B. premier Finlandii: Polska stała się bohaterką Unii Europejskiej

- Wojny Rosji z Ukrainą nie da się zakończyć przez ustępstwa. Pokój przyjdzie tylko przez wojnę - mówi w rozmowie z portalem wp.pl, były premeir Finlandii, Alexander Stubb.
Alexander Stubb B. premier Finlandii: Polska stała się bohaterką Unii Europejskiej
Alexander Stubb / Flickr/Estonian Foreign Ministry

Były premier Finlandii tłumaczył w rozmowie z portalem wp.pl, dlaczego jego kraj wspiera militarnie Ukrainę.

 Myślę, że to nie jest wojna, którą można wygrać przez appeasement. Pokój przyjdzie tylko przez wojnę. Najlepsze, co Zachód może zrobić, to dostarczyć Ukrainie tak dużo broni, jak to tylko możliwe. Tego potrzebuje prezydent Wołodymyr Zełenski i to powinniśmy czynić.

- przekonywał Alexander Stubb.

Fiński polityk tłumaczył też, dlaczego zmieniła się postawa Finów względem NATO.

My, Finowie, jesteśmy bardzo racjonalni - kiedy następują wielkie, historyczne zmiany, to w wyniku konsensusu. Teraz w ciągu kilku tygodni złożymy wniosek o członkostwo. I będziemy w NATO do końca roku. Oczywiście dobrze jest być po właściwej stronie historii – ale nie potrafię cieszyć się z tego, w jaki sposób ta historia zmieniła bieg. Za przyszłe fińskie członkostwo musimy "podziękować" Władimirowi Putinowi.

- mówił były premier Finlandii.

Alexander Stubb przekonywał też, że Putin zjednoczył Zachód.

Dzieją się naprawdę wielkie rzeczy. I jeśli mogę, to dodam tu aspekt polski - bo tak wiele się zmieniło! Przypomnę: kryzys finansowy z 2008 r. był w dużej mierze starciem Północy z Południem Europy. Kryzys uchodźczy z 2015 roku to było z kolei pod wieloma względami starcie Wschodu z Zachodem. Potem Covid-19 zjednoczył nas wszystkich. A teraz, pod wieloma względami, Polska, ze swoim wsparciem dla Ukrainy, Polska, która przyjęła uchodźców, stała się bohaterką Unii Europejskiej. Putin pozmieniał wiele, czyż nie?

- przekonywał Fin.

 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Nerwowo w Rosji po klęsce na rzece Doniec. Znani militarni blogerzy krytykują niekompetencje wojskowych Wiadomość
Nerwowo w Rosji po klęsce na rzece Doniec. Znani militarni blogerzy krytykują niekompetencje wojskowych

Jak podaje amerykański Instytut Badań nad Wojną (ISW), zniszczenie przez Ukraińców znacznej części rosyjskiej brygady strzelców zmotoryzowanych, która 11. maja próbowała przekroczyć most pontonowy na rzece Siverskyi Doniec, wstrząsnęło znanymi rosyjskimi blogerami militarnymi.

Kłopoty Grodzkiego. We wtorek senacka komisja zajmie się wnioskiem o uchylenie immunitetu Wiadomość
Kłopoty Grodzkiego. We wtorek senacka komisja zajmie się wnioskiem o uchylenie immunitetu

We wtorek po południu senacka Komisja Regulaminowa, Etyki i Spraw Senatorskich zajmie się wnioskiem o uchylenie immunitetu marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego - wynika z zamieszczonego na stronie internetowej Senatu harmonogramu prac komisji senackich.

Platforma miała „zablokować sprzedaż Lotosu Rosjanom”? To nagranie mówi zupełnie co innego [WIDEO] Wiadomość
Platforma miała „zablokować sprzedaż Lotosu Rosjanom”? To nagranie mówi zupełnie co innego [WIDEO]

„Trzeba być wyjątkowym idiotą, by dziś sprzedaż części Lotosu ludziom powiązanym z #Putin.em [chodzi o połączenie Lotosu z Orlenem, przy okazji którego Komisja Europejska wymusza na Polsce sprzedaż części Lotosu, który w części będzie sprzedany Saudi Aramco, a część stacji benzynowych ma być wymieniona na stacje benzynowe węgierskiego koncernu MOL – przyp. red.] próbować usprawiedliwiać zablokowaniem takiej sprzedaży 11 lat temu przez rząd premiera #Tusk.a. Szkoda tylko, że za te idiotyzmy płacimy wszyscy horrendalnymi cenami paliw” – napisał były szef Platformy Borys Budka. Jednak co innego widać na nagraniu przypomnianym przez Samuela Pereirę.

Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe