Ukraińska rzecznik praw obywatelskich: Rosjanie budują obozy koncentracyjne dla jeńców

Ludmiła Denisowa, rzecznik praw człowieka Ukrainy przekazała we wtorek, że żołnierze ukraińscy, których schwytają Rosjanie mają trafiać do zakładów karnych na terenie Rosji. Twierdzi, że jeden z takich ośrodków jest wyposażany w sprzęt do torturowania więźniów i wydobywania zeznań.
Pozostałości rosyjskiego pocisku wbite w nawierzchnię jezdni w Charkowie Ukraińska rzecznik praw obywatelskich: Rosjanie budują obozy koncentracyjne dla jeńców
Pozostałości rosyjskiego pocisku wbite w nawierzchnię jezdni w Charkowie / Gerald Praschl, CC BY-SA 3.0 , via Wikimedia Commons

Na komunikatorze Telegram rzecznik poinformowała, że wiadomości uzyskała od "partnerskich organizacji praw człowieka".

W miejscowości Komsomolski w obwodzie tulskim w centrum europejskiej części Rosji ma znajdować się kolonia karna dla ukraińskich jeńców. W placówce mają znajdować się funkcjonariusze Federalnej Służby Bezpieczeństwa przeznaczeni do wydobywania zeznań od jeńców.

Podobne dwa ośrodki mają znajdować się w obwodzie rostowskim blisko granicy z Ukrainą.

Są to faktycznie obozy koncentracyjne dla jeńców wojennych (...) Kontrolą nad jeńcami wojennymi zajmują się funkcjonariusze służby więziennej, FSB, gwardii narodowej (Rosgwardii) i tajni agenci z szeregów skazanych aktywistów, z których wielu przeniesiono z katowni innych zakładów karnych

- podaje ukraińska rzecznik.

Areszt śledczy w Wiaźmie, w obwodzie smoleńskim "jest wyposażany do torturowania i wydobywania zeznań od jeńców wojennych". Pojmani mają być przetrzymywani w znajdującym się nieopodal małym szpitalu psychiatrycznym. Ośrodek znany jest jako "katownia dla niepokornych", informuje rzecznik.

Nie są to pierwsze wzmianki o działaniach Rosjan zmierzających do osadzenia pojmanych w obozach koncentracyjnych

Wysiedlenia cywilów

Ambasador Ukrainy przy ONZ Serhij Kysłyca podczas posiedzenia Rady Bezpieczeństwa ONZ wspomniał, że Rosjanie już prowadzą przesiedlenia mieszkańców z terenów, które udało im się zająć na Ukrainie.

Co najmniej 20 tysięcy Ukraińców przetrzymywanych jest w obozach, które powstały na linii Manhusz-Jałta, a kolejnych 5–7 tysięcy w obozie we wsi Bezimiene w rejonie Doniecka

- mówił ambasador.

CZYTAJ TEŻ: Minister Błaszczak stanowczo o polityce Niemiec i Nord Stream: "Mam nadzieję, że otrzeźwienie nadeszło"

CZYTAJ TEŻ: Minister Klimatu: "Nie zabraknie gazu w polskich domach. Od lat skutecznie uniezależnialiśmy się od Rosji"

Ludmiła Denisowa także wspominała już o obozach przeznaczonych jednak dla wysiedlonej ludności cywilnej

Niemal codziennie media kraju-okupanta, powołując się na informacje rosyjskich urzędników wysokiej rangi, donoszą o wywiezieniu z Ukrainy naszych obywateli. Według ich danych na 16 kwietnia przemieszczono już 808 tys. osób, z czego 153 tys. dzieci

- informuje rzecznik


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Wiadomości
Żyrandole kryształowe – stylowy blask oświetlenia

Oświetlenie w pomieszczeniu, to, jak się rozchodzi światło, a także jego oprawa są istotnym dopełnieniem aranżacji wnętrz. Nie da się ukryć, że różnego rodzaju lampy wiszące wiodą prym, jeśli chodzi o tę kwestię. Spośród nich bardzo stylowym rozwiązaniem wydają się być żyrandole kryształowe.

Niepokojące doniesienia z granicy. Straż Graniczna wydała komunikat Wiadomości
Niepokojące doniesienia z granicy. Straż Graniczna wydała komunikat

98 migrantów próbowało w środę dostać się nielegalnie z Białorusi do Polski - podsumowała w czwartek ostatnią dobę na polsko-białoruskiej granicy Straż Graniczna. Zatrzymano również trzy kolejne osoby za pomocnictwo w nielegalnym przekroczeniu granicy.

Atak na marszałka Karczewskiego. Jest akt oskarżenia Wiadomości
Atak na marszałka Karczewskiego. Jest akt oskarżenia

Prokuratura Okręgowa w Warszawie skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko Pawłowi P., który podczas świątecznych zakupów zaatakował byłego marszałka Senatu Stanisława Karczewskiego - dowiedziała się PAP. Mężczyźnie grozi do pięciu lat więzienia

Trzęsienie ziemi w Pałacu Buckingham. Książę William i Kate Middleton podjęli sensacyjną decyzję Wiadomości
Trzęsienie ziemi w Pałacu Buckingham. Książę William i Kate Middleton podjęli sensacyjną decyzję

Brytyjskie media donoszą o kolejnej zaskakującej decyzji, jaka płynie z Pałacu Buckingham. Tym razem książę William i Kate Middleton zdecydowali się na sensacyjny ruch. Sprawa dotyczy zbliżającej się ceremonii koronacji króla Karola III.

„Na pewno wszyscy czują żal”. Apoloniusz Tajner o dramacie Dawida Kubackiego Wiadomości
„Na pewno wszyscy czują żal”. Apoloniusz Tajner o dramacie Dawida Kubackiego

Dawid Kubacki w ostatnich dniach przeżywa trudne chwile. Na początku bieżącego tygodnia skoczek poinformował o swojej rezygnacji z dalszych występów w PŚ. 33-latek swoją decyzję uzasadnił dramatycznym stanem zdrowia żony. Teraz głos w tej sprawie zabrał Apoloniusz Tajner.

Ważny apel żony Kamila Stocha. Napisała, jak można pomóc Wiadomości
Ważny apel żony Kamila Stocha. Napisała, jak można pomóc

Żona Kamila Stocha, Ewa Bilan-Stoch, dodała wpis na Twitterze. W mediach społecznościowych zaapelowała do fanów, którzy mają taką możliwość, o oddawanie krwi.

Szydło: Nie ma zgody na uzależnienie od Chin i zubożenie UE Wiadomości
Szydło: Nie ma zgody na uzależnienie od Chin i zubożenie UE

– To, co w tym momencie proponują unijni urzędnicy, doprowadzi do tego, że Europa zostanie uzależniona tym razem od Chin, a europejskie społeczeństwo zubożeje – powiedziała na łamach „Gazety Polskiej Codziennie” była premier, europoseł PiS Beata Szydło.

Wiadomości
Czym jest przeszczep włosów i kiedy jest stosowany?

Podstawowym wskazaniem do wykonania przeszczepu włosów jest ich utrata z przyczyn naturalnych, dolegliwości związanych z chorobą albo urazem. Brak naturalnych włosów stanowi duży problem dla osób płci obojga, zwłaszcza w młodszym wieku. Obecnie coraz częściej zdarzają się choroby wywołujące wypadanie włosów, dużo więcej jest też przypadków nadmiernego wypadania włosów spowodowanego stresem, zaburzeniami gospodarki hormonalnej czy stosowaniem niewłaściwych preparatów do pielęgnacji.

„Uwielbiam to”. Keanu Reeves zachwycony polską produkcją Wiadomości
„Uwielbiam to”. Keanu Reeves zachwycony polską produkcją

– Uwielbiam głębię, wyrafinowanie, ambicję tej historii i jej warstwę wizualną. To produkt na naprawdę wysokim poziomie – tak skomentował grę komputerową Cyberpunk 2077 wyprodukowaną przez polskie studio aktor Keanu Reeves.

Dramat Dawida Kubackiego. Akcja internautów na profilu Marty Kubackiej Wiadomości
Dramat Dawida Kubackiego. Akcja internautów na profilu Marty Kubackiej

W niedzielę media obiegły przykre wiadomości. Dawid Kubacki z powodu poważnych problemów osobistych niespodziewanie zrezygnował z konkursu w norweskim Vikersund i powrócił do Polski. Szybko okazało się, co było tego powodem.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe