Ramstein. Min. Błaszczak: Wiele państw wymienia Polskę jako kraj, który od początku jest bardzo mocno zaangażowany w pomoc Ukrainie

W amerykańskiej bazie wojskowej Ramstein w Niemczech odbywa się we wtorek zwołane przez sekretarza obrony USA Lloyda Austina się spotkanie przedstawicieli resortów obrony kilkudziesięciu krajów NATO i spoza Sojuszu Północnoatlantyckiego. Uczestniczy w nim szef polskiego MON, który ponadto spotka się także z niemiecką minister obrony. Również we wtorek premier Mateusz Morawiecki spotka się w Berlinie z kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem.
Spotkanie w amerykańskiej bazie wojskowej Ramstein w Niemczech, 26 kwietnia 2022 r. Ramstein. Min. Błaszczak: Wiele państw wymienia Polskę jako kraj, który od początku jest bardzo mocno zaangażowany w pomoc Ukrainie
Spotkanie w amerykańskiej bazie wojskowej Ramstein w Niemczech, 26 kwietnia 2022 r. / PAP/EPA/RONALD WITTEK

- To bardzo ważna inicjatywa, bo w ten sposób pomoc dla Ukrainy może być lepiej skoordynowana. Ja byłem dumny podczas ten konferencji, bo wiele państw wymieniało Polskę jako ten kraj, który od samego początku jest bardzo mocno zaangażowany w pomoc Ukrainie - mówił po konferencji szef MON Mariusz Błaszczak.

- Sądzę, że koordynacja w ten sposób będzie bardzo korzystna dla Ukrainy, bo będziemy mogli odpowiedzieć na konkretne potrzeby, które formułowane są przez stronę ukraińską. Wspomniano także o tym, że Polska w zasadzie jeszcze przed inwazją rosyjską na Ukrainę była tym państwem, które było zaangażowane we wspieranie Ukrainy. Ja ze swoim wystąpieniu podkreśliłem, jak ważna jest niepodległość Ukrainy nie tylko dla Polski i państw wschodniej flanki NATO, ale całej Europy i całego świata, gdyż wszyscy doskonale widzimy, kim jest Putin. Mam nadzieję, że widzą to także nasi sojusznicy z Niemiec, którzy kupując surowce energetyczne z Rosji wspierali de facto politykę Putina - podsumował minister. 

 

 

Spotkanie ministrów obrony z całego świata w Ramstein

We wtorek rozpoczęło się spotkanie przedstawicieli resortów obrony kilkudziesięciu krajów NATO i spoza Sojuszu Pónocnoatlantyckiego w amerykańskiej bazie wojskowej Ramstein w Niemczech, które zostało zwołane na wtorek przez sekretarza obrony USA Lloyda Austina.

Jak zapowiadał Pentagon, na organizowaną przez USA konferencję zaproszono przedstawicieli ok. 40 państw, w tym szefa MON Mariusza Błaszczaka. Przedmiotem dyskusji będzie zarówno bieżąca pomoc dla Ukrainy, jak i długoterminowe wzmacnianie ukraińskiej armii.

Rzecznik pentagonu John Kirby zapowiedział, że zakres omawianych tematów będzie szeroki - od ostatnich ocen sytuacji na polu bitwy we wschodniej Ukrainie, przez wzmacnianie bazy przemysłu obronnego, po omówienie przyszłych potrzeb obronnych Ukrainy. (PAP)

 


 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Niemieckie media: Polska internacjonalizuje sprawę reparacji Wiadomości
Niemieckie media: Polska "internacjonalizuje" sprawę reparacji

Warszawa domaga się od Berlina 1,3 bln euro za zbrodnie popełnione przez Niemców w Polsce podczas II wojny światowej. Arkadiusz Mularczyk podczas swej pierwszej wizyty w Berlinie punktował kolejne zarzuty wobec rządu federalnego – analizuje pierwszy dzień pobytu wiceszefa polskiego MSZ w stolicy RFN publicysta dziennika „Welt” Philipp Fritz.

Departament Stanu USA wydał zgodę na sprzedaż Polsce 116 czołgów M1A1 Abrams Wiadomości
Departament Stanu USA wydał zgodę na sprzedaż Polsce 116 czołgów M1A1 Abrams

Departament Stanu USA zezwolił na sprzedaż Polsce 116 czołgów M1A1 Abrams oraz powiązanego sprzętu po szacowanym koszcie 3,75 mld dolarów - poinformowała we wtorek należąca do Pentagonu Defense Security Cooperation Agency (DSCA). To wozy w starszej wersji, które mają wypełnić lukę po czołgach ofiarowanych Ukrainie.

Premier powinien podać się do dymisji? Znamienne słowa polityka Solidarnej Polski Wiadomości
Premier powinien podać się do dymisji? Znamienne słowa polityka Solidarnej Polski

Pieniędzy nie ma, to są fakty. Jeżeli ktoś chce podjąć decyzje o złożeniu wniosku, my nie blokujemy tego jako Solidarna Polska – mówił o braku środków z KPO poseł Solidarnej Polski Michał Wójcik. Został także zapytany o to, czy w związku ze sporem Brukseli z Warszawą i braku pieniędzy z KPO, premier Mateusz Morawiecki powinien podać się do dymisji.

Eksces orzeczniczy. NSA uderzył w Trybunał Konstytucyjny. Jest odpowiedź prezes Julii Przyłębskiej Wiadomości
"Eksces orzeczniczy". NSA uderzył w Trybunał Konstytucyjny. Jest odpowiedź prezes Julii Przyłębskiej

Naczelny Sąd Administracyjny nie ma kompetencji do jakiegokolwiek kontrolowania działalności orzeczniczej Trybunału Konstytucyjnego. Wszyscy sędziowie TK wybrani przez Sejm, od których prezydent przyjął ślubowanie, jak i wszyscy sędziowie powołani przez prezydenta, są sędziami w rozumieniu konstytucji - oświadczyła we wtorek prezes TK Julia Przyłębska.

Jego filmy znała cała Polska. Nie żyje reżyser takich hitów jak „Kogel-mogel” czy „Och, Karol” Wiadomości
Jego filmy znała cała Polska. Nie żyje reżyser takich hitów jak „Kogel-mogel” czy „Och, Karol”

W wieku 86 lat zmarł znany polski reżyser Roman Załuski. Reżyserował takie hity jak m.in. "Wyjście awaryjne" (1982), "Och, Karol" (1985) czy "Kogel-mogel" (1988).

Spore zaskoczenie w USA. Były doradca Trumpa „zdecydowanie rozważa” start w wyborach Wiadomości
Spore zaskoczenie w USA. Były doradca Trumpa „zdecydowanie rozważa” start w wyborach

John Bolton, doradca ds. bezpieczeństwa narodowego za prezydentury Donalda Trumpa, powiedział, że "zdecydowanie rozważa" start w wyborach prezydenckich w USA w 2024 roku, w dużej mierze by rzucić wyzwanie Trumpowi - podała telewizja CNBC.

Rozmowy z Niemcami ws. rozmieszczenia wyrzutni Patriot. Błaszczak mówi o „rozczarowaniu” Wiadomości
Rozmowy z Niemcami ws. rozmieszczenia wyrzutni Patriot. Błaszczak mówi o „rozczarowaniu”

Po rozmowie z niemieckim ministerstwem obrony, z rozczarowaniem przyjąłem decyzję o odrzuceniu wsparcia dla Ukrainy. Przystępujemy więc do roboczych ustaleń ws. umieszczenia wyrzutni Patriot w Polsce i wpięcia ich w nasz system dowodzenia – przekazał we wtorek wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak.

Zaufanie do Niemiec? Nie, dziękuję. Politico: Niemcy łamią swoje kluczowe zobowiązanie po rosyjskim ataku na Ukrainę. Wiadomości
"Zaufanie do Niemiec? Nie, dziękuję". Politico: Niemcy łamią swoje kluczowe zobowiązanie po rosyjskim ataku na Ukrainę.

- Niemcy wycofują się z obietnic dotyczących wydatków na obronność złożonych po inwazji na Ukrainę - piszą Hans von der Burchard i Gabriel Rinaldi na łamach Politico - Zaufanie do Niemiec? Nie, dziękuję - komentuje europoseł PiS Jacek Saryusz-Wolski.

Węgry zablokowały pakiet dla Ukrainy? Orban odpiera zarzuty Wiadomości
Węgry zablokowały pakiet dla Ukrainy? Orban odpiera zarzuty

Nie było żadnego weta, ani szantażu. Chcemy jednak przekonać państwa członkowskie UE, że wspólne zadłużenie UE nie jest rozwiązaniem – stwierdził w mediach społecznościowych premier Węgier Viktor Orban.

Macron zareagował na krytykę ze strony Polski, USA i Ukrainy Wiadomości
Macron zareagował na krytykę ze strony Polski, USA i Ukrainy

Prezydent Francji Emmanuel Macron odrzucił we wtorek „kontrowersje tam, gdzie ich nie ma” po swoich słowach o konieczności udzielenia gwarancji bezpieczeństwa Rosji, na które krytycznie zareagowały Polska, USA i Ukraina.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe