Niemcy i Francuzi nie sprzedadzą już broni Rosji. Dzięki Polsce i Litwie

Dzięki polsko-litewskiej interwencji Unia Europejska uszczelniła embargo na sprzedaż broni Rosji.
Armia rosyjska Niemcy i Francuzi nie sprzedadzą już broni Rosji. Dzięki Polsce i Litwie
Armia rosyjska / PAP/EPA/SERGEI ILNITSKY

Po aneksji Krymu w 2014 r. Unia Europejska wprowadziła embargo na sprzedaż broni do Rosji. W sankcjach na Rosję pojawiła się jednak furtka.

Broń do Rosji mogła być sprzedawana, jeśli umowa na jej dostawę została zawarta przed 1 sierpnia 2014 r. Luka ta dotyczyła też późniejszych aneksów do tego typu umów.

Z furtki skorzystały przede wszystkim Francja i Niemcy, które były największymi dostawcami broni do Rosji. Reżimowi Putina od 2014 r. miano sprzedać w sumie broń za 346 milionów euro.

Luka w unijnych sankcjach została jednak zlikwidowana. Embargo obejmie każdą dostawę broni do Rosji. Udało się to zrobić dzięki interwencji polskich i litewskich dyplomatów, która miała skłonić do działań Komisję Europejską.

 

 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Profesor Siergiej Radczenko na łamach The Spectator: Dlaczego Rosja musi zostać UPOKORZONA na Ukrainie Wiadomość
Profesor Siergiej Radczenko na łamach The Spectator: Dlaczego Rosja musi zostać UPOKORZONA na Ukrainie

Niektórzy europejscy przywódcy, ze szczególnym uwzględnieniem Emmanuela Macrona i Olafa Scholza, uważają, że "Rosji nie wolno poniżyć", chociaż to Rosja jest brutalnym agresorem na Ukrainie, który ma na sumieniu nie tylko militarną agresję na niepodległe państwo, ale coraz więcej wskazuje na to, że również zbrodnie wojenne. Innego zdania jest Siergiej Radczenko profesor w Centrum Kissingera, School of Advanced International Studies, Johns Hopkins University w Waszyngtonie.

Polska firma będzie współpracowała z reprezentacją Ukrainy w piłce nożnej. Sport ma nie tylko wymiar fizyczny Wiadomość
Polska firma będzie współpracowała z reprezentacją Ukrainy w piłce nożnej. "Sport ma nie tylko wymiar fizyczny"

Firma Publicon Sport z Wrocławia będzie zajmować się szukaniem partnerów i sponsorów dla reprezentacji Ukrainy, która w czerwcu wystąpi dwukrotnie w roli gospodarza w Lidze Narodów UEFA.

[video] Niebywałe! Analityk w rosyjskiej państwowej TV ostro nt. wojny na Ukrainie: Sytuacja będzie się pogarszać (...) jesteśmy w całkowitej izolacji (...) musimy to rozwiązać Wiadomość
[video] Niebywałe! Analityk w rosyjskiej państwowej TV ostro nt. wojny na Ukrainie: "Sytuacja będzie się pogarszać (...) jesteśmy w całkowitej izolacji (...) musimy to rozwiązać"

W jednym z najważniejszych talk-show emitowanym na antenie państwowej rosyjskiej telewizji miał miejsce ciekawy i dla Rosjan zapewne bardzo zaskakujący monolog analityka wojskowego i emerytowanego pułkownika Michaiła Chodarionoka. - Sytuacja będzie się pogarszać (...) jesteśmy w całkowitej izolacji geopolitycznej (...) Ta sytuacja nie jest normalna i w ten czy inny sposób musimy ją rozwiązać - apelował Chodarionok.

Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe