W Rosji wrócą politrucy? Kreml chce "instruktorów politycznych" w urzędach i w firmach

"Kreml może umieścić "instruktorów politycznych" w ministerstwach i firmach państwowych, aby zwiększyć poparcie" - informuje największy i niezależny dziennik rosyjski "Kommiersant".
 W Rosji wrócą politrucy? Kreml chce
/ PAP/EPA/VLADIMIR ASTAPKOVICH / KREMLIN POOL / SPUTNIK

Jak podaje gazeta, administracja prezydenta Rosji Władimira Putina zaleciła umieszczenie w ministerstwach, agencjach rządowych i przedsiębiorstwach państwowych osób, których zadaniem byłoby szerzenie wśród pracowników programu politycznego Kremla - co jest posunięciem nawiązującym do czasów sowieckich - w związku z obawami o spadek poparcia.

W publikacji czytamy, iż urzędnicy - określani jako "instruktorzy polityczni" - będą odpowiedzialni za informowanie pracowników o poglądach politycznych Kremla i monitorowanie ich nastrojów. Pomysł pojawił się po raz pierwszy w zeszłym roku podczas kampanii wyborczej do parlamentu, gdy administracja prezydencka odkryła "problemy z lojalnością" wobec aktualnego programu politycznego Kremla w wielu instytucjach państwowych. Do tematu powrócono po inwazji Rosji na Ukrainę, która spowodowała dewastujące skutki w rosyjskiej gospodarce.

"Członkowie administracji Putina polecili ten pomysł wicegubernatorom podczas seminarium poświęconego polityce wewnętrznej, które odbyło się pod Moskwą w dniach 7-9 kwietnia" - podaje "Kommiersant", powołując się na osoby zaznajomione z tym wydarzeniem.


 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe