Sojusznicy odwrócili się od Putina? „Nikt nie ma zamiaru występować przeciwko Ukrainie”

„Żadne z państw członkowskich Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym (ros. ODKB), czyli sojuszników Rosji i Białorusi, nie chce podjąć decyzji o udziale w «operacjach pokojowych» za granicą. Nikt nie ma zamiaru występować przeciwko Ukrainie” – poinformował w środę na Facebooku ukraiński wywiad wojskowy.
Władimir Putin Sojusznicy odwrócili się od Putina? „Nikt nie ma zamiaru występować przeciwko Ukrainie”
Władimir Putin / fot. PAP/EPA/YURI KOCHETKOV

"Jak dotąd wszyscy członkowie ODKB zachowują neutralną postawę wobec rosyjskiej agresji. Żaden z tych krajów nie uznał też aneksji Krymu ani samozwańczych «republik ludowych» na wschodzie Ukrainy" - przekazał HUR.

W ocenie ukraińskiego wywiadu jedynym scenariuszem, w którym państwa ODKB "rozważyłyby możliwość rozmieszczenia swoich ograniczonych kontyngentów narodowych w Rosji lub na Białorusi" byłoby oficjalne oświadczenie Moskwy lub Mińska o agresji ze strony Kijowa.

"15 kwietnia minister obrony Kazachstanu Rusłan Żaksyłykow poinformował, że jego kraj nie otrzymał zapytania w sprawie wysłania wojsk na terytorium Ukrainy. Potwierdził, że kwestia udziału w konflikcie zbrojnym na Ukrainie nie była rozważana podczas ostatniego posiedzenia komitetu wojskowego ODKB" – dodano w komunikacie HUR.

ODKB jest systemem bezpieczeństwa zbiorowego i sojuszem wojskowym, utworzonym w 2002 roku na podstawie traktatu taszkenckiego zawartego dziesięć lat wcześniej. Aktualnie członkami organizacji są: Rosja, Białoruś, Armenia, Kazachstan, Kirgistan i Tadżykistan. Ubiegłoroczne manewry sił ODKB, przeprowadzane cyklicznie pod nazwą "Nierozerwalne braterstwo", służyły przećwiczeniu scenariusza udziału wojsk sojuszniczych w "operacjach pokojowych".


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe