Abp Szewczuk: "To wzruszyło mnie do łez. Jeśli my mamy taki mur, jakim jest Państwo Polskie, to możemy walczyć dalej”

- Jeśli my mamy taki mur, jakim jest Państwo Polskie, to możemy walczyć dalej – powiedział abp Światosław Szewczuk, zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego podczas konferencji „Wojna w Ukrainie – perspektywa kościelna”, zorganizowanej przez Katolicką Agencję Informacyjną.
abp Światosław Szewczuk Abp Szewczuk:
abp Światosław Szewczuk / wikipedia/CC BY-SA 3.0 pl

 

Abp Światosław Szewczuk, który uczestniczy w konferencji on-line, będąc w Kijowie, na początku podziękował wszystkim Polakom „za wsparcie, pomoc humanitarną, za przyjęcie milionów uchodźców, za modlitwę i głos Polski wspierający Ukrainę w Unii Europejskiej”. Przywołał sytuację, gdy na jednej z paczek w punkcie humanitarnym w swojej katedrze znalazł paczkę z Polski z napisem „Murem za Ukrainą” – To wzruszyło mnie do łez – mówił arcybiskup – Jeśli my mamy taki mur, jakim jest Państwo Polskie, to możemy walczyć dalej.

Arcybiskup zwrócił uwagę, że Kościół cały czas jest ze swoimi wiernymi, podziemia kościołów zamieniły się w schrony, tu znajdują się punkty rozdzielania darów i żywności. Przywołał kilka dramatycznych wydarzeń, jak np. walki w Sławutyczach niedaleko Czernobyla, gdzie ludzie chroniący się w schronach odcięci byli od wody, ogrzewania i światła. W takich warunkach przy świecach żona jednego z księży greckokatolickich urodziła swoje trzecie dziecko. - Postawa tego księdza, który pozostał z wiernymi wraz z żoną – bardzo mnie wzruszyła. Jestem dumny z moich biskupów, kapłanów, zakonników i sióstr, którzy nie opuścili swoich wiernych – powiedział arcybiskup.

Abp Szewczuk przedstawił obecną wojenną sytuację. W tej chwili najcięższe walki toczą się w Charkowie, milionowym mieście niedaleko granicy z Rosją. Mieszkańcy miasta dzisiaj cały czas przebywają w schronach, ponieważ trwa ostrzał. Ale księża trwają wraz z nimi.

Głównym tematem konferencji jest tocząca się wojna rosyjsko-ukraińska i w jej kontekście rola Kościoła greckokatolickiego oraz innych wspólnot wyznaniowych; problem ideologii „ruskiego miru”; kwestia solidarności międzynarodowej; skala pomocy ze strony innych Kościołów w tym Kościoła w Polsce, jak również kwestia wizyty papieża Franciszka na Ukrainie oraz rola Ukrainy w Europie i jej przyszłość.

Abp Światosław Szewczuk jest arcybiskupem większym kijowsko-halickim, zwierzchnikiem Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego.

W spotkaniu uczestniczą także abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, metropolita poznański (on-line), ambasador Ukrainy w Polsce Andrij Deszczyca, ks. mitrat Stefan Batruch, proboszcz parafii greckokatolickiej w Lublinie, prezes Fundacji Kultury Duchowej Pogranicza, zaangażowany w prace Lubelskiego Społecznego Komitetu Pomocy Ukrainie oraz ambasador Ukrainy w Polsce.

gie / Warszawa


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe