Infrastruktura powiązanej z Rosją spółki przejmowana przez Polskę. Rzecznik rządu: Możemy użyć środków przymusowych

– Wszystko zależy oczywiście od tego, czy po stronie firmy Novatek, jej pracowników byłby jakikolwiek opór w celu wydania tych instalacji. Natomiast jeśli taki opór by istniał, zgodnie z ustawą o zarządzaniu kryzysowym możemy użyć środków przymusowych – mówił rzecznik rządu Piotr Müller.
Rzecznik rządu RP Piotr Mueller Infrastruktura powiązanej z Rosją spółki przejmowana przez Polskę. Rzecznik rządu: Możemy użyć środków przymusowych
Rzecznik rządu RP Piotr Mueller / Flickr/ Kancelaria Premiera/ domena publiczna

We wtorek Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji opublikowało listę osób i podmiotów gospodarczych objętych sankcjami w związku z rosyjską inwazją na Ukrainę. Na liście znalazła się m.in. spółka Novatek Green Energy, która wstrzymała dostawy gazu do kilkunastu gmin. Wskutek tego m.in. Łeba obudziła się rano bez gazu.

Premier Morawiecki wydał decyzję gwarantującą zabezpieczenie dostaw gazu do miejsc, które korzystały z dostaw od firm objętych sankcjami. Spółki skarbu państwa niezwłocznie podjęły działania w celu szybkiej realizacji tej decyzji

– informował na Twitterze rzecznik rządu.

Przejęcie sieci

– Ta spółka została objęta zgodnie z listą sankcyjną właśnie kwestiami związanymi z morzeniem majątków. W związku z tym, że ta decyzja została podjęta, w niektórych gminach doszło do czasowego przerwania dostaw gazu, natomiast dziś pan premier Mateusz Morawiecki na podstawie ustawy o zarządzaniu kryzysowym wydał polecenia spółkom skarbu państwa, aby w niezwłocznym tempie dostarczyć gaz do tych sieci, których formalnym właścicielem jest firma Novatek. Ta firma została również w poleceniu premiera zobowiązana do tego, aby te sieci zostały na podstawie ustawy o zarządzaniu kryzysowym wydane do dyspozycji tych spółek skarbu państwa, które będą realizowały te dostawy

– tłumaczył rzecznik.

CZYTAJ TEŻ: Poseł Lewicy składa donos do prokuratury. Chodzi o wpis Krystyny Pawłowicz

CZYTAJ TEŻ: „Nie wygląda dobrze”. Lekarze spekulują na temat problemów zdrowotnych Putina

– Powinien być zakończony (proces przejmowania infrastruktury spółki – przyp. red.) w ciągu kilkudziesięciu godzin, jak dobrze pójdzie, w niektórych miejscach ten temat powinien być jeszcze dzisiaj zrealizowany. Wszystko zależy oczywiście od tego, czy po stronie firmy Novatek, jej pracowników byłby jakikolwiek opór w celu wydania tych instalacji. Natomiast jeśli taki opór by istniał, zgodnie z ustawą o zarządzaniu kryzysowym możemy użyć środków przymusowych

– ostrzegał Piotr Müller.

 

 

 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Jeden z pierwszych Polaków deportowanych do Auschwitz na plakatach w Warszawie z ostatniej chwili
Jeden z pierwszych Polaków deportowanych do Auschwitz na plakatach w Warszawie

Jednym z symboli zagłady Polaków w KL Auschwitz jest pierwszy transport polskich więźniów politycznych, który deportowany został do tego obozu osiemdziesiąt trzy lata temu. Od 2006 r. decyzją Sejmu RP 14 czerwca obchodzony jest jako Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Zagłady.

Patryk Jaki: Doradzałbym naszej stronie więcej pokory z ostatniej chwili
Patryk Jaki: Doradzałbym naszej stronie więcej pokory

W rozmowie z red. Jackiem Prusinowskim na antenie Radia Plus europoseł Patryk Jaki apelował do "swojej strony" o docenienie przeciwnika, jakim jest obecna opozycja.

To wyłączna prerogatywa Prezydenta. Premier ostro reaguje na orzeczenie Sądu Najwyższego z ostatniej chwili
"To wyłączna prerogatywa Prezydenta". Premier ostro reaguje na orzeczenie Sądu Najwyższego

"Decyzja Sądu Najwyższego to kuriozalna próba zainstalowania w Polsce sędziokracji" – pisze na Twitterze premier Mateusz Morawiecki, odnosząc się do wtorkowej decyzji Sądu Najwyższego ws. ułaskawienia ministra Mariusza Kamińskiego.

Sąd nakazał wstrzymanie wydobycia w kopalni Turów. Jest stanowisko rządu z ostatniej chwili
Sąd nakazał wstrzymanie wydobycia w kopalni Turów. Jest stanowisko rządu

"Nie będzie zgody polskiego rządu na wstrzymanie wydobycia! Nie pozwolimy na utratę tysięcy miejsc pracy mieszkańców regionu" – informuje w mediach społecznościowych Minister Klimatu i Środowiska Anna Moskwa. To reakcja na skandaliczny wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, który swoim postanowieniem w praktyce nakazał wstrzymanie wydobycia w Kopalni Turów.

Andrzej Duda zapowiada złożenie projektu ustawy. Apeluję o niezwłoczne przyjęcie z ostatniej chwili
Andrzej Duda zapowiada złożenie projektu ustawy. "Apeluję o niezwłoczne przyjęcie"

Prezydent Andrzej Duda zapowiedział, że w środę złoży projekt ustawy, który określi ramy współpracy między prezydentem, rządem, Sejmem i Senatem w kontekście przewodniczenia przez Polskę pracom Rady UE, co będzie miało miejsce w pierwszej połowie 2025 r. Zaapelował o niezwłoczne przyjęcie ustawy.

Oni są na dnie. Książę Harry po przybyciu do Londynu nie przebiera w słowach z ostatniej chwili
"Oni są na dnie". Książę Harry po przybyciu do Londynu nie przebiera w słowach

Brytyjski książę Harry oskarżył we wtorek przed sądem prasę tabloidową o podżeganie do nienawiści oraz o to, że przez jej ingerowanie w jego życie prywatne miał poczucie, iż nie może już nikomu ufać, co odbijało się na wszystkich aspektach jego życia.

Zaskakujące spotkanie Dworczyka i Nitrasa. Przepraszam, że go nie pobiłem z ostatniej chwili
Zaskakujące spotkanie Dworczyka i Nitrasa. "Przepraszam, że go nie pobiłem"

Dziennikarz „Dziennika Gazety Prawnej” Tomasz Żółciak opublikował na Twitterze zaskakujące zdjęcie, na którym widać spotkanie Michała Dworczyka i Sławomira Nitrasa. Politycy ewidentnie są w dobrych humorach, uśmiechają się, a Nitras poklepuje Dworczyka po plecach.

Zełenski: Skutki wysadzenia tamy w Nowej Kachowce będą znane za tydzień z ostatniej chwili
Zełenski: Skutki wysadzenia tamy w Nowej Kachowce będą znane za tydzień

Skutki wysadzenia w powietrze przez rosyjskie wojska tamy na Dnieprze w Nowej Kachowce, na południu Ukrainy, będą znane za tydzień, kiedy zacznie obniżać się poziom wody - powiedział na spotkaniu z dziennikarzami we wtorek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

Zniszczenie tamy w Nowej Kachowce. Pieskow zabiera głos z ostatniej chwili
Zniszczenie tamy w Nowej Kachowce. Pieskow zabiera głos

– Ukraina dokonała sabotażu w Kachowskiej Elektrowni Wodnej, co może mieć poważne konsekwencje dla mieszkańców regionu i środowiska – powiedział we wtorek rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow.

WSA wydał postanowienie o wstrzymaniu wydobycia w kopalni Turów z ostatniej chwili
WSA wydał postanowienie o wstrzymaniu wydobycia w kopalni Turów

Europoseł PiS Anna Zalewska informuje na Twitterze, że Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wydał decyzję o wstrzymaniu wydobycia w strategicznej dla polskiego bezpieczeństwa energetycznego kopalni w Turowie.

Emerytury
Stażowe