Kto sfinansował konwencję partii Hołowni? Ciekawe ustalenia dziennikarza

We wrześniu 2021 r. w klubie Palladium w Warszawie odbyła się konwencja Polski 2050, podczas której zaprezentowano specjalnego gościa - aplikację Jaśminę. Kto finansował to wydarzenie?
Szymon Hołownia Kto sfinansował konwencję partii Hołowni? Ciekawe ustalenia dziennikarza
Szymon Hołownia / fot. PAP / Piotr Nowak

„Polska 2050 nie wykazała żadnych przychodów w 2021 r. Zamiast zbierać pieniądze w jawny sposób, do czego przepisami zobligowana jest partia, by później rozliczać się przed Państwową Komisją Wyborczą, środowisko Hołowni gromadzi środki poprzez wpłaty na stowarzyszenie Polska 2050 i fundację Polska Od Nowa. Problem w tym, że takie organizacje są poza kontrolą PKW, a finansują działania Polski 2050, które powinny być wydatkami partii” – czytamy w artykule „Polska 2050 Szymona Hołowni ukrywa źródła finansowania. To niezgodne z przepisami ustawy” Marcina Dobskiego opublikowanym na łamach Salon24.pl.

Dobski podkreślił w swoim materiale, że zapytał władze Polski 2050 o podmiot, który finansował w 2021 r. wszystkie inicjatywy partyjne, takie jak m.in. konwencja, spotkania z wyborcami czy aplikacja Jaśmina. Odpowiedź, którą otrzymał, wskazuje, że najprawdopodobniej były to stowarzyszenie i fundacja. „Wtedy już istniała jednak partia, która powinna to finansować” – zaznacza dziennikarz.

Zwrócono także uwagę, że do końca marca br. wszystkie partie polityczne miały obowiązek złożyć w Państwowej Komisji Wyborczej sprawozdania finansowe i wykazy wpłat od sympatyków. Polska 2050 złożyła dokument, w którym zadeklarowała, że nie miała żadnych przychodów ani wydatków w ubiegłym roku.

„Rzeczniczka prasowa Polski 2050 Paulina Hennig-Kloska w korespondencji z Salon24.pl twierdzi, że do marca 2022 r. ugrupowanie nie generowało żadnych przychodów, a zarząd partii i członkowie założyciele nie prowadzili do tego czasu działalności statutowej (…) Brak przychodów na koncie partii miał być związany z brakiem rachunku bankowego” – pisze dziennikarz Salon24.pl.

Konwencja z udziałem Jaśminy

Portal twierdzi, że konwencja Polski 2050 w klubie Palladium we wrześniu 2021 r., podczas której zaprezentowano „specjalnego gościa” - aplikację polityczną Jaśminę, skierowaną do członków i sympatyków partii, nie była finansowana przez ugrupowanie.

Polska 2050 nie chciała nam ujawnić informacji jaki podmiot zorganizował konwencję, nie podano nam też poniesionych kosztów. Skoro - jak twierdzi rzeczniczka partii - ugrupowanie Hołowni nie miało żadnych przychodów w zeszłym roku, to nie mogło sfinansować tego wydarzenia. Za event zapłaciło więc stowarzyszenie Polska 2050 lub fundacja Polska Od Nowa. Są to osoby prawne, a ustawa zabrania finansowania wydarzeń partyjnych przez takie podmioty” – podkreślono.

Zdaniem dziennikarza Polsce 2050 może grozić odrzucenie sprawozdania finansowego przez PKW. Dobski powołuje się na art. 38 a ust. 2 pkt 4 ustawy o partiach politycznych.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Holenderskie media: Angela Merkel spada z piedestału Wiadomości
Holenderskie media: Angela Merkel spada z piedestału

Ze względu na rozpętaną przez Rosję wojnę z Ukrainą była niemiecka kanclerz Angela Merkel spada z piedestału - ocenia w poniedziałek holenderski dziennik “Trouw”. Wojna Putina i kryzys energetyczny rodzą pytania o jej przywództwo - dodaje gazeta.

Syn Wałęsy zabrany przez policję Wiadomości
Syn Wałęsy zabrany przez policję

Według informacji SuperExpressu Sławomir Wałęsa, syn Lecha Wałęsy, został dziś rano zabrany przez policję z własnego domu.

Burza w reprezentacji Polski. Ważne dni dla Kuleszy i Michniewicza Wiadomości
Burza w reprezentacji Polski. Ważne dni dla Kuleszy i Michniewicza

Do końca roku powinna rozstrzygnąć się przyszłość trenera Czesława Michniewicza w reprezentacji Polski, a decyzję podejmie prezes federacji Cezary Kulesza. Media i kibice muszą uzbroić się w cierpliwość. PZPN raczej nie planuje, przynajmniej teraz, konferencji podsumowującej występ na mundialu.

Trwa rozładunek pierwszych czołgów K-2 i armatohaubic K-9 w porcie w Gdyni Wiadomości
Trwa rozładunek pierwszych czołgów K-2 i armatohaubic K-9 w porcie w Gdyni

W porcie w Gdyni trwa rozładunek pierwszych koreańskich czołgów K2 i armatohaubic K9, które wkrótce trafią na wyposażenie Wojska Polskiego - poinformowało w poniedziałek wieczorem na Twitterze Ministerstwo Obrony Narodowej.

Wiadomości
Sensacja w Pałacu Buckingham. Książę William może złamać żelazną zasadę

W Pałacu Buckingham wrze. Wielkimi krokami zbliża się premiera nowego serialu dokumentalnego Netfliksa „Harry i Meghan”. Brytyjskie media nie mają wątpliwości, że książę William tym razem nie będzie milczał.

Amerykańskie media: USA potajemnie ograniczyły zasięg wyrzutni HIMARS przekazanych Ukrainie Wiadomości
Amerykańskie media: USA potajemnie ograniczyły zasięg wyrzutni HIMARS przekazanych Ukrainie

USA potajemnie zmodyfikowały przekazane Ukrainie wyrzutnie artylerii rakietowej HIMARS, by uniemożliwić używanie ich do wystrzeliwania rakiet dalszego zasięgu – podał w poniedziałek „The Wall Street Journal”, powołując się na przedstawicieli amerykańskiej administracji.

Nie żyje legendarny trener Wiadomości
Nie żyje legendarny trener

Nick Bollettieri, były trener gwiazd tenisa takich jak Andre Agassi i Maria Szarapowa, zmarł w wieku 91 lat – poinformowała w poniedziałek IMG Academy, słynna szkoła tenisowa, którą ufundował w 1978 roku w Bradenton na Florydzie.

Polska reprezentacja wróciła do Warszawy Wiadomości
Polska reprezentacja wróciła do Warszawy

Piłkarska reprezentacja Polski, która odpadła w 1/8 finału mistrzostw świata, wróciła wieczorem do Warszawy po trwających ponad sześć godzin locie. Na pokładzie samolotu było tylko kilkunastu kadrowiczów, pozostali udali się bezpośrednio z Kataru na urlopy lub do swoich klubów.

Ambasador Niemiec w USA: Mój kraj popełnił błędy w stosunkach z Rosją Wiadomości
Ambasador Niemiec w USA: Mój kraj popełnił błędy w stosunkach z Rosją

Ambasador Niemiec w Stanach Zjednoczonych Emily Haber przyznała w poniedziałek w gościnnym artykule na łamach „Washington Post”, że w ostatnich latach jej kraj popełnił błędy w polityce wobec Rosji.

Portugalskie media: Polska jest nowym supermocarstwem militarnym Europy Wiadomości
Portugalskie media: Polska jest nowym supermocarstwem militarnym Europy

„Polska dzięki podjętym w ostatnich latach decyzjom w sferze obronności stała się nowym supermocarstwem militarnym Europy” – ocenia w najnowszym wydaniu portugalski tygodnik „Sabado”.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe