Szefowa brytyjskiego MSZ: Nadszedł czas, abyśmy na dobre zakończyli agresję Putina

„Zachód musi pokazać swoją siłę prezydentowi Rosji Władimirowi Putinowi, a jeśli NATO ma realizować swoją rolę, musi być odważne” – napisała w czwartek na łamach dziennika „Daily Telegraph” brytyjska minister spraw zagranicznych Liz Truss.
Liz Truss Szefowa brytyjskiego MSZ: Nadszedł czas, abyśmy na dobre zakończyli agresję Putina
Liz Truss / PAP/Tomasz Gzell

Podkreśliła, że choć coraz bardziej widoczne jest, iż inwazja na Ukrainę nie poszła po myśli Putina, dla Zachodu nie powinien to być czas na samozadowolenie i trzeba zrobić wszystko, co możliwe, by rosyjski prezydent przegrał.

"Po jego inwazji na Gruzję i Krym wolny świat nie zrobił wystarczająco dużo, by zareagować. To go (Putina - PAP) ośmieliło, a my musimy wyciągnąć z tego wnioski. Teraz nadszedł czas, abyśmy byli silni i na dobre zakończyli agresję Putina. Musimy podwoić wysiłki na rzecz wsparcia Ukrainy, aby pokonała Putina i odzyskała suwerenność" - napisała szefowa brytyjskiej dyplomacji.

Ale - przekonuje Truss - Zachód musi także podjąć działania, by zapobiec kolejnym agresywnym działaniom Rosji w przyszłości. "Musimy podwoić nasze wysiłki, aby wesprzeć inne kraje, których terytorium Putin pożąda. Nie możemy pozwolić, by suwerenne demokracje, takie jak Gruzja czy Bośnia i Hercegowina, stały się obiektem wrogiej ingerencji, musimy być gotowi wzmocnić ich obronę. Musimy być również czujni wobec szkodliwych działań Rosji poza Europą, podejmując walkę z ingerencją Moskwy w takich miejscach jak Lewant i Sahel" - wskazała.

Przekonuje, że trzeba na nowo zdefiniować relacje z Rosją - na warunkach Zachodu. "Musimy odbudować naszą międzynarodową architekturę bezpieczeństwa. Nie możemy dłużej pracować na podstawie przestarzałych porozumień z Rosją, które Rosja jawnie lekceważy i podważa. Skończyły się czasy Aktu Założycielskiego NATO-Rosja. Jeśli, i kiedy, podejmiemy współpracę, będzie się ona odbywała na naszych warunkach. Punktem wyjścia będzie nasza odporność, obrona i odstraszanie, a także to, że Rosja stanie przed sądem za swoje haniebne zbrodnie" - napisała Truss. "Aby NATO pozostało awangardą światowego bezpieczeństwa, musi być odważne" - dodała.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe