Kto sfinansował konwencję partii Hołowni? Ciekawe ustalenia dziennikarza

We wrześniu 2021 r. w klubie Palladium w Warszawie odbyła się konwencja Polski 2050, podczas której zaprezentowano specjalnego gościa - aplikację Jaśminę. Kto finansował to wydarzenie?
Szymon Hołownia Kto sfinansował konwencję partii Hołowni? Ciekawe ustalenia dziennikarza
Szymon Hołownia / fot. PAP / Piotr Nowak

„Polska 2050 nie wykazała żadnych przychodów w 2021 r. Zamiast zbierać pieniądze w jawny sposób, do czego przepisami zobligowana jest partia, by później rozliczać się przed Państwową Komisją Wyborczą, środowisko Hołowni gromadzi środki poprzez wpłaty na stowarzyszenie Polska 2050 i fundację Polska Od Nowa. Problem w tym, że takie organizacje są poza kontrolą PKW, a finansują działania Polski 2050, które powinny być wydatkami partii” – czytamy w artykule „Polska 2050 Szymona Hołowni ukrywa źródła finansowania. To niezgodne z przepisami ustawy” Marcina Dobskiego opublikowanym na łamach Salon24.pl.

Dobski podkreślił w swoim materiale, że zapytał władze Polski 2050 o podmiot, który finansował w 2021 r. wszystkie inicjatywy partyjne, takie jak m.in. konwencja, spotkania z wyborcami czy aplikacja Jaśmina. Odpowiedź, którą otrzymał, wskazuje, że najprawdopodobniej były to stowarzyszenie i fundacja. „Wtedy już istniała jednak partia, która powinna to finansować” – zaznacza dziennikarz.

Zwrócono także uwagę, że do końca marca br. wszystkie partie polityczne miały obowiązek złożyć w Państwowej Komisji Wyborczej sprawozdania finansowe i wykazy wpłat od sympatyków. Polska 2050 złożyła dokument, w którym zadeklarowała, że nie miała żadnych przychodów ani wydatków w ubiegłym roku.

„Rzeczniczka prasowa Polski 2050 Paulina Hennig-Kloska w korespondencji z Salon24.pl twierdzi, że do marca 2022 r. ugrupowanie nie generowało żadnych przychodów, a zarząd partii i członkowie założyciele nie prowadzili do tego czasu działalności statutowej (…) Brak przychodów na koncie partii miał być związany z brakiem rachunku bankowego” – pisze dziennikarz Salon24.pl.

Konwencja z udziałem Jaśminy

Portal twierdzi, że konwencja Polski 2050 w klubie Palladium we wrześniu 2021 r., podczas której zaprezentowano „specjalnego gościa” - aplikację polityczną Jaśminę, skierowaną do członków i sympatyków partii, nie była finansowana przez ugrupowanie.

Polska 2050 nie chciała nam ujawnić informacji jaki podmiot zorganizował konwencję, nie podano nam też poniesionych kosztów. Skoro - jak twierdzi rzeczniczka partii - ugrupowanie Hołowni nie miało żadnych przychodów w zeszłym roku, to nie mogło sfinansować tego wydarzenia. Za event zapłaciło więc stowarzyszenie Polska 2050 lub fundacja Polska Od Nowa. Są to osoby prawne, a ustawa zabrania finansowania wydarzeń partyjnych przez takie podmioty” – podkreślono.

Zdaniem dziennikarza Polsce 2050 może grozić odrzucenie sprawozdania finansowego przez PKW. Dobski powołuje się na art. 38 a ust. 2 pkt 4 ustawy o partiach politycznych.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe