JSW podała dane o ofiarach wybuchu w Zofiówce. Górnicy osierocili łącznie 18 dzieci

Górnicy, którzy zginęli w wyniku wstrząsu w kopalni Zofiówka w Jastrzębiu Zdroju, osierocili łącznie osiemnaścioro dzieci. Mieli od 30 do 51 lat- poinformował w środę dyrektor ds. pracy kopalni Marcin Gołębiowski.
 Znicze przed kopalnią węgla kamiennego Borynia-Zofiówka Ruch Zofiówka w Jastrzębiu-Zdroju, 26.04.2022 r. JSW podała dane o ofiarach wybuchu w Zofiówce. Górnicy osierocili łącznie 18 dzieci
Znicze przed kopalnią węgla kamiennego Borynia-Zofiówka Ruch Zofiówka w Jastrzębiu-Zdroju, 26.04.2022 r. / PAP/Zbigniew Meissner

Gołębiowski na konferencji prasowej podsumowującej akcję w kopalni Zofiówka przypomniał, że w wyniku wstrząsu zginęło 10 górników - siedmiu pracowników kopalni i trzech pracowników firmy zewnętrznej ZOK Sp. z o.o.

"Byli to pracownicy w wieku 30 do 51 lat, w przeważającej mierze pracownicy do 40. roku życia. Osierocili razem osiemnaścioro dzieci" - przekazał. Dyrektor zapewnił, że rodziny otoczone są pomocą psychologiczną i medyczną.

Zapytany, czy były problemy z identyfikacją ofiar, odparł, że trzy osoby będą identyfikowane poprzez porównanie próbek kodu genetycznego pobranych od rodziny. "Te czynności wykonuje prokuratura przy współpracy z instytutem medycyny sądowej" - powiedział.

Do wstrząsu w Zofiówce doszło w sobotę ok. godz. 3.40. W rejonie wypadku było 52 pracowników. 42 wyszło o własnych siłach, z 10 pozostałymi urwał się kontakt. Jak się okazało w kolejnych godzinach akcji - wszyscy zginęli.

Akcja poszukiwawcza zakończyła się po czterech dobach. Jastrzębska Spółka Węglowa, do której należy kopalnia, w środę rano poinformowała, że ostatni z 10 górników, którzy zginęli w katastrofie, został wywieziony na powierzchnię. (PAP)


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
„Uwielbiam to”. Keanu Reeves zachwycony polską produkcją Wiadomości
„Uwielbiam to”. Keanu Reeves zachwycony polską produkcją

– Uwielbiam głębię, wyrafinowanie, ambicję tej historii i jej warstwę wizualną. To produkt na naprawdę wysokim poziomie – tak skomentował grę komputerową Cyberpunk 2077 wyprodukowaną przez polskie studio aktor Keanu Reeves.

Dramat Dawida Kubackiego. Akcja internautów na profilu Marty Kubackiej Wiadomości
Dramat Dawida Kubackiego. Akcja internautów na profilu Marty Kubackiej

W niedzielę media obiegły przykre wiadomości. Dawid Kubacki z powodu poważnych problemów osobistych niespodziewanie zrezygnował z konkursu w norweskim Vikersund i powrócił do Polski. Szybko okazało się, co było tego powodem.

Ważny ukraiński polityk nie wytrzymał i zrugał publicznie Siemoniaka Wiadomości
Ważny ukraiński polityk nie wytrzymał i zrugał publicznie Siemoniaka

Ważny ukraiński polityk w ostrych słowach zareagował na komentarz byłego szefa MON za czasów rządu PO-PSL, a obecnie wiceprzewodniczącego Platformy Tomasza Siemoniaka.

„Wracaj do Brukseli. Merkel czeka”. Tusk przywitany w Wodzisławiu Śląskim Wiadomości
„Wracaj do Brukseli. Merkel czeka”. Tusk przywitany w Wodzisławiu Śląskim

Donald Tusk podobnie jak wielu innych polityków rozpoczął objazdy po Polsce w ramach kampanii przedwyborczej. Tym razem odwiedził Wodzisław Śląski, by podczas spotkania z mieszkańcami wygłosić m.in. postulaty swojej partii.

Szokujące słowa Bilewicza. „Polska jest winna Niemcom przeprosiny” Wiadomości
Szokujące słowa Bilewicza. „Polska jest winna Niemcom przeprosiny”

„Nie zgadzam się. Polska jest coś winna Niemcom. Jest winna Niemcom przeprosiny” – zareagował na wpis partii Razem dr Michał Bilewicz, pracownik naukowy Uniwersytetu Warszawskiego, psycholog społeczny z Wydziału Psychologii UW i kierownik Centrum Badań nad Uprzedzeniami.

Obajtek wygrał w sądzie z „Wyborczą”. Czeka na sprostowanie Wiadomości
Obajtek wygrał w sądzie z „Wyborczą”. Czeka na sprostowanie

Daniel Obajtek opublikował w mediach społecznościowych post, w którym oznajmił, że wygrał proces sądowy z redaktorem naczelnym portalu wyborcza.pl. Po prawie dwóch latach oczekiwania zapadł korzystny dla prezesa PKN Orlen wyrok I instancji.

Nie żyje były poseł i działacz opozycji w czasach PRL-u Wiadomości
Nie żyje były poseł i działacz opozycji w czasach PRL-u

W środę w wieku 65 lat zmarł Andrzej Zarębski – był m.in. działaczem opozycji demokratycznej czasów PRL, współzałożycielem Niezależnego Zrzeszenia Studentów, rzecznikiem rządu Jana Krzysztofa Bieleckiego oraz posłem na Sejm RP.

Rosjanie mają poważny problem? Ich żołnierze nie będą zadowoleni Wiadomości
Rosjanie mają poważny problem? Ich żołnierze nie będą zadowoleni

Z większości rosyjskich regionów, a także z okupowanego przez Rosję Krymu napływają doniesienia o coraz poważniejszych problemach z wypłatami dla żołnierzy walczących w armii agresora; skala tego zjawiska nasiliła się w marcu – poinformował w środę portal Ukrainska Prawda za niezależnym rosyjskim portalem Wiorstka.

Książę William w Polsce. Szef MON zabrał głos Wiadomości
Książę William w Polsce. Szef MON zabrał głos

W środę w 3. Podkarpackiej Brygadzie Obrony Terytorialnej w Rzeszowie wizytę złożył Książę William, w spotkaniu z polskimi i brytyjskimi żołnierzami uczestniczył wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak. – Współpraca polsko-brytyjska jest jednym z wzorowych przykładów, jak można budować jedność państw wolnego świata – mówił Błaszczak.

„Hiena Europy”. Łukaszenka straszy, że czas zająć się Polską Wiadomości
„Hiena Europy”. Łukaszenka straszy, że czas zająć się Polską

Aleksandr Łukaszenka wziął udział w uroczystościach upamiętniających 80. rocznicę zbrodni we wsi Chatyń. Białoruski dyktator nie przebierał w słowach i oświadczył, że wraz z Władimirem Putinem omówi kwestię dotyczącą m.in. Polski.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe