Czy e-receptę online można zrealizować w aptece internetowej?

Czy e-receptę online można zrealizować w aptece internetowej?
 Czy e-receptę online można zrealizować w aptece internetowej?
/ fot. www.freepik.com

Co to e-recepta i gdzie można ją wykupić?

E-receptami w skrócie nazywane są elektroniczne recepty, będące odpowiednikami znanych z lat wcześniejszych recept papierowych. Są obowiązującymi formami przepisywania dzisiaj leków pacjentom i uprawniają do wykupu zaleconych przez lekarza medykamentów w każdej aptece stacjonarnej oraz w wybranych aptekach internetowych. Wraz z receptami elektronicznymi pojawiły się również e-recepty online, czyli te, które wystawiane są przez lekarzy zdalnie, po konsultacjach przez Internet. Jest kilka sposobów na to, jak zrealizowana może być recepta online. Jak to działa?

  • W momencie wystawienia e-recepty (online lub stacjonarnie) pacjent otrzymuje SMS z krótkim, czterocyfrowym kodem. Służy on do wykupienia leków w aptece – wystarczy podać go wraz z numerem PESEL, a farmaceuta będzie mógł zrealizować e-receptę.
  • Skorzystać można także z kodu kreskowego e-recepty. Ten dostępny jest na jej wydruku informacyjnym, który znaleźć można w załączniku wiadomości mailowej wysyłanej na adres pacjenta, a także w jego IKP. Okazanie kodu kreskowego zwalnia pacjenta z konieczności dodatkowej weryfikacji numerem PESEL.

E-recepta – wystawianie przez Internet

Recepty elektroniczne są wystawiane na wielu stronach internetowych. Jednak wcześniej niezbędna jest oczywiście konsultacja z lekarzem, który oceni wskazania i przeciwwskazania. Przykładem tego, że pacjent może skonsultować się ze specjalistą niemal od ręki, nie rezerwując wcześniej wizyty jest e-recepta online w Nasza Recepta. E-recepta online za darmo wystawiana jest nie tylko na NFZ, ale i prywatnie, gdyż przepisywanie leków nigdy nie jest płatne. Decydując się jednak na konsultację prywatną z lekarzem, pamiętać trzeba o konieczności zapłaty za nią, przy czym – po raz kolejny – płatność nie dotyczy konkretnie wystawienia e-recepty.

By otrzymać e-receptę przez Internet, należy uzupełnić specjalny formularz medyczny oraz dokonać płatności za prywatną konsultację. Formularz trafia następnie do lekarza, który wnikliwie analizuje zawarte w formularzu odpowiedzi, aby poznać stan zdrowia pacjenta i jego historię medyczną. W przypadku braku wątpliwości co do zasadności i bezpieczeństwa przepisania leków pacjent niezwłocznie otrzymuje e-receptę, którą może następnie zrealizować w aptece.

Jak zrealizować recepty elektroniczne przez Internet?

Wspomniano już wcześniej, że e-recepty można realizować w aptekach stacjonarnych, a także wybranych aptekach internetowych, które udostępniają pacjentom taką możliwość. W Polsce bez trudu można znaleźć niejedną aptekę, która umożliwia realizację recept. Trzeba jednak wiedzieć, że „zamawianie leków” wydawanych wyłącznie z przepisu lekarza nieco różni się od zamawiania medykamentów dostępnych bez recepty. Nie ma tu możliwości zamówienia wysyłki na adres domowy pacjenta czy inny adres – konieczny będzie odbiór leków z wybranego stacjonarnego punktu aptecznego.

Realizacja e-recept elektronicznych przez internet to poniekąd rezerwacja leków, które odbiera się stacjonarnie. Stacjonarnie odbywa się wówczas rzeczywista sprzedaż zamówionych w sieci leków. Rozwiązanie to mimo wszystko jest ciekawą opcją, gdyż pacjent, udając się po swoje zamówione medykamenty, nie musi martwić się o ich dostępność. Nie wyklucza to również realizacji e-recept na leki refundowane.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe