Pentagon: wojsko polskie ma być jednym z najlepszych w Europie

Sekretarz obrony USA Lloyd Austin i szef MON Mariusz Błaszczak zgodzili się wspólnie pracować nad tym, by Wojsko Polskie stało się jednym z najlepszych w Europie - poinformował w środę Pentagon w komunikacie ze spotkania ministrów. Tematem rozmów była też pomoc wojskowa dla Ukrainy.
Polscy żołnierze Pentagon: wojsko polskie ma być jednym z najlepszych w Europie
Polscy żołnierze / TT MON

Jak podał w oświadczeniu rzecznik amerykańskiego resortu obrony John Kirby, Błaszczak i Austin "omówili trwające wysiłki w sprawie pomocy obronnej dla Ukrainy i sposoby kontynuowania rozwoju relacji wojskowych USA i Polski", zaś amerykański minister pochwalił Polskę za odgrywaną przez nią rolę w pomocy Ukrainie, zarówno jeśli chodzi o obronę przed rosyjską agresją, jak i udzielaniu ludności cywilnej schronienia od przemocy.

 

Wojsko polskie jednym z najlepszych w Europie

"Obaj przywódcy omówili ambitne plany modernizacji obronnej Polski, zgadzając się pracować razem, by pomóc Wojsku Polskiemu stać się jednym z najlepszych w Europie" - powiedział Kirby.

Jak powiedział po rozmowie z Austinem Błaszczak, w ramach modernizacji Polska prowadzi rozmowy na temat kupna kolejnych partii amerykańskiego uzbrojenia, w tym systemów obrony powietrznej Patriot, artylerii rakietowej HIMARS, śmigłowców szturmowych, dronów i samolotów wielozadaniowych.

Z Waszyngtonu Oskar Górzyński (PAP)

osk/ ap/


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe