B. senator Platformy szydzi: "Hojność Brukseli tak powala..."

Spośród krajów UE Polska jest krajem, który przyjął największą liczbę ukraińskich uchodźców. Straż Graniczna donosi, że do Polski przybyło niedawno ponad 2,8 mln obywateli Ukrainy. Polska wciąż jednak nie otrzymała tutaj wsparcia finansowego ze strony UE.
Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen B. senator Platformy szydzi:
Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen / Flickr/ European Parliament/ CC BY 2.0

Unia Europejska wciąż nie udostępniła Polsce funduszy w ramach Funduszu Odbudowy. Dotychczas UE wzbraniała się również przed przyznaniem dla Rzeczypospolitej środków celem finansowania kosztów generowanych przez pomoc dla uchodźców z Ukrainy. Strona unijna tłumaczyła obecny stan rzeczy tym, że przyznanie takiego dofinansowania będzie możliwe dopiero wówczas, kiedy Unia będzie mieć pewność, gdzie ostatecznie zatrzymają się uchodźcy.

UE wstrzymuje się z przyznaniem Polsce środków

Jak tylko będziemy mieć więcej wiedzy, gdzie ostatecznie uchodźcy się zatrzymają – obecnie przemieszczają się do różnych krajów - to wówczas zastanowimy się jak pomóc w tej sytuacji, zwłaszcza tym krajom, które były bardziej dotknięte niż inne (np. Polska - red.). Jeszcze jest na to za wcześnie. Gdy będziemy mieli więcej jasności, to się temu przyjrzymy

- tłumaczył unijny komisarz ds. budżetu Johannes Hahn.

Tymczasem coraz większa liczba polskich polityków przypomina o wsparciu, jakiego Polska potrzebuje w obliczu kryzysu uchodźczego. 

Poza środkami z KPO i pieniędzmi z wieloletnich ram finansowych do Polski powinny trafić specjalne środki unijne, dedykowane bezpośrednio na pomoc dla uchodźców z Ukrainy

- ocenia doradca prezydenta Paweł Mucha.

"Hojność Brukseli powala"

"Po prawie 2 miesiącach wojny UE wypłaci Polsce kwotę 559 mln € (ok. 2,6 mld PLN - red.) jako wsparcie przyjętych z Ukrainy 2.8 mln uchodźców. To 40 € na jednego Ukraińca tygodniowo. Hojność Brukseli tak powala, że przypomnę o wciąż nieprzekazanej Polsce kwocie 136,4 mld € jako Fundusz Odbudowy. Łaskawcy…"

- pisze był senator PO Robert Smoktunowicz na Twitterze.

Trzeba jednak zaznaczyć, że wspomniana kwota 559 mln euro to nie są dodatkowe fundusze. Środki były już Polsce przyznane w ramach funduszy unijnych, UE dała tylko zielone światło do wykorzystania ich teraz na pomoc uchodźcom. 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe