"Ani Rosjanie, ani Niemcy nie mają prawa decydować, kogo Ukraińcy honorują jako bohaterów". Ambasador Ukrainy w Niemczech o Banderze

- Kolaborant nazistowski jako bohater? Ambasador Ukrainy Melnyk irytuje podziwem dla Stepana Bandery - pisze Sueddeutsche Zeitung
Andrij Melnyk, ambasador Ukrainy w Niemczech
Andrij Melnyk, ambasador Ukrainy w Niemczech / Wikipedia CC BY-SA 2,0 Heinrich Böll Stiftung

- Ani Rosjanie, ani Niemcy nie mają prawa decydować o tym, kogo Ukraińcy czczą jako bohatera. Stepan Bandera i setki tysięcy moich rodaków walczyło zarówno z Hitlerem, jak i Stalinem za państwo ukraińskie. Zostawcie nas w spokoju z waszymi wykładami.

- odpowiedział ambasador Ukrainy w Niemczech Andrij Melnyk

 

Bandera

Stepan Bandera był jednym z przywódców najpierw OUN, Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów, potem przywódcą jednej z frakcji OUN-B, odpowiedzialnej za masakrę polskiej ludności na Wołyniu.

Sądzony i skazany w procesie o zabójstwo Bronisława Pierackiego, polityka sanacji odpowiedzialnego za politykę ws. mniejszości narodowych i próbującego się porozumieć z umiarkowanymi organizacjami ukraińskimi.

Przez Abwehrę, która finansowała działalność OUN,  był uważany za agenta o pseudonimie "Konsul II". Z kolei w związku z próba powołania niepodległego państwa ukraińskiego osadzony w obozie Sachsenhausen.

 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe