Światowa Rada Kościołów apeluje o pociągnięcie do odpowiedzialności winnych zbrodni na Ukrainie

Światowa Rada Kościołów, umiejscowiona w Genewie ekumeniczna organizacja zrzeszająca kilkaset kościołów chrześcijańskich, apeluje o dokumentowanie rosyjskich zbrodni wojennych w celu pociągnięcia winnych do odpowiedzialności.
Ofiary rosyjskiej napaści na Ukrainę Światowa Rada Kościołów apeluje o pociągnięcie do odpowiedzialności winnych zbrodni na Ukrainie
Ofiary rosyjskiej napaści na Ukrainę / EPA/ROMAN PILIPEY Dostawca: PAP/EPA

 

„Raporty napływające z Buczy i innych obszarów w pobliżu Kijowa wyraźnie wskazują na poważne naruszenia prawa międzynarodowego. Światowa Rada Kościołów wyraża przerażenie z powodu tych okrucieństw, które muszą zostać zbadane i udokumentowane, tak aby osoby odpowiedzialne mogły zostać pociągnięte do odpowiedzialności prawnej i osobistej”.

Autorem powyższego apelu jest ks. Ioan Sauca, pełniący obowiązki sekretarza generalnego Światowej Rady Kościołów, ekumenicznego ciała skupiającego 349 Kościołów protestanckich, prawosławnych i anglikańskich.

„Wojna jest sytuacją sprzyjającą z natury takiej brutalności, co podkreśla potrzebę stworzenia systemów odpowiedzialności prawnej, które pozwolą ścigać sprawców, aby ukrócić to, co najgorsze w człowieku. Ponadto podkreśla to pilną konieczność natychmiastowego zakończenia tego straszliwego konfliktu, aby zapobiec kolejnym ofiarom śmiertelnym, rannym oraz zniszczeniu wspólnot. Apelujemy do osób odpowiedzialnych za wywołanie, prowadzenie i wspieranie tej wojny o zaprzestanie rozlewu krwi i zniszczeń oraz o ratowanie życia wszystkich dzieci, kobiet i mężczyzn, którzy znaleźli się na drodze ich ambicji” – czytamy wezwanie Światowej Rady Kościołów.

st (KAI) / Genewa


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Profesor Siergiej Radczenko na łamach The Spectator: Dlaczego Rosja musi zostać UPOKORZONA na Ukrainie Wiadomość
Profesor Siergiej Radczenko na łamach The Spectator: Dlaczego Rosja musi zostać UPOKORZONA na Ukrainie

Niektórzy europejscy przywódcy, ze szczególnym uwzględnieniem Emmanuela Macrona i Olafa Scholza, uważają, że "Rosji nie wolno poniżyć", chociaż to Rosja jest brutalnym agresorem na Ukrainie, który ma na sumieniu nie tylko militarną agresję na niepodległe państwo, ale coraz więcej wskazuje na to, że również zbrodnie wojenne. Innego zdania jest Siergiej Radczenko profesor w Centrum Kissingera, School of Advanced International Studies, Johns Hopkins University w Waszyngtonie.

Polska firma będzie współpracowała z reprezentacją Ukrainy w piłce nożnej. Sport ma nie tylko wymiar fizyczny Wiadomość
Polska firma będzie współpracowała z reprezentacją Ukrainy w piłce nożnej. "Sport ma nie tylko wymiar fizyczny"

Firma Publicon Sport z Wrocławia będzie zajmować się szukaniem partnerów i sponsorów dla reprezentacji Ukrainy, która w czerwcu wystąpi dwukrotnie w roli gospodarza w Lidze Narodów UEFA.

[video] Niebywałe! Analityk w rosyjskiej państwowej TV ostro nt. wojny na Ukrainie: Sytuacja będzie się pogarszać (...) jesteśmy w całkowitej izolacji (...) musimy to rozwiązać Wiadomość
[video] Niebywałe! Analityk w rosyjskiej państwowej TV ostro nt. wojny na Ukrainie: "Sytuacja będzie się pogarszać (...) jesteśmy w całkowitej izolacji (...) musimy to rozwiązać"

W jednym z najważniejszych talk-show emitowanym na antenie państwowej rosyjskiej telewizji miał miejsce ciekawy i dla Rosjan zapewne bardzo zaskakujący monolog analityka wojskowego i emerytowanego pułkownika Michaiła Chodarionoka. - Sytuacja będzie się pogarszać (...) jesteśmy w całkowitej izolacji geopolitycznej (...) Ta sytuacja nie jest normalna i w ten czy inny sposób musimy ją rozwiązać - apelował Chodarionok.

Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe