Nuncjatura Apostolska na Ukrainie dementuje fake newsy dotyczące oszczędności Putina oraz stanowiska Watykanu w sprawie wojny

Oszczędności Putina w tzw. Banku Watykańskim i sprzeciw Stolicy Apostolskiej wobec wysyłania broni na Ukrainę - to dwie nieprawdziwe informacje, które dementuje Nuncjatura Apostolska w Ukrainie za pośrednictwem swojej strony internetowej.
Władimir Putin Nuncjatura Apostolska na Ukrainie dementuje fake newsy dotyczące oszczędności Putina oraz stanowiska Watykanu w sprawie wojny
Władimir Putin / EPA/MIKHAIL KLIMENTYEV / SPUTNIK / KREMLIN POOL MANDATORY CREDIT Dostawca: PAP/EPA

 

Na stronie nuncjatury czytamy, że fałszem jest stwierdzenie, jakoby Władimir Putin trzymał w Banku Watykańskim część swoich pieniędzy.

"Instytut Dzieł Religijnych zarządza kontami wyłącznie w imieniu osób fizycznych i prawnych związanych z Kościołem katolickim lub Stolicą Apostolską (takich jak np. ambasady akredytowane przy Stolicy Apostolskiej), nigdy zaś w imieniu osób lub rządów obcych państw" - brzmi wyjaśnienie.

Następnie, nieco obszerniej, nuncjatura odnosi się do informacji, jakoby Stolica Apostolska krytykowała dostarczanie broni Ukrainie. W wyjaśnieniu tego stanowiska powołuje się przy tym na wywiad, jakiego watykański Sekretarz Stanu kard. Pietro Parolin udzielił portalowi ACI Stampa jeszcze przed papieską wizytą na Malcie.

"W omawianym wywiadzie mowa jest o trzech odrębnych kwestiach, oddzielonych od siebie nawet interpunkcją: zgodnie z tym, co przyznaje teologia katolicka, każde państwo, a w tym przypadku Ukraina, ma prawo do obrony. Zauważa się, że społeczność międzynarodowa nie chce się bezpośrednio angażować w wojnę, ale niektóre kraje wysyłają broń. Zauważa się także jeszcze jeden fakt: istnieje ryzyko, że rozwój sytuacji doprowadzi do jeszcze poważniejszej eskalacji, której konsekwencje będą niewyobrażalne" - czytamy na stronie nuncjatury.

azr (KAI) / Watykan


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe