Spotkanie przedstawicieli Episkopatów Polski i Niemiec

Po trzech latach przerwy, spowodowanej pandemią koronawirusa, spotkała się grupa kontaktowa Episkopatów Polski i Niemiec. Spotkanie odbywało się w dniach 26-28 kwietnia br. w Ośrodku Edukacyjno-Formacyjnym Diecezji Gliwickiej w Pławniowicach. Gospodarzem wydarzenia jest biskup diecezji gliwickiej Jan Kopiec.
 Spotkanie przedstawicieli Episkopatów Polski i Niemiec
/ pixabay.com/WenPhotos

Członkowie grupy kontaktowej skoncentrowali się na sprawach będących przedmiotem prac obu Konferencji Episkopatów.

Polska

Ze strony polskiej są to m.in. kwestia relacji media-Kościół, podsumowanie wizyty ad limina Apostolorum Konferencji Episkopatu Polski, proces synodalny w Polsce oraz kwestie dotyczące wojny w Ukrainie i pomocy uchodźcom.

Członkowie grupy kontaktowej ze strony polskiej podjęli również zagadnienia związane z nadużyciami seksualnymi wobec małoletnich, kwestię powołań kapłańskich w Kościele oraz wyzwań duszpasterskich wobec ludzi młodych.

Niemcy

Ze strony niemieckiej została przedstawiona sytuacja Kościoła katolickiego po pandemii koronawirusa, a także problemy związane z łączeniem seminariów w związku ze spadkiem powołań. Rozmawiano także o wizycie ad limina Apostolorum Konferencji Episkopatu Niemiec zaplanowanej na listopad br.

Członkowie grupy kontaktowej podjęli również kwestie ekologii z perspektywy katolickiej, dialogu ekumenicznego oraz dialogu społecznego w nowej sytuacji geopolitycznej spowodowanej z wojną w Ukrainie, a także temat obchodów 80. rocznicy śmierci św. Teresy Benedykty od Krzyża. Z tej racji przewidziana została wizyta w Muzeum Pro Memoria Edith Stein w Lublińcu oraz Msza święta pod przewodnictwem kard. Kazimierza Nycza z homilią bp. Bertrama Maiera.

Grupa kontaktowa

W spotkaniu biorą udział: ze strony niemieckiej – bp Bertram Maier z Augsburga, bp Wolfgang Ipold z Görlitz, a także zastępca Sekretarza Generalnego Konferencji Episkopatu Niemiec dr Ulrich Pönner oraz szef komisji Justitia et Pax dr Jörg Lüer; ze strony polskiej obecny jest kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski, bp Jan Kopiec, biskup gliwicki, bp Tadeusz Lityński, biskup zielonogórsko-gorzowski, oraz ks. prał. Jarosław Mrówczyński, zastępca Sekretarza Generalnego Konferencji Episkopatu Polski.

BP KEP / Pławniowice


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Holenderskie media: Angela Merkel spada z piedestału Wiadomości
Holenderskie media: Angela Merkel spada z piedestału

„Ze względu na rozpętaną przez Rosję wojnę z Ukrainą była niemiecka kanclerz Angela Merkel spada z piedestału” – ocenia w poniedziałek holenderski dziennik „Trouw”. „Wojna Putina i kryzys energetyczny rodzą pytania o jej przywództwo” – dodaje gazeta.

Syn Wałęsy zabrany przez policję Wiadomości
Syn Wałęsy zabrany przez policję

Według informacji „Super Expressu” Sławomir Wałęsa, syn Lecha Wałęsy, został dziś rano zabrany przez policję z własnego domu.

Burza w reprezentacji Polski. Ważne dni dla Kuleszy i Michniewicza Wiadomości
Burza w reprezentacji Polski. Ważne dni dla Kuleszy i Michniewicza

Do końca roku powinna rozstrzygnąć się przyszłość trenera Czesława Michniewicza w reprezentacji Polski, a decyzję podejmie prezes federacji Cezary Kulesza. Media i kibice muszą uzbroić się w cierpliwość. PZPN raczej nie planuje, przynajmniej teraz, konferencji podsumowującej występ na mundialu.

Trwa rozładunek pierwszych czołgów K-2 i armatohaubic K-9 w porcie w Gdyni Wiadomości
Trwa rozładunek pierwszych czołgów K-2 i armatohaubic K-9 w porcie w Gdyni

W porcie w Gdyni trwa rozładunek pierwszych koreańskich czołgów K2 i armatohaubic K9, które wkrótce trafią na wyposażenie Wojska Polskiego – poinformowało w poniedziałek wieczorem na Twitterze Ministerstwo Obrony Narodowej.

Wiadomości
Sensacja w Pałacu Buckingham. Książę William może złamać żelazną zasadę

W Pałacu Buckingham wrze. Wielkimi krokami zbliża się premiera nowego serialu dokumentalnego Netfliksa „Harry i Meghan”. Brytyjskie media nie mają wątpliwości, że książę William tym razem nie będzie milczał.

Amerykańskie media: USA potajemnie ograniczyły zasięg wyrzutni HIMARS przekazanych Ukrainie Wiadomości
Amerykańskie media: USA potajemnie ograniczyły zasięg wyrzutni HIMARS przekazanych Ukrainie

USA potajemnie zmodyfikowały przekazane Ukrainie wyrzutnie artylerii rakietowej HIMARS, by uniemożliwić używanie ich do wystrzeliwania rakiet dalszego zasięgu – podał w poniedziałek „The Wall Street Journal”, powołując się na przedstawicieli amerykańskiej administracji.

Nie żyje legendarny trener Wiadomości
Nie żyje legendarny trener

Nick Bollettieri, były trener gwiazd tenisa takich jak Andre Agassi i Maria Szarapowa, zmarł w wieku 91 lat – poinformowała w poniedziałek IMG Academy, słynna szkoła tenisowa, którą ufundował w 1978 roku w Bradenton na Florydzie.

Polska reprezentacja wróciła do Warszawy Wiadomości
Polska reprezentacja wróciła do Warszawy

Piłkarska reprezentacja Polski, która odpadła w 1/8 finału mistrzostw świata, wróciła wieczorem do Warszawy po trwających ponad sześć godzin locie. Na pokładzie samolotu było tylko kilkunastu kadrowiczów, pozostali udali się bezpośrednio z Kataru na urlopy lub do swoich klubów.

Ambasador Niemiec w USA: Mój kraj popełnił błędy w stosunkach z Rosją Wiadomości
Ambasador Niemiec w USA: Mój kraj popełnił błędy w stosunkach z Rosją

Ambasador Niemiec w Stanach Zjednoczonych Emily Haber przyznała w poniedziałek w gościnnym artykule na łamach „Washington Post”, że w ostatnich latach jej kraj popełnił błędy w polityce wobec Rosji.

Portugalskie media: Polska jest nowym supermocarstwem militarnym Europy Wiadomości
Portugalskie media: Polska jest nowym supermocarstwem militarnym Europy

„Polska dzięki podjętym w ostatnich latach decyzjom w sferze obronności stała się nowym supermocarstwem militarnym Europy” – ocenia w najnowszym wydaniu portugalski tygodnik „Sabado”.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe