"Bruksela wpłynęła mobilizująco na zwolenników Orbana". Ekspert tłumaczy wynik wyborów na Węgrzech

„Myślę, że kilka procent dodatkowego poparcia dla V. Orbana wzięło się stąd, że Bruksela nie chciała przekazać żadnych środków z Planu Odbudowy dla Węgier. Zresztą do dzisiaj Bruksela nie przekazuje żadnych środków na pomoc humanitarną, mimo że Węgry przyjęły ok. 600 tysięcy uchodźców z Ukrainy” – powiedział w Poranku „Siódma9” prof. Maciej Szymanowski, hungarysta, dyrektor Instytutu Współpracy Polsko-Węgierskiej im. Wacława Felczaka.
/ PAP/EPA/SZILARD KOSZTICSAK

„Sondażownie mówią głównie o ogólnych nastrojach w kraju, natomiast nie pokazują nastrojów «na dole». Warto pamiętać, że 106 na 199 mandatów wybieranych jest w okręgach jednomandatowych. Fides wyraźnie tu wygrał” – mówił profesor Szymanowski, wskazując na to, że Fides „wygrał wszędzie poza Budapesztem”.

Gość Poranka „Siódma9” mówił o tym, dlaczego jego zdaniem partia Viktora Orbana po raz kolejny wygrała wybory parlamentarne na Węgrzech.

„Premier Orban nie jest Węgrem malowanym, ma duszę węgierską i rozumie duszę węgierską. Rozumie również politykę europejską, jej meandry i potrafi te wiedzę zastosować w polityce wewnętrznej. Myślę też, że kilka procent dodatkowego poparcia dla V. Orbana wzięło się stąd, że Bruksela nie chciała przekazać żadnych środków z Planu Odbudowy dla Węgier. Zresztą do dzisiaj Bruksela nie przekazuje żadnych środków na pomoc humanitarną, mimo że Węgry przyjęły ok. 600 tysięcy uchodźców z Ukrainy. Niechętna postawa lewicowych kręgów KE i PE oraz nieustanne pouczanie, wpłynęły mobilizująco na zwolenników V. Orbana” – mówił rozmówca Karola Gaca.

„Myślę, że Węgry pozostaną krajem prowadzącym suwerenną politykę w ramach Unii Europejskiej. Jeśli chodzi o politykę wschodnią to myślę, że będzie ona bardziej aktywna, niż dotychczas” – dodał.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe