Niemieckie autorytety wzywają do "zaprzestania dostaw broni" i "zaprzestania oporu" przez Ukrainę

Trwa brutalna rosyjska inwazja na Ukrainę. Ukraińcy zaciekle się bronią obnażając słabości rosyjskiej armii. Niemcy, a szczególnie kanclerz Olaf Scholz są krytykowani za niechęć do pomocy Ukrainie, czy wręcz sabotowanie sankcji wobec Rosji. W obronie kanclerza występują niemieckie "autorytety".
Flaga Niemiec Niemieckie autorytety wzywają do
Flaga Niemiec / Pixabay.com

W związku z naciskami na kanclerza Olafa Scholza, aby spełnił żądania dotyczące dostaw broni ciężkiej na Ukrainę, grupa osobistości z niemieckiego świata nauki, polityki, kultury i innych sektorów społeczeństwa obywatelskiego napisała list otwarty do kanclerza.

Domagają się w nim wstrzymania dostaw broni dla wojsk ukraińskich oraz zachęcania rządu w Kijowie do zakończenia oporu zbrojnego - wbrew zapewnieniom o negocjacjach w sprawie zawieszenia broni i rozwiązania politycznego.

- Pomimo tymczasowych doniesień o sukcesach armii ukraińskiej: jest ona znacznie słabsza od armii rosyjskiej i ma niewielkie szanse na wygranie tej wojny. Ceną za długotrwały opór zbrojny - niezależnie od ewentualnych sukcesów - będą jeszcze bardziej zniszczone miasta i wsie oraz jeszcze większe ofiary wśród ludności ukraińskiej. Dostawy broni i wsparcie wojskowe ze strony NATO przedłużają wojnę i sprawiają, że rozwiązanie dyplomatyczne staje się odległą perspektywą.

(...) wzywamy rząd Niemiec, UE i państwa NATO do zaprzestania dostaw broni dla wojsk ukraińskich oraz do zachęcenia rządu w Kijowie do zakończenia oporu zbrojnego - w zamian za zapewnienie o negocjacjach w sprawie zawieszenia broni i rozwiązania politycznego

(...)

Dominującą logikę wojny należy zastąpić odważną logiką pokoju i stworzyć nową europejską i światową architekturę pokoju, z udziałem Rosji i Chin. Nasz kraj nie może stać z boku, ale musi odgrywać aktywną rolę.

- piszą "autorytety"

List podpisany został przez dziennikarzy, politologów, lekarzy, protestanckich teologów, polityków i artystów.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe