„Planujemy skoordynowaną reakcję UE”. KE zabiera głos ws. wstrzymania dostaw gazu przez Rosję 

Na oficjalnej stronie Komisji Europejskiej pojawiło się oświadczenie przewodniczącej KE Ursuli von der Leyen po ogłoszeniu przez Gazprom przerwania dostaw gazu do niektórych państw członkowskich UE.
 „Planujemy skoordynowaną reakcję UE”. KE zabiera głos ws. wstrzymania dostaw gazu przez Rosję 
/ PAP/EPA/KENZO TRIBOUILLARD / POOL

„Ogłoszenie przez Gazprom jednostronnego wstrzymania dostaw gazu do odbiorców w Europie jest kolejną próbą wykorzystania gazu przez Rosję jako narzędzia szantażu. Jest to nieuzasadnione i niedopuszczalne. I po raz kolejny pokazuje niewiarygodność Rosji jako dostawcy gazu” – głosi oświadczenie von der Leyen. Przewodnicząca poinformowała, że KE jest przygotowana na taki scenariusz i pozostaje w ścisłym kontakcie z wszystkimi państwami członkowskimi.

„Pracujemy nad zapewnieniem alternatywnych dostaw i możliwie najlepszych poziomów magazynowania w całej UE. Państwa członkowskie wprowadziły plany awaryjne na wypadek takiego właśnie scenariusza, a my współpracowaliśmy z nimi w sposób skoordynowany i solidarny” – czytamy w oświadczeniu. 

„Właśnie teraz odbywa się spotkanie grupy koordynacyjnej ds. gazu. Planujemy skoordynowaną reakcję UE. Będziemy również kontynuować współpracę z partnerami międzynarodowymi w celu zapewnienia alternatywnych przepływów. Będziemy też nadal współpracować z europejskimi i światowymi przywódcami w celu zapewnienia bezpieczeństwa dostaw energii w Europie” – zapewnia von der Leyen.

„Europejczycy mogą ufać, że w obliczu tego nowego wyzwania jesteśmy zjednoczeni i w pełni solidarni z państwami członkowskimi, których dotyczy problem. Europejczycy mogą liczyć na nasze pełne wsparcie” – podsumowała przewodnicząca KE.

 

 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe