Ropa do niemieckiej rafinerii popłynie polskimi rurociągami z naftoportu w Gdańsku?

Szefowa Ministerstwa Klimatu i Środowiska we wtorek w Warszawie spotkała się wicekanclerzem, ministrem gospodarki i klimatu Niemiec Robertem Habeckiem.
Naftoport w Gdańsku Ropa do niemieckiej rafinerii popłynie polskimi rurociągami z naftoportu w Gdańsku?
Naftoport w Gdańsku / Naftoport.pl

Habeck na konferencji prasowej w Warszawie powiedział, że w ostatnich tygodniach Niemcom udało się zmniejszyć zależność od rosyjskiej ropy o dwie trzecie, redukując udział importu z 35 proc. przed inwazją Rosji na Ukrainę do 12 proc. obecnie.

Pozostała część rosyjskiego importu ma zasilać rafinerię Schwedt we wschodnich Niemczech, ponieważ inne zakłady przestawiły się już na alternatywnych dostawców. Rafineria Schwedt, należąca do rosyjskiego koncernu Rosnieft, zaopatruje w paliwo większość regionu stołecznego Berlin-Brandenburgia.

Niemieckim problemem jest brak infrastruktury naftowej łączącej dawne Niemcy Zachodnie i Wschodnie. Krótko mówiąc, rafineria w Schwedt musi być zasilana przez biegnący przez Polskę naftociąg „Przyjaźń”, który do tej pory zaopatruje ją w ropę pochodzenia rosyjskiego.

 

Ropa do niemieckiej rafinerii przez Polskę

Habeck prowadził rozmowy w Warszawie, aby ustalić, czy rafinerie we wschodnich Niemczech mogłyby być częściowo zaopatrywane w ropę przez polski port w Gdańsku, i jak twierdzi, oba kraje współpracują w tej kwestii. Polski port w Gdańsku odgrywałby kluczową rolę w tym przedsięwzięciu, to tutaj przypływałyby transporty ropy, a następnie byłyby transportowane do niemieckich rafinerii.

Problem w tym, że właścicielem większościowym rafinerii w Schwedt jest rosyjski koncern Rosnieft. Jednak Habeck wydaje się być zdeterminowany i twierdzi, że Niemcy są „bardzo, bardzo blisko” całkowitego uniezależnienia się od rosyjskiej ropy.

 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe