Ukraina: Wdzięczni Polakom Ukraińcy porządkują groby ofiar Wołynia

Jak informuje "Monitor Wołyński", Ukraińcy ze wsi Hołoby, położonej na wschodzie Ukrainy, w geście wdzięczności polskiemu narodowi uporządkowali tamtejszy polski cmentarz, na którym spoczywają ofiary rzezi wołyńskiej.
 Ukraina: Wdzięczni Polakom Ukraińcy porządkują groby ofiar Wołynia
/ Tablica pamiątkowa na miejscu zbiorowej mogiły w Hucie Stepańskiej na Wołyniu, fot. Grzegorz Naumowicz/ Wikipedia | screen Facebook

Pierwsze sprzątanie cmentarza odbyło się w 2021 roku w ramach projektu «Zapomniane cmentarze Wołynia». Wtedy to wolontariusze z Polski i Ukrainy wspólnie porządkowali cmentarze katolickie na Wołyniu, a projekt koordynowała Fundacja Partnerstwa dla Europy Środkowo-Wschodniej. W tym roku projekt miał być kontynuowany, jednak ze względu na wojnę jego realizacja nie była możliwa. Mimo to, polski cmentarz został uporządkowany przez Ukraińców.

- W porządkowaniu cmentarza wzięli udział mieszkańcy wsi, w tym pracownicy branży kultury oraz przedstawiciele rady wiejskiej. W pracach, które trwały codziennie od wtorku do piątku, uczestniczyło łącznie ok. 20 osób. Wśród wolontariuszy byli także przesiedleńcy ze wschodu Ukrainy, którzy obecnie znaleźli schronienie w Hołobach - poinformował Serhij Harbaruk, przewodniczący Hołobskiej Zjednoczonej Hromady Terytorialnej, który wyraził także wdzięczność Polakom.

- Chcemy podziękować narodowi polskiemu za to wsparcie, jakiego udziela Ukrainie teraz, w czasie rosyjskiej agresji wojskowej. Naszym obowiązkiem jest utrzymanie cmentarza w należytym stanie, żeby nie było nam za niego wstyd - podsumował Harbaruk. 


 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe