Ramstein. Min. Błaszczak: Wiele państw wymienia Polskę jako kraj, który od początku jest bardzo mocno zaangażowany w pomoc Ukrainie

W amerykańskiej bazie wojskowej Ramstein w Niemczech odbywa się we wtorek zwołane przez sekretarza obrony USA Lloyda Austina się spotkanie przedstawicieli resortów obrony kilkudziesięciu krajów NATO i spoza Sojuszu Północnoatlantyckiego. Uczestniczy w nim szef polskiego MON, który ponadto spotka się także z niemiecką minister obrony. Również we wtorek premier Mateusz Morawiecki spotka się w Berlinie z kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem.
Spotkanie w amerykańskiej bazie wojskowej Ramstein w Niemczech, 26 kwietnia 2022 r. Ramstein. Min. Błaszczak: Wiele państw wymienia Polskę jako kraj, który od początku jest bardzo mocno zaangażowany w pomoc Ukrainie
Spotkanie w amerykańskiej bazie wojskowej Ramstein w Niemczech, 26 kwietnia 2022 r. / PAP/EPA/RONALD WITTEK

- To bardzo ważna inicjatywa, bo w ten sposób pomoc dla Ukrainy może być lepiej skoordynowana. Ja byłem dumny podczas ten konferencji, bo wiele państw wymieniało Polskę jako ten kraj, który od samego początku jest bardzo mocno zaangażowany w pomoc Ukrainie - mówił po konferencji szef MON Mariusz Błaszczak.

- Sądzę, że koordynacja w ten sposób będzie bardzo korzystna dla Ukrainy, bo będziemy mogli odpowiedzieć na konkretne potrzeby, które formułowane są przez stronę ukraińską. Wspomniano także o tym, że Polska w zasadzie jeszcze przed inwazją rosyjską na Ukrainę była tym państwem, które było zaangażowane we wspieranie Ukrainy. Ja ze swoim wystąpieniu podkreśliłem, jak ważna jest niepodległość Ukrainy nie tylko dla Polski i państw wschodniej flanki NATO, ale całej Europy i całego świata, gdyż wszyscy doskonale widzimy, kim jest Putin. Mam nadzieję, że widzą to także nasi sojusznicy z Niemiec, którzy kupując surowce energetyczne z Rosji wspierali de facto politykę Putina - podsumował minister. 

 

 

Spotkanie ministrów obrony z całego świata w Ramstein

We wtorek rozpoczęło się spotkanie przedstawicieli resortów obrony kilkudziesięciu krajów NATO i spoza Sojuszu Pónocnoatlantyckiego w amerykańskiej bazie wojskowej Ramstein w Niemczech, które zostało zwołane na wtorek przez sekretarza obrony USA Lloyda Austina.

Jak zapowiadał Pentagon, na organizowaną przez USA konferencję zaproszono przedstawicieli ok. 40 państw, w tym szefa MON Mariusza Błaszczaka. Przedmiotem dyskusji będzie zarówno bieżąca pomoc dla Ukrainy, jak i długoterminowe wzmacnianie ukraińskiej armii.

Rzecznik pentagonu John Kirby zapowiedział, że zakres omawianych tematów będzie szeroki - od ostatnich ocen sytuacji na polu bitwy we wschodniej Ukrainie, przez wzmacnianie bazy przemysłu obronnego, po omówienie przyszłych potrzeb obronnych Ukrainy. (PAP)

 


 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe