wielu wymiarach”, z czasów komunistycznego premiera Ferenca Gyurcsány’ego. – Wiemy, że trudno to przeciąć. Wiemy, że Węgry mają inną historię, inaczej zatem patrzą na pewne sprawy – zaznaczył.

Patrzymy na postawę Węgier krytycznie, liczymy na większe ich zaangażowanie. Nie oznacza to jednak, że mamy przestać współpracować w sferach, które są możliwe – dodał.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Nerwowo w Rosji po klęsce na rzece Doniec. Znani militarni blogerzy krytykują niekompetencje wojskowych Wiadomość
Nerwowo w Rosji po klęsce na rzece Doniec. Znani militarni blogerzy krytykują niekompetencje wojskowych

Jak podaje amerykański Instytut Badań nad Wojną (ISW), zniszczenie przez Ukraińców znacznej części rosyjskiej brygady strzelców zmotoryzowanych, która 11. maja próbowała przekroczyć most pontonowy na rzece Siverskyi Doniec, wstrząsnęło znanymi rosyjskimi blogerami militarnymi.

Kłopoty Grodzkiego. We wtorek senacka komisja zajmie się wnioskiem o uchylenie immunitetu Wiadomość
Kłopoty Grodzkiego. We wtorek senacka komisja zajmie się wnioskiem o uchylenie immunitetu

We wtorek po południu senacka Komisja Regulaminowa, Etyki i Spraw Senatorskich zajmie się wnioskiem o uchylenie immunitetu marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego - wynika z zamieszczonego na stronie internetowej Senatu harmonogramu prac komisji senackich.

Platforma miała „zablokować sprzedaż Lotosu Rosjanom”? To nagranie mówi zupełnie co innego [WIDEO] Wiadomość
Platforma miała „zablokować sprzedaż Lotosu Rosjanom”? To nagranie mówi zupełnie co innego [WIDEO]

„Trzeba być wyjątkowym idiotą, by dziś sprzedaż części Lotosu ludziom powiązanym z #Putin.em [chodzi o połączenie Lotosu z Orlenem, przy okazji którego Komisja Europejska wymusza na Polsce sprzedaż części Lotosu, który w części będzie sprzedany Saudi Aramco, a część stacji benzynowych ma być wymieniona na stacje benzynowe węgierskiego koncernu MOL – przyp. red.] próbować usprawiedliwiać zablokowaniem takiej sprzedaży 11 lat temu przez rząd premiera #Tusk.a. Szkoda tylko, że za te idiotyzmy płacimy wszyscy horrendalnymi cenami paliw” – napisał były szef Platformy Borys Budka. Jednak co innego widać na nagraniu przypomnianym przez Samuela Pereirę.

Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe