Czy Putin zaatakuje również Polskę? [SONDAŻ]

Od wybuchu wojny na Ukrainie minęły już ponad dwa miesiące. W mediach pojawiają się ostrzeżenia, że Władimir Putin po ewentualnym pokonaniu Ukrainy może zaatakować także Polskę. Atak na państwo NATO mógłby rozpocząć III wojnę światową.
 Czy Putin zaatakuje również Polskę? [SONDAŻ]
/ ScreenyTwitter

W poniedziałek minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow publicznie rozważał, że ryzyko wybuchu III wojny światowej jest realne i nie należy go lekceważyć.

Według sondażu opracowanego przez United Surveys dla "Dziennika Gazety Prawnej" i RMF FM, tylko 28,4% ankietowanych Polaków wskazało, że przywódca Kremla jest gotów zaatakować Polskę. Aż 54,5% pytanych Polaków uważa taki scenariusz za nierealny. 

Polacy coraz spokojniejsi o bezpieczeństwo kraju

Na początku kwietnia 6,2% ankietowanych na pytanie "Czy Rosja zaatakuje Polskę" odpowiedziało "zdecydowanie tak", a 37% wskazało opcję "raczej tak". Z kolei w najnowszym sondaży już tylko 5,6% respondentów odpowiedziało "zdecydowanie tak", a na "raczej tak" zagłosowało 22,8% ankietowanych Polaków.

15,8% Polaków uważa, że Putin zdecydowanie nie zaatakuje naszego kraju, a 38,7% pytanych o możliwość rosyjskiej agresji na Rzeczpospolitą wskazało "raczej nie". Na tym polu nastąpił wyraźny wzrost - na początku kwietnia wyniki sięgnęły kolejno 6% i 32%.

CZYTAJ TEŻ: Miał "gwałcić ukraińskie baby". Jest już w niewoli

CZYTAJ TEŻ: Nieoficjalnie: Rosja wstrzymała dostawy gazu do Polski

Strachem przed wojną dotknięte głównie kobiety

Obawy przed wojną częściej występują wśród polskich kobiet niż mężczyzn. Z badań wynika, że 39% Polek uważa, że Putin jest skłonny zaatakować Polskę, a 32% jest przeciwnego zdania. Tymczasem tylko 19% polskich mężczyzn wskazało scenariusz wybuchu wojny jako realny, a aż 74% sądzi, że do wojny nie dojdzie.

Badanie opracowano w dniach 22-23 kwietnia na próbie 1000 osób metodą wywiadu internetowego wspieranego komputerowo.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Król Karol III przekłada wizytę we Francji. Ma ważny powód Wiadomości
Król Karol III przekłada wizytę we Francji. Ma ważny powód

Wizyta brytyjskiego króla Karola III we Francji, która miała rozpocząć się w niedzielę, została przełożona z powodu protestów przeciwko reformie emerytalnej w całym kraju – poinformował w piątek Pałac Elizejski.

PiS pewnie na czele stawki, Konfederacja w górę, fatalny wynik Hołowni. Zobacz najnowszy sondaż Wiadomości
PiS pewnie na czele stawki, Konfederacja w górę, fatalny wynik Hołowni. Zobacz najnowszy sondaż

Na PiS chce zagłosować 34 proc. badanych; Koalicja Obywatelska może liczyć na poparcie 27 proc. ankietowanych; trzecią siłą w Sejmie byłaby Konfederacja z poparciem 11 proc. – wynika z sondażu Ipsos przeprowadzonego na zlecenie TOK FM i OKO.press.

Napięcia kulturowe. Renesans duchowości Wiadomości
Napięcia kulturowe. Renesans duchowości

Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski zaprasza na cykl publicznych dyskusji z udziałem artystów, autorów, kuratorów i myślicieli z Europy, których celem jest otwarcie nowych perspektyw w myśleniu o kwestiach dzielących współczesne społeczeństwa, takich jak religia, migracja, prawa kobiet, tożsamość płciowa i kulturowa, Unia Europejska i kultura ponowoczesna. Nie zabraknie też czasu na pytania i wypowiedzi słuchaczy.

Kłótnia w UE. Grupa państw na czele z Niemcami przeciwna energii jądrowej Wiadomości
Kłótnia w UE. Grupa państw na czele z Niemcami przeciwna energii jądrowej

Francja, a także Polska, Węgry oraz Czechy chcą uznania paliw opartych na energii jądrowej w celach Unii Europejskiej w zakresie energii odnawialnej. Najbliższe negocjacje odbędą się 29 marca.

Lego pochwaliło się figurką Szymborskiej. Internauta przypomniał stalinowski wiersz noblistki. Zobacz reakcję Lego [FOTO] Wiadomości
Lego pochwaliło się figurką Szymborskiej. Internauta przypomniał stalinowski wiersz noblistki. Zobacz reakcję Lego [FOTO]

„Na górze róże, na dole klocki LEGO. Świętujemy #MiędzynarodowyDzieńPoezji! A w 2023 roku świętujemy ten dzień (jak i cały rok) razem z Wisławą Szymborską” – czytamy na oficjalnym profilu Lego.

Joe Biden skreślił Turcję i Węgry z listy zaproszonych na wielki szczyt w przyszłym tygodniu Wiadomości
Joe Biden skreślił Turcję i Węgry z listy zaproszonych na wielki szczyt w przyszłym tygodniu

Jak donosi amerykański magazyn „Foreign Policy”, decyzją Joe Bidena Węgry i Turcja nie zostały zaproszone na wielki Szczyt na rzecz Demokracji, który odbędzie się w przyszłym tygodniu.

Niemcy: Atak na lotnisku Kolonia/Bonn. „Celowo wjechał w ludzi” Wiadomości
Niemcy: Atak na lotnisku Kolonia/Bonn. „Celowo wjechał w ludzi”

Mężczyzna celowo wjechał w ludzi na parkingu lotniska Kolonia/Bonn – informuje agencja dpa.

„Netanjahu do więzienia!” Premier Izraela powitany gwizdami w Londynie Wiadomości
„Netanjahu do więzienia!” Premier Izraela powitany gwizdami w Londynie

Premier Izraela Benjamin Netanjahu, który w piątek przebywa z wizytą w Londynie, został tam powitany nieprzychylnymi okrzykami i gwizdami przez setki demonstrantów protestujących przeciwko reformie sądownictwa proponowanej przez izraelski rząd.

„Przeżyłam piekło, ale mam czyste sumienie”. Dziś Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów Wiadomości
„Przeżyłam piekło, ale mam czyste sumienie”. Dziś Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów

– Przeżyłam piekło na tej ziemi, ale mam czyste sumienie, bo nikogo nie skrzywdziłam i nie zdradziłam – powiedziała Zofia Gargasz, która ukrywała w czasie okupacji żydowską koleżankę Henię Katz. To jedna z historii Polaków ratujących Żydów pod okupacja niemiecką, których święto obchodzone jest 24 marca.

Nitras: Jestem zwolennikiem „małżeństw” homoseksualnych. Z takim programem idę do wyborów Wiadomości
Nitras: Jestem zwolennikiem „małżeństw” homoseksualnych. Z takim programem idę do wyborów

– Ja jestem zwolennikiem związków partnerskich, nie wykluczam, że nawet małżeństw, i nie widzę powodu, żeby jakiś Pan Jędraszewski mówił, że ma być inaczej – mówił na antenie Radia Plus poseł Sławomir Nitras.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe