Kard. Pell: Papież zareaguje na drogę synodalną w Niemczech

Australijski kardynał George Pell, który niejednokrotnie wyrażał swoje zaniepokojenie torem, jakim podąża tzw. niemiecka droga synodalna, ponownie podjął ten temat w rozmowie z tygodnikiem Catholic Herald”.
Papież Franciszek Kard. Pell: Papież zareaguje na drogę synodalną w Niemczech
Papież Franciszek / EPA/GIUSEPPE LAMI Dostawca: PAP/EPA

- Mam wielkie zaufanie do Następcy Piotra. Jestem pewny, że papież będzie interweniował w sprawie niemieckiej drogi synodalnej, aby zapobiec schizmie i odstępstwu od nauczania Kościoła – powiedział kard. George Pell. Jego zdaniem Franciszek będzie musiał wypełnić swą Piotrową posługę, aby zapewnić jedność nauczania w Kościele katolickim w obliczu postulatów zgłaszanych przez niemieckich reformatorów.

Kard. Pell rozmawiał na ten temat z Gavinem Ashendenem, który w przeszłości był biskupem anglikańskim i kapelanem królowej Elżbiety, a po przyjęciu wiary katolickiej podjął współpracę z „Catholic Herald”.

Australijski kardynał zauważył, że w odróżnieniu od prawosławnych i anglikanów, Kościół katolicki dysponuje prymatem Piotrowym, który jest narzędziem danym nam od Boga. Zadaniem papieża jest zachowanie czystości tradycji apostolskiej i jedności Kościoła wokół tej tradycji. Ufam więc, że papież zabierze głos – powiedział kard. Pell. Podkreślił, że chodzi tu o podstawy naszej wiary, o to, do czego się odwołujemy: do Chrystusa i Objawienia, czy też do socjologów i lekarzy.

- Niemieccy biurokraci, którzy zdominowali drogę synodalną, i liczni niemieccy biskupi są zaniepokojeni malejącą liczbą członków Kościoła w Niemczech i zanikiem praktyk religijnych. Co dziwne, myślą, że jeśli przyjmą poglądy otaczającego ich świata, to pomogą w ten sposób Kościołowi - stwierdził kard. Pell. Dodał, że najnowsza historia w sposób jednoznaczny potwierdza, że takie podejście jest katastrofalne w skutkach. 

- Popatrzmy na sytuację Kościoła w Belgii i Holandii, gdzie doszło do niemal całkowitego rozkładu. Ten sam proces ma miejsce w Niemczech, zwłaszcza na wschodzie kraju, a także w Szwajcarii i Austrii. Obrali zły kierunek. Pogarszają tylko i tak złą już sytuację - podkreślił australijski kardynał.

Krzysztof Bronk/vaticannews.va / Watykan


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Na pewno wszyscy czują żal. Apoloniusz Tajner o dramacie Dawida Kubackiego Wiadomości
"Na pewno wszyscy czują żal". Apoloniusz Tajner o dramacie Dawida Kubackiego

Dawid Kubacki w ostatnich dniach przeżywa trudne chwile. Na początku bieżącego tygodnia skoczek poinformował o swojej rezygnacji z dalszych występów w PŚ. 33-latek swoją decyzję uzasadnił dramatycznym stanem zdrowia żony. Teraz głos w tej sprawie zabrał Apoloniusz Tajner.

Ważny apel żony Kamila Stocha. Napisała, jak można pomóc Wiadomości
Ważny apel żony Kamila Stocha. Napisała, jak można pomóc

Żona Kamila Stocha - Ewa Bilan-Stoch dodała wpis na Twitterze. W mediach społecznościowych zaapelowała do fanów, którzy mają taką możliwość, o oddawanie krwi.

Szydło: Nie ma zgody na uzależnienie od Chin i zubożenie UE Wiadomości
Szydło: Nie ma zgody na uzależnienie od Chin i zubożenie UE

To, co w tym momencie proponują unijni urzędnicy, doprowadzi do tego, że Europa zostanie uzależniona tym razem od Chin, a europejskie społeczeństwo zubożeje - powiedziała na łamach "Gazety Polskiej Codziennie" była premier, europoseł PiS Beata Szydło.

Wiadomości
Czym jest przeszczep włosów i kiedy jest stosowany?

Podstawowym wskazaniem do wykonania przeszczepu włosów jest ich utrata z przyczyn naturalnych, dolegliwości związanych z chorobą albo urazem. Brak naturalnych włosów stanowi duży problem dla osób płci obojga, zwłaszcza w młodszym wieku. Obecnie coraz częściej zdarzają się choroby wywołujące wypadanie włosów, dużo więcej jest też przypadków nadmiernego wypadania włosów spowodowanego stresem, zaburzeniami gospodarki hormonalnej czy stosowaniem niewłaściwych preparatów do pielęgnacji.

„Uwielbiam to”. Keanu Reeves zachwycony polską produkcją Wiadomości
„Uwielbiam to”. Keanu Reeves zachwycony polską produkcją

– Uwielbiam głębię, wyrafinowanie, ambicję tej historii i jej warstwę wizualną. To produkt na naprawdę wysokim poziomie – tak skomentował grę komputerową Cyberpunk 2077 wyprodukowaną przez polskie studio aktor Keanu Reeves.

Dramat Dawida Kubackiego. Akcja internautów na profilu Marty Kubackiej Wiadomości
Dramat Dawida Kubackiego. Akcja internautów na profilu Marty Kubackiej

W niedzielę media obiegły przykre wiadomości. Dawid Kubacki z powodu poważnych problemów osobistych niespodziewanie zrezygnował z konkursu w norweskim Vikersund i powrócił do Polski. Szybko okazało się, co było tego powodem.

Ważny ukraiński polityk nie wytrzymał i zrugał publicznie Siemoniaka Wiadomości
Ważny ukraiński polityk nie wytrzymał i zrugał publicznie Siemoniaka

Ważny ukraiński polityk w ostrych słowach zareagował na komentarz byłego szefa MON za czasów rządu PO-PSL, a obecnie wiceprzewodniczącego Platformy Tomasza Siemoniaka.

„Wracaj do Brukseli. Merkel czeka”. Tusk przywitany w Wodzisławiu Śląskim Wiadomości
„Wracaj do Brukseli. Merkel czeka”. Tusk przywitany w Wodzisławiu Śląskim

Donald Tusk podobnie jak wielu innych polityków rozpoczął objazdy po Polsce w ramach kampanii przedwyborczej. Tym razem odwiedził Wodzisław Śląski, by podczas spotkania z mieszkańcami wygłosić m.in. postulaty swojej partii.

Szokujące słowa Bilewicza. „Polska jest winna Niemcom przeprosiny” Wiadomości
Szokujące słowa Bilewicza. „Polska jest winna Niemcom przeprosiny”

„Nie zgadzam się. Polska jest coś winna Niemcom. Jest winna Niemcom przeprosiny” – zareagował na wpis partii Razem dr Michał Bilewicz, pracownik naukowy Uniwersytetu Warszawskiego, psycholog społeczny z Wydziału Psychologii UW i kierownik Centrum Badań nad Uprzedzeniami.

Obajtek wygrał w sądzie z „Wyborczą”. Czeka na sprostowanie Wiadomości
Obajtek wygrał w sądzie z „Wyborczą”. Czeka na sprostowanie

Daniel Obajtek opublikował w mediach społecznościowych post, w którym oznajmił, że wygrał proces sądowy z redaktorem naczelnym portalu wyborcza.pl. Po prawie dwóch latach oczekiwania zapadł korzystny dla prezesa PKN Orlen wyrok I instancji.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe