Zełenski: Gdy ktoś napadnie Polskę, będzie jej bronić 76 milionów ludzi

– W ciągu pierwszych dni wojny rozmawiałem z prezydentem Dudą codziennie, więcej niż raz dziennie – mówił podczas briefingu prasowego dla polskich redakcji ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski.
Wołodymyr Zełenski Zełenski: Gdy ktoś napadnie Polskę, będzie jej bronić 76 milionów ludzi
Wołodymyr Zełenski / fot. PAP/EPA/SERGEY DOLZHENKO

– W ciągu pierwszych dni wojny rozmawiałem z prezydentem Dudą codziennie, więcej niż raz dziennie. (…) Te kwestie historyczne, które stwarzały problemy w naszych relacjach, są niczym w porównaniu z tym, jaka teraz łączy nas przyjaźń, zjednoczenie, do którego doprowadziła nienawiść do wspólnego wroga – mówił podczas briefingu prasowego dla sześciu polskich redakcji prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

Jak podkreślił, wraz z Andrzejem Dudą ustalili, że „Polska przyjmuje Ukraińców jak swoich, jak rodzinę”. – Nie było czasu na sprawdzanie każdego dokumentu. Bo ludzie stali w korkach, bez jedzenia, bez wody. Jestem bardzo wdzięczny, że Polska zapomniała o biurokracji w tych pierwszych dniach – powiedział ukraiński prezydent.

Zdaniem Zełenskiego Rosjanie są wielkim zagrożeniem nie tylko wobec Ukrainy, którą napadli 24 lutego, ale także wobec wszystkich państw, które niegdyś należały do strefy wpływów ZSRR.

– Rosjanie uważają, że Polska należy do nich, że Węgry należą do nich. Tam są miejsca pamięci, miejsca, gdzie oni mieszkali, gdzie stacjonowali radzieccy żołnierze i agenci. Musimy rozumieć, że wszędzie, gdzie był obecny ZSRR, Rosjanie uważają, że to należy w części lub całości do nich – stwierdził.

Ukraiński przywódca podkreślił w tym kontekście, że Europie potrzeba głębokiego zjednoczenia w obliczu rosyjskiej agresji.

Polska doskonale wie, że gdy ktoś ją napadnie, to Polska i Ukraina będą razem. Jesteśmy silni w Europie, w której jesteśmy razem – powiedział Zełenski.

Polska, 38 milionów ludzi, doskonale wie, że kiedy ktoś będzie ją napadać, to będzie jej bronić łącznie 76 milionów ludzi, bo my będziemy po waszej stronie – dodał.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe