Słowenia, Bułgaria, Bośnia i Hercegowina… i Rosja

Słowenia, Bułgaria, Bośnia i Hercegowina… i Rosja

W zeszłym tygodniu spędziłem trzy dni w Bośni i Hercegowinie, a tydzień wcześniej trzy dni w Bułgarii, gdzie miałem okazję spotkać się z najważniejszymi osobami w państwie (premier, wicepremier, ministrowie: finansów i rolnictwa, Prokurator Generalny, prezes tamtejszego NIK-u). Warto bliżej przyjrzeć się sytuacji na Bałkanach, bo jest to polityczne boisko, na którym również toczy się mecz miedzy Wschodem (Rosja) a Zachodem ( głównie USA, lecz nie tylko).

 

Wybory na Słowenii przegrała formacja urzędującego premiera Janeza Jansy, zwolennika Europy Ojczyzn, przeciwnika eurofederalizacji, osobistego przyjaciela Voctora Orbana, a w ostatnim czasie trzymającego się blisko również z premierem Morawieckim. Dostałem ataku śmiechu, gdy przeczytałem w „Gazecie Wyborczej”, że wynik wyborów na Słowenii to klęska nacjonalistów. Agora znowu zakiwała się na śmierć : Słoweńska Partia Demokratyczna ustępującego premiera Jansy, jest bowiem członkiem: Europejskiej Partii Ludowej kierowanej przez Donalda Tuska...

Według zatem „Wyborczej” Tusk to lider formacji, w której roi się od skrajnej prawicy. Aż się miło czyta! Zostawmy jednak szaleństwo, nie tyle Majki Skowron, jak brzmiał tytuł uroczego filmu dla młodzieży, co szaleństwo ulicy Czerskiej. Przejdźmy do rzeczy poważnych.

Premier Jansa, inaczej niż premier Orban, pojechał do Kijowa z Jarosławem Kaczyńskim, Mateuszem Morawieckim i premierem Czech Petrem Fialą. Czy zwycięscy niedzielnych wyborów na Słowenii, formacja będąca konglomeratem liberałów i zielonych  zmieni antyrosyjski kurs Lublany? Zobaczymy. Nie jest to wcale oczywiste i chyba nie jest to jakoś specjalnie prawdopodobne.

 

Ale rosyjskie licho na Bałkanach nie śpi. W Bułgarii omal nie upadł koalicyjny rząd (centryści, socjaliści, centroprawica, populiści). Powodem był zamiar premiera Kiriła Petkowa (spędziłem z nim godzinę, wyglądem przypomina Johna Travoltę z czasów młodości) wsparcia Ukrainy bronią. Natychmiast partia nr 2 w rządzie, czyli socjaliści (wywodzący się z linii prostej od postkomunistów) zapowiedzieli opuszczenie koalicji. W efekcie premier z Sofii do Kijowa wysłał nie broń, a samego siebie, żeby z jednej strony zademonstrować solidarność z naszym wschodnim sąsiadem, a z drugiej strony ocalić rząd.

 

W Bośni i Hercegowinie trwa polityczny pat między Bośniakami a Chorwatami. Rosjanie mają tam przyczółki -via Belgrad - w Republice Serbskiej, będącej częścią BiH. W Belgradzie odbywają się spore prorosyjskie demonstracje, co jest efektem zarówno historii Serbii, wspieranej w walce z Turkami przez carską Rosję, jak i wynika z więzi religijnych (prawosławie), ale też owe reakcje Serbów to pamięć o amerykańskich bombardowaniach Belgradu i tysiącach ofiar.

 

Zapatrzeni w wojnę za naszą wschodnia granica, nie możemy jednak zapomnieć, że w innych częściach Europy np. na Bałkanach toczą się polityczno-dyplomatyczno-gospodarcze bitwy Moskwy z Zachodem.

*tekst ukazał się na portalu dorzeczy.pl (26.04.2022)


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Szokująca tragedia. Pięciolatek zastrzelił młodszego brata Wiadomości
Szokująca tragedia. Pięciolatek zastrzelił młodszego brata

Policja poinformowała w czwartek, że w Lafayette, w stanie Indiana, 16-miesięcznego chłopca zastrzelił jego pięcioletni brat. W mieszkaniu miał dostęp do broni.

„Nie ma szans, żeby zakaz sprzedaży aut spalinowych od 2035 r. wszedł w życie” Wiadomości
„Nie ma szans, żeby zakaz sprzedaży aut spalinowych od 2035 r. wszedł w życie”

– Realizacja rozporządzenia Komisji Europejskiej zakazującego produkcji i rejestracji nowych samochodów spalinowych jest niemożliwa; nie bierze ono pod uwagę rzeczywistości – mówi w rozmowie z PAP eurodeputowana PiS Anna Zalewska, członek Komisji Ochrony Środowiska Naturalnego, Zdrowia Publicznego i Bezpieczeństwa Żywności (ENVI) Parlamentu Europejskiego.

Waldemar Krysiak: Kiedy uznamy aktywistów gender za terrorystów? Wiadomości
Waldemar Krysiak: Kiedy uznamy aktywistów gender za terrorystów?

Okaleczają dzieci, atakują rządowe budynki, blokują naukowe wykłady. W ostatnich dniach zabili sześcioro chrześcijan, w tym trójkę dzieci. Czy czas uznać aktywistów gender za terrorystów?

Naukowy wieczór z dr. Kaweckim: Książki tunelowe. Wirtualna rzeczywistość z 1830 roku [WIDEO] Wiadomości
Naukowy wieczór z dr. Kaweckim: Książki tunelowe. Wirtualna rzeczywistość z 1830 roku [WIDEO]

Wirtualna rzeczywistość z 1830 roku! Książki tunelowe to tomy składające się z kilku stron połączonych ze sobą złożonymi kartkami papieru umieszczonymi po obu stronach, co po rozłożeniu nadaje im wygląd przypominający akordeon.

„Rosja stara się uzyskać dodatkowe dostawy broni z Korei Płn.” Wiadomości
„Rosja stara się uzyskać dodatkowe dostawy broni z Korei Płn.”

– Mamy informacje o staraniach ze strony Rosji w sprawie dodatkowych dostaw broni i amunicji z Korei Północnej m.in. w zamian za żywność – powiedział w czwartek rzecznik amerykańskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego (NSC) John Kirby. Ministerstwo skarbu (finansów) USA objęło sankcjami obywatela Słowacji, który miał pośredniczyć w transakcji.

Nie żyje prof. Paweł Śpiewak Wiadomości
Nie żyje prof. Paweł Śpiewak

Jak poinformował portal Onet.pl, zmarł znany socjog i historyk prof. Paweł Śpiewak. Informacje o jego śmierci w rozmowie z portalem potwierdził jego syn, Jan Śpiewak.

Elon Musk wśród setek ekspertów apelujących o zawieszenie prac nad sztuczną inteligencją. „Zagrożenie dla ludzkości” Wiadomości
Elon Musk wśród setek ekspertów apelujących o zawieszenie prac nad sztuczną inteligencją. „Zagrożenie dla ludzkości”

Ponad tysiąc biznesmenów, inwestorów, ekspertów, a wśród nich takie postacie jak Elon Musk czy współzałożyciel firmy Apple Steve Wozniak apelują o zawieszenie prac nad potężnymi systemami sztucznej inteligencji w obawie przed zagrożeniem dla ludzkości.

Mężczyzna poszukiwany ws. dwóch zabójstw sam zgłosił się na policję Wiadomości
Mężczyzna poszukiwany ws. dwóch zabójstw sam zgłosił się na policję

24-latek poszukiwany ws. dwóch zabójstw w czwartek wieczorem zgłosił się do komendy policji w Międzychodzie – powiedziała PAP Iwona Liszczyńska z biura prasowego wielkopolskiej policji. Mężczyzna był poszukiwany od środy.

[WIDEO] „Marginesy społeczne”. Burza po wypowiedzi byłego ministra PO Wiadomości
[WIDEO] „Marginesy społeczne”. Burza po wypowiedzi byłego ministra PO

– To jest to rozdawnictwo, to jest tworzenie tych marginesów społecznych, w których się PiS wyspecjalizował – mówił w programie „Graffiti” na antenie Polsat News poseł Platformy Obywatelskiej Bartłomiej Sienkiewicz.

Aresztowanie dziennikarza WSJ w Rosji. Jest reakcja Białego Domu Wiadomości
Aresztowanie dziennikarza "WSJ" w Rosji. Jest reakcja Białego Domu

Nękanie amerykańskich obywateli przez rosyjskie władze jest absolutnie nie do przyjęcia - oznajmił w czwartek rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego (NSC) John Kirby, potępiając aresztowanie korespondenta "Wall Street Journal" Evana Gershkovicha. Sekretarz stanu Antony Blinken ponowił swoje ostrzeżenie o niebezpieczeństwach przebywania w Rosji dla obywateli USA.

Emerytury
Stażowe