Rosja: Na zatopionym krążowniku "Moskwa" mogły znajdować się relikwie Krzyża Świętego

Na zatopionym 14 kwietnia, najprawdopodobniej w wyniku ataku rakiet ukraińskich, rosyjskim krążowniku „Moskwa” mogły znajdować się relikwie Krzyża Świetego. Wiadomość taką podała dziś, powołując się na źródła rosyjskie, amerykańska agencja Business Insider. Według niej relikwie mogły być umieszczone w kaplicy zatopionej jednostki.
Krążownik Moskwa Rosja: Na zatopionym krążowniku
Krążownik Moskwa / EPA/RUSSIAN DEFENCE MINISTRY/HANDOUT MANDATORY CREDIT / BEST QUALITY AVAILABLE HANDOUT EDITORIAL USE ONLY/NO SALES Dostawca: PAP/EPA.

Przytoczono komunikat rosyjskiej agencji TASS z lutego 2020, mówiący o „podarowaniu tych relikwii ówczesnemu dowódcy Floty Czarnomorskiej wiceadmirałowi Igorowi Osipowowi. Miały one «niebawem» zostać dostarczone na pokład (flagowego) okrętu”. Z kolei cytowany także przez TASS prawosławny kapłan Siergiej Chaluta z okręgu kościelnego w Sewastopolu twierdzi, że „relikwie te dostarczono na pokład na prośbę anonimowego darczyńcy”.

Omawiane relikwie Krzyża Świętego to kilkumilimetrowa cząstka, osadzona w XIX-wiecznym metalowym krzyżu.

Ambasada Rosji w Londynie, jak dotąd, nie odpowiedziała na prośbę agencji o komentarz w tej sprawie.

Władze na Kremlu utrzymują, że flagowy krążownik „Moskwa” zatonął na Morzu Czarnym w wyniku pożaru, jaki na nim wybuchł. Jednakże telewizja CNN, powołując się na amerykańskie źródła wywiadowcze, twierdzi, że bliższa prawdzie jest wersja ukraińska, wedle której okręt został trafiony ukraińskimi rakietami "Neptun”.

o. jj (KAI Tokio) / Londyn


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe