Trybunał w Hadze wyda nakaz aresztowania Putina?

Carla Del Ponte, była prokurator ONZ-owskich trybunałów karnych ds. zbrodni w b. Jugosławii i Rwandzie, zaapelowała do Międzynarodowego Trybunału Karnego w Hadze o natychmiastowe wydanie nakazu aresztowania prezydenta Rosji Władimira Putina. "Putin jest zbrodniarzem wojennym" – powiedziała.
Władimir Putin Trybunał w Hadze wyda nakaz aresztowania Putina?
Władimir Putin / Wikipedia CC BY 4,0 Kremiln.ru

Jak oceniła Del Ponte w wywiadzie dla szwajcarskiego dziennika "Le Temps", nakazy aresztowania Putina i innych wysokich rangą urzędników Rosji należy wydać natychmiast, aby mogli oni zostać pociągnięci do odpowiedzialności za zbrodnie wojenne popełnione podczas rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

"Jest to jedyne istniejące narzędzie do aresztowania sprawcy zbrodni wojennej" – wskazała Del Ponte.

Zaznaczyła, że nakaz aresztowania nie oznacza, że Putin od razu trafi do więzienia. „Utrudniałby mu on jednak opuszczenie kraju, a także stanowiłby mocny sygnał, że wiele krajów jest przeciwko niemu” – powiedziała. Wyraziła nadzieję, że Putin – podobnie jak Slobodan Miloszević, były prezydent Serbii uważany przez Zachód za głównego sprawcę wojen na Bałkanach w latach 90. – zostanie pewnego dnia aresztowany i postawiony przed sądem.

Andrzej Pawluszek (PAP)

apa/ akl/


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe