Za co doceniamy e-receptę online?

Od początku roku 2019, możemy w każdej aptece realizować e-receptę. Zapowiadane jest także wyjście z obiegu recept tradycyjnych. Są one na chwilę obecną jeszcze wystawiane, ale większość stanowią e-recepty. Co należy wiedzieć o receptach elektronicznych?
 Za co doceniamy e-receptę online?
/ fot. materiał partnera

Jak można zdefiniować e-receptę?

E-recepta jest nazywana także receptą elektroniczną. Jest to recepta, którą lekarz wysyła pacjentom SMS-em, czy też mailem. Nie musimy się jednak obawiać, że z gabinetu nie wyjdziemy z niczym. Otrzymamy bowiem papierową receptę z zaleceniami. Jest to jednak już informacja tylko i wyłącznie dla nas. Co na swoim wykazie znajdziemy? W zasadzie będą to wszelkie potrzebne nam informacje. Pierwsza kwestia to nazwa leku, sposób dawkowania, ceny leku, nazwisko lekarza, jak i datę wystawienie recepty i wszelkich zaleceń.

Gdybyśmy na papierze nie otrzymali sposobu dawkowania, to niestety dochodziłoby do pomyłek. Podczas wizyty lekarskiej nie jesteśmy w stanie wszystkiego zapamiętać.

W jaki sposób realizuje się e-receptę?

E-recepta online może zostać zrealizowana w dowolnej aptece na terenie całego naszego kraju. Pamiętajmy o tym, aby zarejestrować się w specjalnym Internetowym Koncie Pacjenta. W innym razie nie otrzymamy swojej e-recepty SMS-em, czy też na skrzynkę mailową. Nie skorzystamy również z innego rodzaju udogodnień.

Założenie profilu zaufanego i zarejestrowanie się w Internetowym Koncie Pacjenta nie jest wcale takie trudne. Dzięki temu uzyskamy pełen dostęp do wszelkich nam wystawionych recept elektronicznych, ale nie tylko. Możemy zapoznać się ze swoimi dokumentami medycznymi oraz e-zwolnieniami. Takowe rozwiązanie jest dla pacjentów naprawdę wygodne. Poprawi się automatycznie jakość naszego leczenia, a także nasze bezpieczeństwo. Możemy jednocześnie zaoszczędzić bardzo dużo czasu.

A co gdy na przykład jakieś starsze osoby nie posiadają Internetowego Konta Pacjenta i nie mają kogo poprosić o jego założenie? W takiej sytuacji również można zrealizować e-receptę. Otrzymamy wydruk informacyjny od swojego lekarza. Na nim będzie widniał kod kreskowy oraz specjalny PIN. Na podstawie tych właśnie informacji, możemy zakupić w aptece dany lek.

Niektórzy lekarze po prostu zapisują nam na karteczce PIN. Do zrealizowania e-recepty w aptece konieczne będzie jeszcze hasło. Nie musimy się obawiać, że mamy kolejne hasło do zapamiętania. W tym wypadku hasło do realizacji e-recepty to nasz numer PESEL. Swój numer PESEL zna każdy z nas. Jeśli nie znamy, to zawsze możemy go odczytać ze swojego dowodu osobistego.

Gdy mamy wspomniane już Internetowe Konto Pacjenta, to otrzymamy w wiadomości SMS kod. Kod składa się z czterech cyfr. Został on wygenerowany przez system po wpisaniu danych przez lekarza. Receptę elektroniczną możemy także otrzymać na swój adres mailowy. Do wiadomości jest dołączony plik z kreskowym kodem. Dokument jest utworzony w formacie pdf. Gdy udamy się do apteki, to farmaceuta zeskanuje kod z informacyjnego wydruku, czy też bezpośrednio z naszego telefonu. Jak widać na załączonym obrazku, e-recepta jest naprawdę wygodną opcją.

Czy podczas wizyty domowej lekarz może wystawić e-receptę?

Podczas wizyty domowej lekarz nie może skorzystać z systemu o nazwie P1. Jednak nie należy się przejmować tym, że zostawi nas bez żadnej recepty. W takowej sytuacji lekarz wystawia po prostu receptę w papierowej wersji. Okazuje się, że lekarz nie musi zaznaczać w dokumencie, dlaczego wystawił receptę tradycyjną, a nie receptę elektroniczną.

Przejdźmy do zalet recepty elektronicznej

Każdy z nas miał w przeszłości problem z odczytaniem recepty papierowej, którą wystawił mu lekarz. Nie pozostaje tajemnicą to, że lekarze piszą bardzo nieczytelnie. W przeciwieństwie do recept papierowych recepty elektroniczne są bardzo czytelne. Dlatego też się nie musimy już martwić, że otrzymamy błędny lek lub też farmaceuta nas odeśle do lekarza.

Bardzo ważne jest to, że nawet gdy zgubimy, czy też zniszczymy wydruk, to recepta elektroniczna w dalszym ciągu się znajduje w profilu naszego Internetowego Konta Pacjenta. Wystarczy, że się zalogujemy na swoje IKP (Internetowe Konto Pacjenta). E-receptę możemy zrealizować w zasadzie w każdej aptece w naszym kraju.

Czy wiesz, że na wystawione e-recepty mamy także więcej czasu, aby je zrealizować? Leki wybrać możemy w ciągu 365 dni, a więc w ciągu roku. Jednak od tej reguły istnieją pewne wyjątki. Na wykupienie antybiotyków mamy siedem dni. Leki psychotropowe oraz odurzające musimy wykupić w ciągu trzydziestu dni. Na zakup preparatów immunologicznych mamy aż sto dwadzieścia dni.

Nie możemy zapomnieć o następnej zalecie, jaką jest dzielenie e-recepty. Jeśli chcemy, to każdy lek możemy kupić w innej aptece. Nie musimy nawet prosić o odpis, jak to miało miejsce w receptach tradycyjnych. Przy tym zachowujemy stuprocentowe prawo do refundacji. Leki wybrać możemy osobiście, ale można o realizację e-recepty poprosić kogoś innego. Wystarczy, że podamy osobie tej cyfrowy kod recepty oraz podamy jej swój numer PESEL.

Na sam koniec pragniemy jeszcze wspomnieć o jednym bardzo ważnym ułatwieniu. Na recepcie elektronicznej nie tylko znajdziemy samą nazwę leku, ale także sposób jego dawkowania. Dzięki temu w absolutnie każdej chwili możemy się zapoznać z zaleceniami lekarza. W przypadku recepty tradycyjnej to nie dość, że oddawaliśmy ją w aptece podczas realizacji zakupu leków, to jeszcze na dodatek zwykle nie potrafiliśmy jej poprawnie odczytać. Było to dosyć problematyczne i w niektórych sytuacjach nawet niebezpieczne.

Zażycie co po niektórych leków błędnie, w innych dawkach, czy też nawet o złej porze, mogło mieć poważne konsekwencje dla naszego zdrowia oraz dla naszego organizmu.

E-receptę na stosowany przez nas lek, możemy uzyskać bez wychodzenia z domu. Więcej na ten temat można poczytać tutaj  https://e-recepta.net.

Wizyta lekarska zakończona wystawieniem zażywanego leku, jeszcze nigdy nie była taka prosta, szybka i przyjemna. Warto skorzystać z tego współczesnego sposobu. Możemy zaoszczędzić mnóstwo czasu oraz przy okazji nerwów.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe