Poseł Platformy: Zachowanie brukselskich urzędników jest skandalem

Zachowanie urzędników brukselskich, którzy nie są w stanie uruchomić specjalnego funduszu na pomoc dla uchodźców z Ukrainy, jest skandalem – pisze na Twitterze poseł Platformy Obywatelskiej Bogusław Sonik.
 Poseł Platformy: Zachowanie brukselskich urzędników jest skandalem
/ fot. Flickr / Platforma Obywatelska RP / CC BY-SA 2.0

Unia Europejska zdecydowała o zwiększeniu środków na pomoc dla uchodźców. Według informacji RMF FM, Polska otrzyma 559 mln euro zaliczki, którą można wykorzystać na jednostkowe wspieranie uchodźców w wysokości 40 euro na tydzień przez 13 tygodni.

Nie będą to jednak nowe fundusze. Środki pochodzą z tzw. REACT UE. Jak tłumaczy serwis tvp.info, są to pieniądze pierwotnie przyznane państwom członkowskim, które „za zgodą UE mogą być wydatkowane na inne cele”.

„To prawda. Nowe przepisy pozwalają zmianę przeznaczenia funduszy które nie są jeszcze wydane (nie podpisano jeszcze umów). W sytuacji kryzysowej władze muszą postanowić na co wydać, nawet jeżeli te fundusze były wcześniej inaczej planowane” – potwierdził w mediach społecznościowych europoseł Jan Olbracht.

Warto zwrócić uwagę, że Polska wciąż nie otrzymała funduszy z Krajowego Planu Odbudowy.

Ostre słowa posła PO

Do całej sprawy w mediach społecznościowych postanowił odnieść się także poseł Platformy Obywatelskiej Bogusław Sonik, który w ostrych słowach skomentował postawę Unii Europejskiej wobec krajów wspierających uchodźców wojennych z Ukrainy.

Zachowanie urzędników brukselskich, którzy nie są w stanie uruchomić specjalnego funduszu na pomoc dla uchodźców z Ukrainy, jest skandalem i kładzie się cieniem na UE. 559 mln € zaliczki to kropla w morzu potrzeb” – napisał na Twitterze.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe