Tarcia na Kremlu? Moscow Times: Jest spór między wojskiem a służbami

Gazeta "Moscow Times" opublikowała artykuł, który zawierał ciekawą tezę. Autorzy przekonywali, że rosyjska armia jest niezadowolona z obniżenia celów wojny na Ukrainie. Wspominają, że jest to pierwszy tego typu rozdźwięk nie istniał np. w 2014 r., kiedy Rosja anektowała Krym.
Prezydent Rosji Władimir Putin z szefem MON Federacji Rosyjskiej Siergiejem Szojgu Tarcia na Kremlu? Moscow Times: Jest spór między wojskiem a służbami
Prezydent Rosji Władimir Putin z szefem MON Federacji Rosyjskiej Siergiejem Szojgu / fot. Kremlin.ru, CC BY 4.0 , via Wikimedia Commons

Tekst zaczyna się stwierdzeniem, że od lat Federalna Służba Bezpieczeństwa i wojskowi prezentowali jednakowe stanowisko. Dzisiaj sytuacja ma wyglądać zupełnie inaczej, a spojrzenia na aktualną wojnę są tak odmienne, że grożą nawet prezydentowi Władimirowi Putinowi.

Gazeta podaje, że na początku od mundurowych trudno było dowiedzieć się o szczegółach działań wojennych, ale po fiasku rosyjskiej ofensywy telefony do prasy dzwoniły coraz częściej i często stali za nimi przedstawiciele wojska oraz służb specjalnych. Wspominano często o aresztowaniu generała Siergieja Biesiedy, dotychczasowego szefa wydziału piątego FSB, odpowiedzialnego za wywiad. Zatrzymany został obwiniony o dezinformowanie kierownictwa państwa odnośnie sytuacji na Ukrainie.

Prasa podkreśla, że po raz pierwszy od prezydenta Putina dystansuje się frakcja ludzi, którzy karierę zaczynali od pracy w służbach a kończyli na szczytach polityki. Według przecieków wojsko ma być nastawione niechętnie wobec służb, zwłaszcza wobec wywiadu zagranicznego FSB. Wojskowi winią ich za dezinformowanie prezydenta o prawdziwych warunkach panujących na Ukrainie, co poskutkowało klęską w pierwszej fazie wojny.

Tymczasem, jak podaje "Moscow Times", wojskowi mają domagać się wielkiej mobilizacji i rozpętania wojny totalnej - przede wszystkim rozciągnięcia działań wojennych na obszar całego państwa ukraińskiego np. poprzez bombardowania cywilnej infrastruktury w głębi kraju. Wielkim uznaniem ma cieszyć się filmik weterana Gwardii Narodowej o pseudonimie Razvedos, który stawia przed Władimirem Putinem dobitne pytanie:

Czy prowadzimy wojnę, czy się masturbujemy?

- pytał retorycznie żołnierz.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Lego pochwaliło się figurką Szymborskiej. Internauta przypomniał stalinowski wiersz noblistki. Zobacz reakcję Lego [FOTO] Wiadomości
Lego pochwaliło się figurką Szymborskiej. Internauta przypomniał stalinowski wiersz noblistki. Zobacz reakcję Lego [FOTO]

- Na górze róże, na dole klocki LEGO. Świętujemy #MiędzynarodowyDzieńPoezji! A w 2023 roku świętujemy ten dzień (jak i cały rok) razem z Wisławą Szymborska - czytamy na oficjalnym profilu Lego

Joe Biden skreślił Turcję i Węgry z listy zaproszonych na wielki szczyt w przyszłym tygodniu Wiadomości
Joe Biden skreślił Turcję i Węgry z listy zaproszonych na wielki szczyt w przyszłym tygodniu

Jak donosi amerykański magazyn Foreign Policy, decyzją Joe Bidena Węgry i Turcja nie zostały zaproszone na Wielki Szczyt na rzecz Demokracji, który odbędzie się w przyszłym tygodniu.

Niemcy: Atak na lotnisku Kolonia/Bonn. „Celowo wjechał w ludzi” Wiadomości
Niemcy: Atak na lotnisku Kolonia/Bonn. „Celowo wjechał w ludzi”

Mężczyzna celowo wjechał w ludzi na parkingu lotniska Kolonia/Bonn – informuje agencja dpa.

„Netanjahu do więzienia!” Premier Izraela powitany gwizdami w Londynie Wiadomości
„Netanjahu do więzienia!” Premier Izraela powitany gwizdami w Londynie

Premier Izraela Benjamin Netanjahu, który w piątek przebywa z wizytą w Londynie, został tam powitany nieprzychylnymi okrzykami i gwizdami przez setki demonstrantów protestujących przeciwko reformie sądownictwa proponowanej przez izraelski rząd.

„Przeżyłam piekło, ale mam czyste sumienie”. Dziś Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów Wiadomości
„Przeżyłam piekło, ale mam czyste sumienie”. Dziś Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów

– Przeżyłam piekło na tej ziemi, ale mam czyste sumienie, bo nikogo nie skrzywdziłam i nie zdradziłam – powiedziała Zofia Gargasz, która ukrywała w czasie okupacji żydowską koleżankę Henię Katz. To jedna z historii Polaków ratujących Żydów pod okupacja niemiecką, których święto obchodzone jest 24 marca.

Nitras: Jestem zwolennikiem „małżeństw” homoseksualnych. Z takim programem idę do wyborów Wiadomości
Nitras: Jestem zwolennikiem „małżeństw” homoseksualnych. Z takim programem idę do wyborów

– Ja jestem zwolennikiem związków partnerskich, nie wykluczam, że nawet małżeństw, i nie widzę powodu, żeby jakiś Pan Jędraszewski mówił, że ma być inaczej – mówił na antenie Radia Plus poseł Sławomir Nitras.

Gorąco w Rosji. Prigożyn kwestionuje fundamentalne tezy propagandy Kremla Wiadomości
Gorąco w Rosji. Prigożyn kwestionuje fundamentalne tezy propagandy Kremla

Amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW) w najnowszym raporcie pochyla się m.in. nad aktywnością założyciela Grupy Wagnera Jewgienija Prigożyna, który po zmarginalizowaniu jego jednostki wojskowej na Ukrainie nie gryzie się w język i kwestionuje dwie główne tezy forsowane w przestrzeni publicznej przez Kreml i rosyjską propagandę.

Zbigniew Kuźmiuk: Tusk nerwowo poszukuje sposobu na poprawienie notowań swojej partii Wiadomości
Zbigniew Kuźmiuk: Tusk nerwowo poszukuje sposobu na poprawienie notowań swojej partii

Przewodniczący Platformy Donald Tusk od kilku dni przebywa na Śląsku i nerwowo poszukuje sposobu na poprawienie notowań swojej partii, stąd różnego rodzaju jego „niekonwencjonalne” zachowania, które nie licują ani z tym, że przez 7 lat był premierem polskiego rządu, ani z tym, że przez kolejne 5 lat był przewodniczącym Rady Europejskiej.

Szczyt UE. Inicjatywa Von der Leyen i Morawieckiego Wiadomości
Szczyt UE. Inicjatywa Von der Leyen i Morawieckiego

W Brukseli szefowie państw i rządów UE będą debatować w piątek o strefie euro i o potencjalnym kryzysie bankowym, po zawirowaniach na rynku amerykańskim i przejęciu Credit Suisse przez UBS. Choć szefowa Europejskiego Banku Centralnego Christine Lagarde, która została zaproszona na spotkanie, powtarza, że Europie nie grozi efekt domina, to brukselski portal Politico studzi nadmierny optymizm.

„Grupa Wagnera istnieje już tylko w teorii” Wiadomości
„Grupa Wagnera istnieje już tylko w teorii”

– Liczba najemników z rosyjskiej Grupy Wagnera, walczących pod Bachmutem na wschodzie Ukrainy, zmniejszyła się z ponad 45 tys. do około 7 tys.; w porównaniu ze stanem sprzed kilku miesięcy można ocenić, że ta formacja istnieje już tylko w teorii – oznajmił w czwartek major ukraińskiej armii Ołeksij Hetman.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe