Nie żyje biskup Adam Lepa. Miał 83 lata

W Łodzi zmarł ksiądz biskup senior Adam Lepa – poinformowała w czwartek łódzka kuria. Zmarły był biskupem pomocniczym archidiecezji łódzkiej i biskupem tytularnym Regiany (Afryka), autorem 12 książek i kilkuset artykułów poświęconych głównie problematyce mediów.
 Nie żyje biskup Adam Lepa. Miał 83 lata
/ fot. PAP/Tytus Żmijewski

"W środę 27 kwietnia w 83. roku życia, 60. roku kapłaństwa i 34. roku biskupstwa odszedł – przygotowany na spotkanie z Panem – śp. ksiądz biskup senior Adam Lepa – biskup pomocniczy archidiecezji łódzkiej. Informację o uroczystościach pogrzebowych księdza biskupa zostaną podane w późniejszym terminie" – przekazała w czwartek łódzka kuria.

Ks. biskup Adam Lepa przez całe życie był związany z Łodzią. W tym mieście urodził się 17 marca 1939 r., ukończył studia teologiczne w łódzkim Wyższym Seminarium Duchownym i tu otrzymał święcenia prezbiteratu – w 1962 r. z rąk biskupa Jana Wawrzyńca Kulika, biskupa pomocniczego łódzkiego.

W 1965 r. ukończył studia w zakresie katechetyki w Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie. Studia specjalistyczne w zakresie pedagogiki odbył na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Uwieńczył je doktoratem w 1974.

Był proboszczem w dwóch parafiach łódzkich: w latach 1978-1981 w parafii św. Urszuli i w latach 1981-1988 w parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Na przełomie lat 70. i 80. był m.in. diecezjalnym duszpasterzem akademickim i duszpasterzem nauczycieli. Godność kapelana Jego Świątobliwości otrzymał w 1986 r, a kanonikiem gremialnym Kapituły Katedralnej Łódzkiej został w 1987.

Przewodniczył też komitetowi organizującemu łódzki etap podróży apostolskiej Jana Pawła II do Polski w 1987 r..

W grudniu 1987 papież Jan Paweł II mianował go biskupem pomocniczym diecezji łódzkiej i biskupem tytularnym afrykańskiej Regiany. Święcenia biskupie otrzymał w styczniu 1988.

W latach 1989-1994 był przewodniczącym Komisji Episkopatu Polski ds. Środków Społecznego Przekazu i członkiem Europejskiego Komitetu Biskupów ds. Mediów (CEEM). Członkiem Komisji Głównej II Polskiego Synodu Plenarnego był w latach 1991-1999. Jako delegat Konferencji Episkopatu Polski uczestniczył w Synodzie Biskupów dla Europy w 1999.

W latach 1988-1993 ks. bp Lepa był rektorem Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi. Był też założycielem "Łódzkich Studiów Teologicznych" i ich pierwszym redaktorem naczelnym.

Ksiądz bp Lepa był autorem 12 książek i kilkuset artykułów naukowych i prasowych poświęconych głównie problematyce mediów.

Od 1994 r. prowadził zajęcia dydaktyczne w Instytucie Edukacji Medialnej i Dziennikarstwa Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, w latach 1975-2014 wykładał pedagogikę mass mediów w Wyższym Seminarium Duchownym w Łodzi.

W Konferencji Episkopatu Polski pełnił funkcje m.in. przewodniczącego Zespołu Programowego ds. Telewizyjnych Transmisji Mszy Świętej i członka Rady ds. Środków Społecznego Przekazu. Był wiceprzewodniczącym Rady Programowej Katolickiej Agencji Informacyjnej i członkiem Rady Fundacji na Rzecz Wymiany Informacji Katolickiej.

Zmarły był honorowym członkiem Katolickiego Stowarzyszenia Filmowego oraz Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy, laureatem licznych nagród, m.in. "Sursum Corda", im. Jana Pawła II, Medalu o Niepodległość Polski i Prawa Człowieka, Medalu "Pro Memoria", Medalu Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Profesor Siergiej Radczenko na łamach The Spectator: Dlaczego Rosja musi zostać UPOKORZONA na Ukrainie Wiadomość
Profesor Siergiej Radczenko na łamach The Spectator: Dlaczego Rosja musi zostać UPOKORZONA na Ukrainie

Niektórzy europejscy przywódcy, ze szczególnym uwzględnieniem Emmanuela Macrona i Olafa Scholza, uważają, że "Rosji nie wolno poniżyć", chociaż to Rosja jest brutalnym agresorem na Ukrainie, który ma na sumieniu nie tylko militarną agresję na niepodległe państwo, ale coraz więcej wskazuje na to, że również zbrodnie wojenne. Innego zdania jest Siergiej Radczenko profesor w Centrum Kissingera, School of Advanced International Studies, Johns Hopkins University w Waszyngtonie.

Polska firma będzie współpracowała z reprezentacją Ukrainy w piłce nożnej. Sport ma nie tylko wymiar fizyczny Wiadomość
Polska firma będzie współpracowała z reprezentacją Ukrainy w piłce nożnej. "Sport ma nie tylko wymiar fizyczny"

Firma Publicon Sport z Wrocławia będzie zajmować się szukaniem partnerów i sponsorów dla reprezentacji Ukrainy, która w czerwcu wystąpi dwukrotnie w roli gospodarza w Lidze Narodów UEFA.

[video] Niebywałe! Analityk w rosyjskiej państwowej TV ostro nt. wojny na Ukrainie: Sytuacja będzie się pogarszać (...) jesteśmy w całkowitej izolacji (...) musimy to rozwiązać Wiadomość
[video] Niebywałe! Analityk w rosyjskiej państwowej TV ostro nt. wojny na Ukrainie: "Sytuacja będzie się pogarszać (...) jesteśmy w całkowitej izolacji (...) musimy to rozwiązać"

W jednym z najważniejszych talk-show emitowanym na antenie państwowej rosyjskiej telewizji miał miejsce ciekawy i dla Rosjan zapewne bardzo zaskakujący monolog analityka wojskowego i emerytowanego pułkownika Michaiła Chodarionoka. - Sytuacja będzie się pogarszać (...) jesteśmy w całkowitej izolacji geopolitycznej (...) Ta sytuacja nie jest normalna i w ten czy inny sposób musimy ją rozwiązać - apelował Chodarionok.

Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe