„Ukraińcy są zbyt głupi, żeby używać niemieckiej broni”. Niemieccy dziennikarze zdegustowani konferencją Olafa Scholza

Julian Röpcke, dziennikarz niemieckiego „Bilda”, relacjonował konferencję prasową Olafa Scholza, który wypowiadał się na temat pomocy Ukrainie.
Olaf Scholz „Ukraińcy są zbyt głupi, żeby używać niemieckiej broni”. Niemieccy dziennikarze zdegustowani konferencją Olafa Scholza
Olaf Scholz / EPA/CLEMENS BILAN / POOL Dostawca: PAP/EPA

Scholz spotyka się z rosnącą presją ze strony polityków własnej koalicji rządowej i głównej partii opozycyjnej, aby dostarczyć Ukrainie ciężką broń, taką jak niemieckie czołgi Leopard.

Röpcke pisze, że Scholz podczas konferencji chwalił się i twierdził, że Niemcy „wspierają” partnerów z NATO w dostarczaniu broni na Ukrainę.

Zapytany, czy Niemcy dostarczą czołgi Leopard do walki z rosyjskimi czołgami w Donbasie, odpowiada: „Spójrzmy na naszych partnerów – Włochy, Francję i Hiszpanię. Oni doszli do tego samego wniosku, co my”, po czym kontynuuje: „Wschodni partnerzy NATO mają bardziej odpowiednią broń do dostarczenia”.

(…)

Teraz mówi, że Niemcy zastąpiłyby poradziecką broń wschodnioeuropejskich partnerów – po tym, jak została ona przekazana Ukrainie – naszą bronią. To jasne: Chce zachować czyste ręce przed Putinem. Żadnej niemieckiej broni dla Ukrainy.

(…)

Teraz – już na poważnie – twierdzi, że Niemcy „jeszcze przed wojną” próbowały pozbyć się importu rosyjskiej energii. To jest zabawne. Był on jednym z głównych zwolenników #NordStream2 do czasu rozpoczęcia przez Rosję wojny na Ukrainie.

(…)

Jak to określił z Kijowa nasz korespondent Paul Ronzheimer: „Zapytany, dlaczego Niemcy nie dostarczą transporterów Marder i czołgów Leopard, Scholz – płasko formułując – powiedział dziennikarzom, że Ukraińcy są po prostu zbyt głupi, by używać takiej niemieckiej broni” [opinia niemieckich dziennikarzy – przyp. red.]. Przykro mi, ale to jest bingo.

(…)

Niezwykła arogancja niemieckiego kanclerza. Odpowiada niemieckiemu dziennikarzowi: „Czasami spojrzenie na świat pomaga. W tym przypadku prowadzi ono do odkrycia, że ci, którzy znajdują się w porównywalnej sytuacji wyjściowej jak Niemcy, zachowują się tak samo jak my”. Nie. Znowu kłamiesz.

(…)

Niemiecka skrajna prawica (AfD) i skrajna lewica (Linke) – sługusy Kremla w niemieckim parlamencie – świętują przemówienie Scholza. Reszta narodu jest oszołomiona prorosyjskim kursem, w który wprowadza Niemcy

– pisze Röpcke.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe