Jak Polacy oceniają działania rządu RP wobec wojny na Ukrainie? [SONDAŻ]

W badaniu pracowni IBRiS przeprowadzonym dla „Rzeczpospolitej” zapytano Polaków, jak oceniają działania polskich rządzących w kontekście trwającej wojny rosyjsko-ukraińskiej.
Od lewej: Prezydent Andrzej Duda, minister finansów Magdalena Rzeczkowska i premier Mateusz Morawiecki Jak Polacy oceniają działania rządu RP wobec wojny na Ukrainie? [SONDAŻ]
Od lewej: Prezydent Andrzej Duda, minister finansów Magdalena Rzeczkowska i premier Mateusz Morawiecki / PAP/Radek Pietruszka

18,8 proc. badanych uważa, że zaangażowanie prezydenta Dudy zasługuje na ocenę bardzo dobrą, a 57,5 proc. – że na raczej dobrą. To aż 76,3 proc. ocen pozytywnych głowy państwa. Niespełna 10 proc. respondentów ocenia jego działania „raczej źle”, a 6,7 proc. – „zdecydowanie źle”

– podaje dziennik.

Co ciekawe, prezydent Andrzej Duda zyskał znaczny odsetek pozytywnych opinii także wśród sympatyków opozycji. 74 proc. członków tej grupy dobrze ocenia politykę prowadzoną przez prezydenta.

Działania szefa polskiego MSZ Zbigniewa Raua 55 proc. badanych oceniło pozytywnie, a 22,5 proc. negatywnie. Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak zyskał wynik 55,3 proc. pozytywnych opinii. Negatywnie o jego działaniach wypowiedziało się 32,3 proc. ankietowanych Polaków.

CZYTAJ TEŻ: Zatrzymano Rosjanina i Białorusina pod zarzutem szpiegostwa. Akcja kontrwywiadu wojskowego

CZYTAJ TEŻ: Ukraińska armia: Zniszczyliśmy rosyjski system obrony przeciwlotniczej na Wyspie Węży

Premier Mateusz Morawiecki cieszył się 55 proc. przychylnych opinii. U 37,3 proc. badanych Polaków jego działania nie znajdują aprobaty.

Jedyny, którego działania nie znajdują aprobaty

Jedynym politykiem władzy, którego zaangażowanie wojenne nie zyskuje przychylności większości badanych, jest wicepremier ds. bezpieczeństwa i prezes PiS Jarosław Kaczyński: 39,6 proc. respondentów ocenia jego działania pozytywnie, a 50,5 proc. negatywnie

– czytamy.

Badanie zostało przeprowadzone w dniach 22–23 kwietnia na próbie 1000 respondentów.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Premier: Do Wielkanocy do Polski trafi około 300 mln euro Wiadomości
Premier: Do Wielkanocy do Polski trafi około 300 mln euro

Polska będzie największą beneficjentką Europejskiego Instrumentu na rzecz Pokoju; do Świąt Wielkanocnych do Polski trafi do 300 mln euro rekompensaty za broń przekazaną Ukrainie; w kolejnych miesiącach dostaniemy dodatkowe 500-600 mln euro - poinformował premier Mateusz Morawiecki.

Hołownia o wspólnej liście: Możecie mnie straszyć piekłem-srekłem i darciem pasów... [WIDEO] Wiadomości
Hołownia o "wspólnej liście": "Możecie mnie straszyć piekłem-srekłem i darciem pasów..." [WIDEO]

– Przeraża mnie, co się dzieje na opozycji. Histeria wokół jednej listy wykrwawia nas – mówi w nagraniu opublikowanym w piątek lider Polski 2050 Szymon Hołownia.

Król Karol III przekłada wizytę we Francji. Ma ważny powód Wiadomości
Król Karol III przekłada wizytę we Francji. Ma ważny powód

Wizyta brytyjskiego króla Karola III we Francji, która miała rozpocząć się w niedzielę, została przełożona z powodu protestów przeciwko reformie emerytalnej w całym kraju – poinformował w piątek Pałac Elizejski.

PiS pewnie na czele stawki, Konfederacja w górę, fatalny wynik Hołowni. Zobacz najnowszy sondaż Wiadomości
PiS pewnie na czele stawki, Konfederacja w górę, fatalny wynik Hołowni. Zobacz najnowszy sondaż

Na PiS chce zagłosować 34 proc. badanych; Koalicja Obywatelska może liczyć na poparcie 27 proc. ankietowanych; trzecią siłą w Sejmie byłaby Konfederacja z poparciem 11 proc. – wynika z sondażu Ipsos przeprowadzonego na zlecenie TOK FM i OKO.press.

Napięcia kulturowe. Renesans duchowości Wiadomości
Napięcia kulturowe. Renesans duchowości

Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski zaprasza na cykl publicznych dyskusji z udziałem artystów, autorów, kuratorów i myślicieli z Europy, których celem jest otwarcie nowych perspektyw w myśleniu o kwestiach dzielących współczesne społeczeństwa, takich jak religia, migracja, prawa kobiet, tożsamość płciowa i kulturowa, Unia Europejska i kultura ponowoczesna. Nie zabraknie też czasu na pytania i wypowiedzi słuchaczy.

Kłótnia w UE. Grupa państw na czele z Niemcami przeciwna energii jądrowej Wiadomości
Kłótnia w UE. Grupa państw na czele z Niemcami przeciwna energii jądrowej

Francja, a także Polska, Węgry oraz Czechy chcą uznania paliw opartych na energii jądrowej w celach Unii Europejskiej w zakresie energii odnawialnej. Najbliższe negocjacje odbędą się 29 marca.

Lego pochwaliło się figurką Szymborskiej. Internauta przypomniał stalinowski wiersz noblistki. Zobacz reakcję Lego [FOTO] Wiadomości
Lego pochwaliło się figurką Szymborskiej. Internauta przypomniał stalinowski wiersz noblistki. Zobacz reakcję Lego [FOTO]

„Na górze róże, na dole klocki LEGO. Świętujemy #MiędzynarodowyDzieńPoezji! A w 2023 roku świętujemy ten dzień (jak i cały rok) razem z Wisławą Szymborską” – czytamy na oficjalnym profilu Lego.

Joe Biden skreślił Turcję i Węgry z listy zaproszonych na wielki szczyt w przyszłym tygodniu Wiadomości
Joe Biden skreślił Turcję i Węgry z listy zaproszonych na wielki szczyt w przyszłym tygodniu

Jak donosi amerykański magazyn „Foreign Policy”, decyzją Joe Bidena Węgry i Turcja nie zostały zaproszone na wielki Szczyt na rzecz Demokracji, który odbędzie się w przyszłym tygodniu.

Niemcy: Atak na lotnisku Kolonia/Bonn. „Celowo wjechał w ludzi” Wiadomości
Niemcy: Atak na lotnisku Kolonia/Bonn. „Celowo wjechał w ludzi”

Mężczyzna celowo wjechał w ludzi na parkingu lotniska Kolonia/Bonn – informuje agencja dpa.

„Netanjahu do więzienia!” Premier Izraela powitany gwizdami w Londynie Wiadomości
„Netanjahu do więzienia!” Premier Izraela powitany gwizdami w Londynie

Premier Izraela Benjamin Netanjahu, który w piątek przebywa z wizytą w Londynie, został tam powitany nieprzychylnymi okrzykami i gwizdami przez setki demonstrantów protestujących przeciwko reformie sądownictwa proponowanej przez izraelski rząd.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe