Emmanuel Macron wygra też wybory parlamentarne? [Sondaż]

Koalicja partii związana z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem zdobędzie absolutną większość w izbie niższej parlamentu, uzyskując od 326 do 368 deputowanych w liczącym 577 miejsc Zgromadzeniu Narodowym – wynika z opublikowanego w poniedziałek sondażu. Wybory odbędą się w czerwcu.
Emmanuel Macron Emmanuel Macron wygra też wybory parlamentarne? [Sondaż]
Emmanuel Macron / PAP/EPA/Christophe Petit Tesson

Do Zgromadzenia Narodowego ma szanse wejść około 100 deputowanych Zjednoczenia Narodowego Marine Le Pen – wskazują badania instytutu Harris Interactive, przeprowadzonego dzień po drugiej turze wyborów prezydenckich, które wygrał Macron.

Według sondażu dotyczącego wyborów parlamentarnych zaplanowanych na 12 i 19 czerwca prezydencka formacja La Republique en Marche (LREM), centrowa MoDem i centrowo-konserwatywna partia Horizons byłego premiera Edouarda Philippe’a zdobyłyby razem od 328 do 368 mandatów, czyli większość bezwzględną w Zgromadzeniu Narodowym.

Obecnie główna partia opozycyjna w niższej izbie parlamentu, centroprawicowi Republikanie, mogą liczyć po czerwcowych wyborach na 35-65 miejsc; obecnie mają 101 deputowanych.

Do zmiany sił ma również dojść na lewicy, ponieważ skrajnie lewicowa Francja Nieujarzmiona, na czele której stoi Jean-Luc Melenchon, może według sondażu liczyć na 25-45 miejsc w Zgromadzeniu. Obecnie ma 17 deputowanych. Partia Melenchona będzie mogła prawdopodobnie utworzyć blok z komunistami, ekologami i być może socjalistami.

Inny scenariusz zakłada sojusz Republikanów, centrowej Unii Demokratów i Niezależnych (UDI) oraz LREM, który również zdobyłby w sumie bezwzględną większość od 326 do 366 deputowanych.

Zjednoczenie Narodowe może wejść w sojusz z deputowanymi z Rekonkwisty prawicowego publicysty Erica Zemmoura, dla którego czerwcowe wybory będą debiutem parlamentarnym. W wyborach prezydenckich Zemmour uzyskał 7 proc. głosów w pierwszej turze.

Badanie przeprowadzono w niedzielę i poniedziałek na reprezentatywnej próbie 2343 osób w wieku powyżej 18 lat.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Waldemar Krysiak: Kiedy uznamy aktywistów gender za terrorystów? Wiadomości
Waldemar Krysiak: Kiedy uznamy aktywistów gender za terrorystów?

Okaleczają dzieci, atakują rządowe budynki, blokują naukowe wykłady. W ostatnich dniach zabili sześcioro chrześcijan, w tym trójkę dzieci. Czy czas uznać aktywistów gender za terrorystów?

Naukowy wieczór z dr Kaweckim: Książki tunelowe. Wirtualna rzeczywistość z 1830 roku [VIDEO] Wiadomości
Naukowy wieczór z dr Kaweckim: Książki tunelowe. Wirtualna rzeczywistość z 1830 roku [VIDEO]

Wirtualna Rzeczywistość z 1830 roku!! Książki tunelowe, to tomy składające się z kilku stron połączonych ze sobą złożonymi kartkami papieru umieszczonymi po obu stronach, co po rozłożeniu nadaje im wygląd przypominający akordeon.

Rosja stara się uzyskać dodatkowe dostawy broni z Korei Płn. Wiadomości
"Rosja stara się uzyskać dodatkowe dostawy broni z Korei Płn."

Mamy informacje o staraniach ze strony Rosji w sprawie dodatkowych dostaw broni i amunicji z Korei Północnej m.in. w zamian za żywność - powiedział w czwartek rzecznik amerykańskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego (NSC) John Kirby. Ministerstwo skarbu (finansów) USA objęło sankcjami obywatela Słowacji, który miał pośredniczyć w transakcji.

Nie żyje prof. Paweł Śpiewak Wiadomości
Nie żyje prof. Paweł Śpiewak

Jak poinformował portal Onet.pl, zmarł znany socjog i historyk prof. Paweł Śpiewak. Informacje o jego śmierci w rozmowie z portalem potwierdził jego syn, Jan Śpiewak.

Elon Musk wśród setek ekspertów apelujących o zawieszenie prac nad sztuczną inteligencją. Zagrożenie dla ludzkości Wiadomości
Elon Musk wśród setek ekspertów apelujących o zawieszenie prac nad sztuczną inteligencją. "Zagrożenie dla ludzkości"

Ponad tysiąc biznesmenów, inwestorów, ekspertów, a wśród nich takie postacie jak Elon Musk czy współzałożyciel firmy Apple Steve Wozniak, apelują o zawieszenie prac nad potężnymi systemami sztucznej inteligencji w obawie przed zagrożeniem dla ludzkości.

Mężczyzna poszukiwany ws. dwóch zabójstw sam zgłosił się na policję Wiadomości
Mężczyzna poszukiwany ws. dwóch zabójstw sam zgłosił się na policję

24-latek poszukiwany ws. dwóch zabójstw w czwartek wieczorem zgłosił się do komendy policji w Międzychodzie – powiedziała PAP Iwona Liszczyńska z biura prasowego wielkopolskiej policji. Mężczyzna był poszukiwany od środy.

[WIDEO] Marginesy społeczne Burza po wypowiedzi byłego ministra PO Wiadomości
[WIDEO] "Marginesy społeczne" Burza po wypowiedzi byłego ministra PO

– To jest to rozdawnictwo, to jest tworzenie tych marginesów społecznych, w których się PiS wyspecjalizował – mówił w programie "Grafitti" na antenie Polsat News poseł Platformy Obywatelskiej Bartłomiej Sienkiewicz.

Aresztowanie dziennikarza WSJ w Rosji. Jest reakcja Białego Domu Wiadomości
Aresztowanie dziennikarza "WSJ" w Rosji. Jest reakcja Białego Domu

Nękanie amerykańskich obywateli przez rosyjskie władze jest absolutnie nie do przyjęcia - oznajmił w czwartek rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego (NSC) John Kirby, potępiając aresztowanie korespondenta "Wall Street Journal" Evana Gershkovicha. Sekretarz stanu Antony Blinken ponowił swoje ostrzeżenie o niebezpieczeństwach przebywania w Rosji dla obywateli USA.

Kłopoty polityków Konfederacji. Jest zawiadomienie do prokuratury Wiadomości
Kłopoty polityków Konfederacji. Jest zawiadomienie do prokuratury

Robert Bąkiewicz poinformował na Twitterze, że spółka TVMN złożyła zawiadomienie do prokuratury o popełnieniu przestępstwa przez polityków Konfederacji.

 Daniel Obajtek powołany na prezesa PKN Orlen na kolejną kadencję Wiadomości
Daniel Obajtek powołany na prezesa PKN Orlen na kolejną kadencję

Daniel Obajtek został w czwartek powołany na prezesa zarządu PKN Orlen na kolejną trzyletnią kadencję - podała w czwartek spółka w komunikacie giełdowym.

Emerytury
Stażowe