„S” pisze list do prezesa Auchan: „Hańba dla wspólników Putina”. Będą protesty pod sklepami

Solidarność w Auchan Polska napisała list adresowany do Edgara Bonte, globalnego prezesa Auchan, w którym apeluje do światowego zarządu firmy o wycofanie się z rosyjskiego rynku. W najbliższą sobotę „S” zaplanowała protesty pod sklepami Auchan i Leroy Merlin pod hasłem „Dzień Hańby dla wspólników Putina”. Związkowcy będą zbierać podpisy popierające list do prezesa Auchan.
fot. dziennikwschodni.pl „S” pisze list do prezesa Auchan: „Hańba dla wspólników Putina”. Będą protesty pod sklepami
fot. dziennikwschodni.pl

W oficjalnym liście do prezesa Auchan Edgara Bonte Solidarność wzywa do opuszczenia przez firmę rynku rosyjskiego. Swój apel motywuje poparciem i solidarnością, które pracownicy w Polsce wyrażają względem kolegów zatrudnionych w ukraińskich sklepach sieci i „tchórzliwą postawą zarządów” sklepów Auchan i Leroy Merlin. W liście, którego nadawcą jest Krajowy Sekretariat Banków, Handlu i Ubezpieczeń NSZZ „Solidarność”, zwraca się szczególną uwagę na to, iż pozostanie na rynku rosyjskim przynosi spółce „gigantyczną stratę wizerunkową” i ogromne straty finansowe w Polsce. „Z pracowniczej perspektywy obserwujemy znaczący odpływ klientów z punktów handlowych, w których są zatrudnieni członkowie naszego Związku. Z informacji banku PKO BP (na podstawie danych o płatnościach kartami bankowymi) wynika, że sieci handlowe, które pozostały w Rosji i nadal prowadzą tam interesy, odnotowały kilkunastoprocentowy spadek obrotów w Polsce w stosunku do tych sieci, które zdecydowały się opuścić kraj Putina” – czytamy w piśmie. Jak oceniają związkowcy, jest to dopiero początek tego procesu. Pozostanie w Rosji zdaniem członków „S” nie przyniesie żadnych pozytywnych następstw, a zyski, które firma notuje w Rosji, nie zrekompensują strat, które osiąga w Ukrainie i Polsce czy innych krajach na zachodzie Europy, gdzie bojkot również postępuje. Może się to wiązać z konsekwencjami dla pracowników sieci. „W tym kontekście trzeba zaznaczyć, że obawy członków naszego Związku Zawodowego, zatrudnionych w Auchan Polska, o przyszłość ich miejsc pracy są uzasadnione. Atmosferę niechęci wobec Auchan potęguje kampania bojkotu firmy prowadzona przez niezależnych aktywistów pod hasłami: «Nie kupuj w ich sklepach. Nie pomagaj Putinowi zabijać. Nie pozwól, aby twoje pieniądze służyły zabijaniu niewinnych». Prosimy o zaprzestanie działalności w Rosji – kraju, który pierwszy raz od bardzo wielu lat niszczy pokój i bezpieczeństwo w Europie” – czytamy w liście. Na pismo zwraca też uwagę organizacja Ogólnopolski Bojkot Leroy Merlin. „Większość pracowników zatrudnionych w sieci sklepów Auchan i Leroy Merlin solidaryzuje się ze swoimi kolegami z ukraińskiej filii i całym narodem ukraińskim. Niestety ogromnych tchórzostwem wykazują się polskie zarządy tych firm. Brakuje im odwagi, którą mają ich pracownicy – nigdy nie potępili wprost agresji rosyjskiej, nie nazwali sprawców. Nie wezwali także publicznie swoich szefów we Francji do wyjścia z Rosji. Tym bardziej ważne jest wywarcie na nich presji” – czytamy w poście grupy na Facebooku.

Zachęcamy do składania podpisów pod listem w najbliższą sobotę w czasie protestów pod sklepami Leroy Merlin, Auchan i Decathlon, które odbędą się w całej Polsce pod hasłem „Dzień Hańby dla wspólników Putina”.

Klikając w poniższy link można przeczytać dokument

http://www.solidarnosc.org.pl/sbhiu/wp-content/uploads/2022/04/Pismo-do-Pana-Edgara-Bonte_0001-1.jpg

msz


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe