Linie dostaw, składy amunicji. "Ukraina może uderzać w cele wewnątrz Rosji"

- Wielka Brytania popiera oddziały ukraińskie przeprowadzające ataki na terytorium Rosji - powiedział minister sił zbrojnych James Heappey, nazywając to "niekoniecznie problemem", jeśli Ukraina używa broni przekazanej przez Wielką Brytanię.
 Linie dostaw, składy amunicji.
/ PAP/EPA/YURI KOCHETKOV

Minister także przyznał, że broń dostarczana Ukrainie przez sojuszników ma zasięg umożliwiający jej użycie poza granicami kraju. Dodał, że jest "całkowicie uzasadnione, aby Ukraina celowała w głąb Rosji, aby zakłócić logistykę, która gdyby nie została przerwana, bezpośrednio przyczyniłaby się do śmierci i rzezi na ukraińskiej ziemi".

James Heappey powiedział, że Wielka Brytania uważa za "całkowicie uzasadnione" identyfikowanie przez Ukrainę celów w Rosji w celu przerwania ataków na Ukrainę.

W odpowiedzi na te komentarze, Moskwa ostrzegła Wielką Brytanię, że jeśli nadal będzie pomagać Ukrainie w atakowaniu celów w Rosji, będzie miała miejsce natychmiastowa "proporcjonalna odpowiedź".

- Ukraina była suwerennym krajem, który żył spokojnie w granicach, które sam posiadał, a wtedy inny kraj postanowił naruszyć te granice i wprowadzić 130 000 żołnierzy na terytorium swojego kraju - powiedział Heappey.

- To rozpoczęło wojnę między Ukrainą a Rosją, a w czasie wojny Ukraina musi uderzyć w głąb przeciwnika, aby zaatakować jego linie logistyczne, zapasy paliwa, składy amunicji, i to jest część tej wojny - dodał minister i zaznaczył, że na świecie jest wiele krajów, które używają sprzętu importowanego z innych krajów. - Kiedy te elementy wyposażenia są używane, zazwyczaj nie obwiniamy [kraju - red.], który je wyprodukował, lecz kraj, który je wystrzelił - tłumaczył. 

Heappey powiedział, że istnieje "wszelka szansa", że Ukraińcy będą w stanie odeprzeć siły rosyjskie, co jest bardziej optymistycznym tonem niż ten, który w zeszłym tygodniu w Indiach zaprezentował Boris Johnson. Premier powiedział, że wojna na Ukrainie oznacza, że Rosja może odnieść ostateczne zwycięstwo i "smutne jest to, że jest to realistyczna możliwość".

 

 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe