Michał Ossowski: Solidarność była fenomenem. Zjednoczyła pod wspólnym szyldem środowiska świeckie i religijne w walce z komunistycznym reżimem

– Fenomen Solidarności polegał też na tym, że była ona niejednorodna, niejednolita. Skupiała wokół siebie osoby świeckie i religijne. W tym okresie jak nigdy potem udało się te wszystkie środowiska połączyć i sprawić, że się zjednoczyły pod wspólnym szyldem. Dzięki temu możliwe było zwycięstwo nad komunistycznym reżimem – mówił redaktor naczelny „Tygodnika Solidarność” Michał Ossowski w czasie debaty pt. „40 lat wolności słowa – doświadczenia z Polski i Słowacji” w Koszycach.
 Michał Ossowski: Solidarność była fenomenem. Zjednoczyła pod wspólnym szyldem środowiska świeckie i religijne w walce z komunistycznym reżimem
/ fot. Marcin Żegliński - Tygodnik Solidarność

Wystawa „Tygodnik Solidarność – pomnik wolności słowa” odnosi kolejne sukcesy. Po prezentacji w Instytucie Polskim w Bratysławie trafiła ona do Muzeum Ofiar Komunizmu w Koszycach. Na jej zamknięcie odbyła się debata pt. „40 lat wolności słowa – doświadczenia z Polski i Słowacji”, w której udział po stronie polskiej wzięli Michał Ossowski, redaktor naczelny „Tygodnika Solidarność”, i Mateusz Kosiński, autor scenariusza „Pomnika wolności słowa”.

Stronę słowacką reprezentowali František Mikloško, były przewodniczący słowackiego parlamentu – Słowackiej Rady Narodowej, publicysta, Ján Šimulčík, historyk. Moderatorem jest Peter Jašek ze słowackiego ÚPN (Instytutu Pamięci Narodowej).

W czasie debaty Michał Ossowski, redaktor naczelny „Tygodnika Solidarność”, przybliżył historię powstania Solidarności i podkreślił znaczenie tego zrywu społecznego dla obalenia komunizmu.

– Solidarność to przede wszystkim ogromny fenomen. Solidarność powstała w 1980 roku, ale punktem, o którym często mówi się w Polsce, była pielgrzymka Świętego Jana Pawła II do Polski i jego znamienne słowa: „Niech zstąpi Duch Twój! I odnowi oblicze ziemi. Tej ziemi”. Krótko po tym narodził się ruch Solidarności, wielki zryw społeczny, który zapoczątkował upadek „imperium zła”

– mówił Michał Ossowski.

– Fenomen Solidarności polegał też na tym, że była ona niejednorodna, niejednolita. Skupiała wokół siebie osoby świeckie i religijne. W tym okresie jak nigdy potem udało się te wszystkie środowiska połączyć i sprawić, że się zjednoczyły pod wspólnym szyldem. Dzięki temu możliwe było zwycięstwo nad komunistycznym reżimem

– zaznaczył redaktor naczelny „Tygodnika Solidarność”.

ZOBACZ TAKŻE: [NA ŻYWO] Koszyce – debata „40 lat wolności słowa – doświadczenia z Polski i Słowacji” z udziałem „TS

MOK: 40 rokov boja za slobodu slova. Skúsenosti z Poľska a Slovenska from CREATIVE PRO KE on Vimeo.

 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe