Andrew A. Michta: Unio, czas najwyższy na realne pieniądze dla Polski. Od inwazji minęły ponad 2 miesiące

Trwa brutalna rosyjska inwazja na Ukrainę. Ukraińcy zaciekle się bronią. Każdego dnia rośnie liczba ofiar, w tym ofiar pośród ludności cywilnej. Polska pomaga Ukrainie w zakresie sprzętu wojskowego, przyjęła już 3 miliony uchodźców z Ukrainy.
Ukraińscy uchodźcy wsiadają do pociągu do Polski Andrew A. Michta: Unio, czas najwyższy na realne pieniądze dla Polski. Od inwazji minęły ponad 2 miesiące
Ukraińscy uchodźcy wsiadają do pociągu do Polski / EPA/STEPAN FRANKO Dostawca: PAP/EPA

W tym czasie Unia Europejska zgodnie z zapowiedziami niemieckiej wiceprzewodniczącej Parlamentu Europejskiego Katariny Barley - głodzi Polskę, zarówno odmawiając wypłaty pieniędzy z Krajowego Planu Odbudowy, której kryteria Polska spełnia, jak i odmawiając pieniędzy na finansowanie ogromnej liczby uchodźców.

- Najwyższy czas, by UE zaoferowała kompleksowy program finansowania dla uchodźców uciekających z #Ukraina.  Należy przeznaczyć realne pieniądze na pomoc państwom granicznym, takim jak Polska, Rumunia i kraje bałtyckie. Od rosyjskiej inwazji minęły już ponad 2 miesiące. #UE: Spełnijcie swoją retorykę.

-  pisze na Twitterze Andrew A. Michta amerykański politolog, sprawujący obecnie funkcję dziekana Europejskiego Centrum Studiów Bezpieczeństwa im. George’a C. Marshalla w Garmisch-Partenkirchen w Niemczech.

 

Komisja Europejska głodzi Polskę

Komisja Europejska obecnie nie planuje żadnych nowych funduszy na wsparcie krajów UE przyjmujących uchodźców z Ukrainy. Proponuje jedynie przesunięcia w ramach środków przyznanych wcześniej państwom członkowskim w budżecie UE. Polska już wcześniej informowała, że propozycje KE są nieadekwatne do skali wyzwań.

- Jeszcze jest na to za wcześnie. Gdy będziemy mieli więcej jasności, to się temu przyjrzymy

- mówił komisarz UE ds. budżetu Johannes Hahn, który "nie sądzi, aby w ramach obecnego budżetu unijnego można było stworzyć nowy instrument finansowy dla państw członkowskich, który byłby wystarczającą odpowiedzią na obecny kryzys związany z wojną na Ukrainie i napływem uchodźców"


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe