Zełenski: Niemcy nie odgrywają przodującej roli w Europie. Pozostają wobec nas powściągliwe

– W historii Niemiec jest wiele ciemnych plam. Dlatego uważałem, że kanclerz Scholz nie może odgrywać roli neutralnego pośrednika. Chciałem, aby opowiedział się po jednej stronie – mówił w rozmowie z niemieckim „Die Welt” prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.
Wołodymyr Zełenski Zełenski: Niemcy nie odgrywają przodującej roli w Europie. Pozostają wobec nas powściągliwe
Wołodymyr Zełenski / fot. PAP/EPA/DRAGAN TATIC / AUSTRIAN CHANCELLERY / HANDOUT

Prezydent Ukrainy w rozmowie z niemiecką gazetą przyznał, że były chwile, kiedy zastanawiał się, dlaczego niektórzy politycy „balansują” między Rosją a Ukrainą. – W przypadku kanclerza Olafa Scholza zastanawiałem się: jak można mówić o równowadze, gdy ma się za sobą tak trudną historię? W historii Niemiec jest wiele ciemnych plam. Dlatego uważałem, że kanclerz Scholz nie może odgrywać roli neutralnego pośrednika. Chciałem, aby opowiedział się po jednej stronie – powiedział.

Zapytany o to, czy jest zły na kanclerza Niemiec Olafa Scholza, odparł, że „już nie”. – Niemcy odgrywają przewodnią rolę w Europie i chciałem, aby stanęły po stronie prawdy. Scholz powinien szybko zdecydować się na korzyść Ukrainy i stanąć po naszej stronie – zaznaczył.

Zełenski przyznał również, że cieszy się z piątego pakietu sankcji na Rosję, choć zauważa, że embargo na rosyjski węgiel zostało opóźnione m.in. przez Niemcy, które forsowały czteromiesięczny okres próbny.

– Niemcy nie mają łatwo, Olaf Scholz też nie ma łatwo. Niemcy mają w Rosji ważne interesy gospodarcze. A pan Scholz nie sprawuje urzędu zbyt długo. Zakończenie współpracy gospodarczej z Rosją nie jest takie proste – stwierdził prezydent Ukrainy.

– Niemcy początkowo nie wsparły nas bronią i otwarcie mówiły, że nie możemy zostać członkiem NATO ani UE. Prawdę mówiąc, w międzyczasie zmieniła się retoryka Niemiec. Ale Niemcy nadal nie odgrywają przodującej roli w Europie, pozostają wobec nas powściągliwe i chłodne – dodał.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe