Nowy dowódca inwazji Rosji na Ukrainie. Kim jest „rzeźnik z Syrii”?

Nowy rosyjski dowódca generał Aleksandr Dwornikow ma scentralizować dowodzenie działaniami militarnymi na Ukrainie, bo brak koordynacji i słabe planowanie są obok zaciętego oporu Ukraińców głównymi przyczynami niepowodzeń Rosji – oceniło w środę brytyjskie ministerstwo obrony.
Generał armii Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej ALeksandr Dwornikow Nowy dowódca inwazji Rosji na Ukrainie. Kim jest „rzeźnik z Syrii”?
Generał armii Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej ALeksandr Dwornikow / Mil.ru, CC BY 4.0 , via Wikimedia Commons

Jako błąd Rosji w teatrze wojennym na Ukrainie obserwatorzy wskazywali niekiedy brak dowódcy pola walki, który centralizowałby dowodzenie oddziałami Kremla oraz koordynował ich walki. Rosjanie niedawno zadecydowali o wyznaczeniu do tej roli generała armii Aleksandra Dwornikowa, zwanego "rzeźnikiem z Syrii" przez brutalność działań na terenie tego państwa. Według mediów ten dowódca miał dotychczas odnosić największe sukcesy na Ukrainie spośród reszty kierujących inwazją generałów. Za dowodzenie w Syrii otrzymał medal Bohatera Federacji Rosyjskiej. 

"Wyznaczenie przez Rosję generała armii Aleksandra Dwornikowa na dowódcę wojny na Ukrainie stanowi próbę scentralizowania dowodzenia i kontroli. Niezdolność do połączenia ze sobą i koordynacji działań wojskowych utrudniała dotychczasową inwazję Rosji. Podobnie jak wielu wyższych rangą rosyjskich generałów, Dwornikow ma wcześniejsze doświadczenie w dowodzeniu w Syrii. Ponadto od 2016 r. dowodzi on Południowym Okręgiem Wojskowym Rosji, graniczącym z ukraińskim Donbasem. W rosyjskim przekazie informacyjnym podkreślano ostatnio postępującą ofensywę w Donbasie, w miarę jak siły rosyjskie przekierowują swoją uwagę na wschód. Wybór Dwornikowa jest kolejnym dowodem na to, że zdecydowany opór ukraiński i nieskuteczne planowanie przed wojną zmusiły Rosję do ponownej oceny swoich działań"

- napisano w codziennej aktualizacji wywiadowczej.

 

 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe