Rozstrzygnięto Konkurs Wiedzy o NSZZ „Solidarność” pod honorowym patronatem przewodniczącego Piotra Dudy

W siedzibie Enea Elektrownia Połaniec SA w Zawadzie ogłoszono wyniki i wręczono nagrody laureatom XVIII Konkursu Wiedzy o NSZZ „Solidarność”, organizowanego przez Region Świętokrzyski NSZZ „Solidarność” i świętokrzyskiego kuratora oświaty. Firma Enea Połaniec jest partnerem tegorocznego konkursu.
fot. Region Świętokrzyski NSZZ
fot. Region Świętokrzyski NSZZ "Solidarność"

Partnerstwo zaowocowało nie tylko cennymi nagrodami, ale także dodatkową atrakcją dla laureatów – zwiedzaniem elektrowni. Uczniowie zobaczyli cały proces powstawania energii elektrycznej, bez której trudno wyobrazić sobie funkcjonowanie współczesnego świata. Uczestnicy uroczystości zostali powitani przez prezesa Zarządu Enea Elektrownia Połaniec – Bogusława Rybackiego, który powiedział m.in., że reprezentowane przez niego przedsiębiorstwo wspiera takie inicjatywy.

– Cieszymy się, że możemy gościć młodych ludzi, którzy biorą udział w konkursie poświęconym tak ważnej dziedzinie, jaką jest Solidarność.

O założeniach osiemnastoletniego już konkursu, konkretnej wiedzy, którą prezentują uczestniczący w nim uczniowie, mówił przewodniczący Zarządu Regionu Świętokrzyskiego NSZZ „Solidarność” Waldemar Bartosz. 


– Rozwijanie zainteresowań najnowszą historią naszej ojczyzny i Ziemi Świętokrzyskiej wśród uczestników konkursu, rozwijanie wiedzy o ruchu związkowym w Polsce i na świecie, poznanie roli związków zawodowych, jaką odgrywają w naszym życiu zawodowym i społecznym – to dziedziny, które zgłębiają laureaci naszego konkursu i wpływają na kształtowanie postaw patriotycznych i obywatelskich wśród młodzieży.

Piotr Duda, przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”, który objął konkurs honorowym patronatem, wyraził nadzieję, że:

– Zdobyta przez uczniów wiedza podczas przygotowania się do konkursu przyczyni się praktycznie do łatwiejszego i mądrzejszego wejścia w dorosłe, zawodowe życie.

W XVIII Konkursie Wiedzy o NSZZ „Solidarność” uczestniczyło ponad 220 uczniów z 13 szkół ponadpodstawowych z całego województwa świętokrzyskiego. Uczniowie mieli do pokonania dwa etapy: pierwszy – szkolny, i drugi – wojewódzki. Do etapu wojewódzkiego zakwalifikowało się 43 uczniów. Tych, którzy zdobyli najwięcej punktów, odpowiadając na 33 pytania zawarte w teście – poznaliśmy podczas uroczystości ogłoszenia wyników. Jedenastu uczniów nagrodzono cennymi nagrodami.

 
Pierwsze miejsce ex aequo zajęli: Oliwia Zalas z Zespołu Szkół Nr 3 im. Stanisława Staszica we Włoszczowie i Kacper Wysocki z Zespołu Szkół im. Oddziału Partyzanckiego AK „Jędrusie” w Połańcu. Nagrodą był wysokiej klasy laptop. Na drugim miejscu była Marta Stachura z I Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Reja w Jędrzejowie, która otrzymała elektryczną hulajnogę. Trzecie miejsce – Dominik Kowalczyk z Zespołu Szkół Nr 2 im. Hetmana Stefana Czarnieckiego we Włoszczowie, nagroda – inteligentny zegarek. Pozostali laureaci otrzymali smartfony, głośniki i słuchawki bezprzewodowe. Dodatkowo każdy laureat otrzymał dyplom, zestaw edukacyjny IPN i książki.


Konkurs nie należy do najłatwiejszych, a stosunkowo duże zainteresowanie nim uczniów pokazuje, że dla młodych ludzi takie dziedziny, jak najnowsza historia Polski, Solidarność, rola związków zawodowych w zakładach pracy są na tyle atrakcyjne, że warto zdobywać i poszerzać o nich wiedzę.

ap/kk


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe