Ryszard Czarnecki: Tenis i siatkówka: ta winda jedzie w górę

Tenis i siatkówka: ta winda jedzie w górę
Iga Świątek Ryszard Czarnecki: Tenis i siatkówka: ta winda jedzie w górę
Iga Świątek / PAP/EPA/RONALD WITTEK

Socjolodzy - nie tylko socjolodzy sportu - mogli pisać epistoły o „Małyszomanii”, teraz mają znowu dobra robotę: dysertacje o „Świątkomanii”. Pokazał to Radom i mecz z Rumunią w drużynowych mistrzostwach świata tenisistek zwanych Pucharem Billie Jean King . Polki wygrały 3-0, a 2 punkty zdobyła dwudziestoletnia Polka – pierwsza w historii nasza rodaczka na czele klasyfikacji ATP. Polska po raz pierwszy awansowała do najlepszej „ósemki” świata. Mamy nawet szanse na organizację turnieju finałowego, o ile Finał Masters czyli turniej najlepszych ośmiu tenisistek świata( według rankingu ATP) odbędzie się w Europie. Jeśli jednak odbędzie się w Meksyku w Guadalajarze – to możemy zapomnieć o pucharze BJK Cup czyli tenisowych DMŚ. To dopiero za siedem miesięcy, ale warto sobie uświadomić, że będziemy wtedy dopingować nie tylko naszych piłkarzy w Katarze, ale tez tenisistki – tyle, że nie wiadomo jeszcze gdzie będą grały.

Polscy kibice są największymi przyjaciółmi zwycięstw naszych sportowców: stąd fenomen Adama Małysza, ale też siatkarzy, lekkoatletów itd. To normalne, że każda dyscyplina, która zaowocowała „Mazurkiem Dąbrowskiego” i miejscami na podium na najważniejszych zawodach globu i Starego Kontynentu ma „wzięcie” medialne i sponsorskie, ale też największy „boom”, gdy chodzi o napływ dzieci i młodzieży do danego sportu. Często to zasługa rodziców, którzy własne niezrealizowane ambicje sportowe przenoszą na dzieci. Wielu krytykuje ów „KOR”, czyli nieformalny „Komitet Oszalałych Rodziców”, ja go jednak będę bronił, bo taka Iga Świątek trafiła na tenisowe Himalaje dzięki własnemu ojcu, tak samo jak Robert Radwański na ten sam szczyt wprowadził swoją córkę Agnieszkę i niewiele niżej drugą córkę - Urszulę.

Mamy to! Nie Rosja, ale Polska (wyobrażam sobie wściekłość na Kremlu!) będzie organizatorem siatkarskich mistrzostw świata 2022! A ponieważ wcześniej Polska zapewniła sobie wraz z Holandią organizacje mistrzostw świata kobiet, to ustanowimy polski rekord Księgi Guinnessa. Jeszcze się bowiem nie zdarzyło, aby jakikolwiek kraj w historii siatkówki organizował u siebie w tym samym roku mistrzostwa świata i mężczyzn i kobiet. To zresztą potwierdza fakt, że siatkówka jest polskim sportem narodowym. Statystyki przemawiają za tą tezą: Polska zorganizuje MŚ po raz drugi na trzy ostatnie siatkarskie mundiale(2014,2022). Pokazuje to również statystyka dotycząca mistrzostw Europy w siatkówce panów : na 5 ostatnich ME Polska zorganizowała 3 (2013,1017,2021). Jesteśmy potęga i basta !

*tekst ukazał się na portalu po-bandzie.com.pl (19.04.2022)


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe