Rosja wstrzymała dostawy gazu do Polski? Jest komunikat PGNiG

"PGNiG otrzymało od Gazpromu pismo zapowiadające całkowite wstrzymanie dostaw w ramach kontraktu jamalskiego" - poinformowała spółka w oficjalnym komunikacie. Dodano, że obecnie wszystkie dostawy do odbiorców są realizowane zgodnie z ich zapotrzebowaniem, a spółki monitorują sytuację i są przygotowane na różne scenariusze.
 Rosja wstrzymała dostawy gazu do Polski? Jest komunikat PGNiG
/ Maciej Margas - PGNiG archive - CC BY-SA 4.0

W dniu 26 kwietnia Gazprom poinformował PGNiG o zamiarze całkowitego wstrzymania dostaw w ramach kontraktu jamalskiego z początkiem doby kontraktowej 27 kwietnia.

"GAZ-SYSTEM i PGNiG pozostają w stałym kontakcie i na bieżąco monitorują sytuację związaną z zaprzestaniem dostaw przez Gazprom" - informuje PGNiG w oficjalnym komunikacie. Podano, że obecnie infrastruktura przesyłowa zarządzana przez GAZ-SYSTEM funkcjonuje bez zakłóceń, a krajowy system przesyłowy jest zasilany na bieżąco za pomocą także innych wejść do systemu gazowego: zatłaczane są podziemne magazyny gazu, a przesył paliwa do odbiorców jest realizowany zgodnie z bieżącym zapotrzebowaniem.

"Dzięki realizacji rządowej strategii dywersyfikacji źródeł zaopatrzenia w paliwo gazowe PGNiG jest przygotowane do pozyskania gazu z różnych kierunków m.in. poprzez połączenia gazowe na granicy zachodniej i południowej oraz Terminal LNG w Świnoujściu, który sukcesywnie zwiększa liczbę obsługiwanych metanowców. Uzupełnieniem bilansu jest krajowe wydobycie gazu oraz zapasy paliwa zgromadzone w podziemnych magazynach gazu. Obecnie stan zapełnienia magazynów wynosi ok. 80 procent i jest znacząco wyższy niż w analogicznym okresie w poprzednich latach. PGNiG i GAZ-SYSTEM monitorują sytuację i na bieżąco będą informować rynek" - podsumowano.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe