Polska i kraje bałtyckie stoją po stronie Ukrainy

Polska i kraje bałtyckie stoją po stronie Ukrainy

Staram się od dłuższego czasu naświetlać sytuację w naszym regionie i szerzej: w całej Unii Europejskiej czytelnikom z innych kontynentów. Tym razem podjąłem taką próbę w kontekście naszego kraju i jego północno-wschodnich sąsiadów oraz wojny Rosji w Europie Wschodniej. Odbiorcą był czytelnik na subkontynencie indyjskim, ale tez w jakiejś mierze hinduska diaspora rozsiana po całym świecie.

 

Polska wie, Polska pamięta…

 

Minęły już prawie dwa miesiące, a rosyjska niesprowokowana agresja na Ukrainę nie wykazuje oznak jej zakończenia. W tych trudnych dla Ukrainy czasach mój kraj, Polska, oraz trzy kraje bałtyckie: Litwa, Łotwa i Estonia, stanęły mocno po stronie Ukrainy i ostro potępiły rosyjską agresję. Na znak solidarności z Ukrainą prezydent Polski Andrzej Duda, prezydent Estonii Alar Karis, prezydent Łotwy Egils Levits i prezydent Litwy Gitanas Nauseda odwiedzili stolicę Ukrainy Kijów i spotkali się z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zelenskim w historycznym Pałacu Maryjskim.

Przywódcy czterech państw potwierdzili swoje wsparcie dla Ukrainy, zarówno polityczne, jak i w postaci pomocy wojskowej. Szef administracji prezydenta Dudy minister Paweł Szrot zaznaczył, że celem wizyty czterech przywódców było potwierdzenie wspólnego wsparcia dla Ukrainy w każdym aspekcie: symbolicznym, materialnym i politycznym. Prezydent Polski Andrzej Duda nie szczędził słów, potępiając działania Rosji. „Znamy historię. Wiemy, co to znaczy rosyjska okupacja. Wiemy, co znaczy rosyjski terroryzm” - powiedział Duda, dodając, że ci, którzy dopuścili się zbrodni wojennych i ci, którzy wydawali rozkazy, powinni zostać pociągnięci do odpowiedzialności. „Jeżeli ktoś wysyła samoloty, jeżeli ktoś wysyła wojska, które ostrzeliwują dzielnice mieszkalne, zabijają cywilów, mordują ich, to nie jest wojna” - powiedział. „To jest okrucieństwo, to jest bandytyzm, to jest terroryzm” - dodał prezydent Polski, największego kraju regionu i największego przyjętego do Unii w XXI wieku.

 

Walka o przyszłość i kształt Europy

 

Z kolei prezydent Litwy Gitanas Nauseda zauważył, że trudno jest uwierzyć, że w Europie XXI wieku można popełnić takie okrucieństwa wojenne. „Walka o przyszłość Europy toczy się tutaj” - powiedział prezydent kraju, który stanowił niegdyś część polskiego państwa. Prezydent Nauseda wezwał do nałożenia ostrzejszych sankcji, w tym na rosyjski transport ropy i gazu oraz na wszystkie-a nie tylko niektóre - banki w tym kraju (system SWIFT). Czterej przywódcy opowiedzieli się również za tym, by Ukraina w przyszłości stała się państwem członkowskim Unii Europejskiej.

Wizyta czterech prezydentów była również wyrazem solidarności państw wschodniej flanki Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego (NATO). Solidarność Polski i krajów bałtyckich dała również Rosji wyraźny sygnał, że Ukraina nie jest sama.

Polska popiera również przystąpienie Ukrainy do Unii Europejskiej, co zostało po raz kolejny powtórzone przez prezydenta Polski Andrzeja Dudę i głowy państw bałtyckich podczas ich spektakularnej wizyty w Kijowie. Warto przypomnieć, że dzień po tym, jak Rosja rozpoczęła niesprowokowaną agresję militarną na Ukrainę, Prezydent RP Andrzej Duda oświadczył, że Polska popiera ekspresową ścieżkę członkostwa Ukrainy w Unii, a status kandydata powinien zostać przyznany naszemu wschodniemu sąsiadowi natychmiast - po czym natychmiast powinny rozpocząć się negocjacje akcesyjne. Ukraina powinna mieć również dostęp do funduszy unijnych na odbudowę dramatycznie zniszczonego kraju. Obecnie Ukraina ma podpisaną umowę stowarzyszeniową z UE (podobnie, jak Gruzja i Mołdawia).

 

Otworzyliśmy granice, domy i serca....

 

Polska z otwartymi ramionami przyjęła ukraińskich uchodźców, co zostało potwierdzone przez UNHCR - agencję ONZ do spraw uchodźców. Według danych ONZ, do 18 kwietnia 2022 roku Polska przyjęła 2 800 713 ukraińskich uchodźców - zdecydowanie najwięcej ze wszystkich państw, które otworzyły swe granice i serca dla sąsiadów z Europy Wschodniej.

Mój kraj, Polska, był jednym z najwcześniejszych orędowników nałożenia ostrych sankcji na Rosję na arenie międzynarodowej i wspierał sprawę ukraińską. Polska wielokrotnie apelowała do Unii Europejskiej, by zrobiła to samo. W kilku moich poprzednich felietonach na łamach „New Delhi Times” ja również wzywałem do nałożenia na Rosję surowych sankcji. W ramach swoich kompetencji Polska podjęła szereg surowych działań w odpowiedzi na rosyjską inwazję na Ukrainę. Polski parlament przyjął ustawę, która umożliwiłaby zamrożenie aktywów powiązanych z Rosją, zakazałaby importu węgla z Rosji oraz zakazała używania symboli wspierających inwazję Rosji na Ukrainę. Polska stale dążyła również do wzmocnienia obecności NATO na wschodniej flance Europy. Działania Rosji dowiodły, że polskie obawy były całkowicie uzasadnione, a Zachód popełnił błąd, ignorując powtarzane przez Polskę ostrzeżenia.

 

Od Redakcji: Jest to polska wersja artykułu autorstwa b. wiceprzewodniczącego Parlamentu Europejskiego, który ukazał się właśnie w „New Delhi Times” pt. „Poland and Baltic countries continue to stand with Ukraine”

 

*tekst ukazał się w „Gazecie Polskiej Codziennie” (25.04.2022)


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Nie ma szans, żeby zakaz sprzedaży aut spalinowych od 2035 r. wszedł w życie Wiadomości
"Nie ma szans, żeby zakaz sprzedaży aut spalinowych od 2035 r. wszedł w życie"

Realizacja rozporządzenia Komisji Europejskiej zakazującego produkcji i rejestracji nowych samochodów spalinowych jest niemożliwa; nie bierze ono pod uwagę rzeczywistości - mówi w rozmowie z PAP eurodeputowana PiS Anna Zalewska, członkini Komisji Ochrony Środowiska Naturalnego, Zdrowia Publicznego i Bezpieczeństwa Żywności (ENVI) Parlamentu Europejskiego.

Waldemar Krysiak: Kiedy uznamy aktywistów gender za terrorystów? Wiadomości
Waldemar Krysiak: Kiedy uznamy aktywistów gender za terrorystów?

Okaleczają dzieci, atakują rządowe budynki, blokują naukowe wykłady. W ostatnich dniach zabili sześcioro chrześcijan, w tym trójkę dzieci. Czy czas uznać aktywistów gender za terrorystów?

Naukowy wieczór z dr. Kaweckim: Książki tunelowe. Wirtualna rzeczywistość z 1830 roku [WIDEO] Wiadomości
Naukowy wieczór z dr. Kaweckim: Książki tunelowe. Wirtualna rzeczywistość z 1830 roku [WIDEO]

Wirtualna rzeczywistość z 1830 roku! Książki tunelowe to tomy składające się z kilku stron połączonych ze sobą złożonymi kartkami papieru umieszczonymi po obu stronach, co po rozłożeniu nadaje im wygląd przypominający akordeon.

„Rosja stara się uzyskać dodatkowe dostawy broni z Korei Płn.” Wiadomości
„Rosja stara się uzyskać dodatkowe dostawy broni z Korei Płn.”

– Mamy informacje o staraniach ze strony Rosji w sprawie dodatkowych dostaw broni i amunicji z Korei Północnej m.in. w zamian za żywność – powiedział w czwartek rzecznik amerykańskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego (NSC) John Kirby. Ministerstwo skarbu (finansów) USA objęło sankcjami obywatela Słowacji, który miał pośredniczyć w transakcji.

Nie żyje prof. Paweł Śpiewak Wiadomości
Nie żyje prof. Paweł Śpiewak

Jak poinformował portal Onet.pl, zmarł znany socjog i historyk prof. Paweł Śpiewak. Informacje o jego śmierci w rozmowie z portalem potwierdził jego syn, Jan Śpiewak.

Elon Musk wśród setek ekspertów apelujących o zawieszenie prac nad sztuczną inteligencją. „Zagrożenie dla ludzkości” Wiadomości
Elon Musk wśród setek ekspertów apelujących o zawieszenie prac nad sztuczną inteligencją. „Zagrożenie dla ludzkości”

Ponad tysiąc biznesmenów, inwestorów, ekspertów, a wśród nich takie postacie jak Elon Musk czy współzałożyciel firmy Apple Steve Wozniak apelują o zawieszenie prac nad potężnymi systemami sztucznej inteligencji w obawie przed zagrożeniem dla ludzkości.

Mężczyzna poszukiwany ws. dwóch zabójstw sam zgłosił się na policję Wiadomości
Mężczyzna poszukiwany ws. dwóch zabójstw sam zgłosił się na policję

24-latek poszukiwany ws. dwóch zabójstw w czwartek wieczorem zgłosił się do komendy policji w Międzychodzie – powiedziała PAP Iwona Liszczyńska z biura prasowego wielkopolskiej policji. Mężczyzna był poszukiwany od środy.

[WIDEO] Marginesy społeczne Burza po wypowiedzi byłego ministra PO Wiadomości
[WIDEO] "Marginesy społeczne" Burza po wypowiedzi byłego ministra PO

– To jest to rozdawnictwo, to jest tworzenie tych marginesów społecznych, w których się PiS wyspecjalizował – mówił w programie "Grafitti" na antenie Polsat News poseł Platformy Obywatelskiej Bartłomiej Sienkiewicz.

Aresztowanie dziennikarza WSJ w Rosji. Jest reakcja Białego Domu Wiadomości
Aresztowanie dziennikarza "WSJ" w Rosji. Jest reakcja Białego Domu

Nękanie amerykańskich obywateli przez rosyjskie władze jest absolutnie nie do przyjęcia - oznajmił w czwartek rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego (NSC) John Kirby, potępiając aresztowanie korespondenta "Wall Street Journal" Evana Gershkovicha. Sekretarz stanu Antony Blinken ponowił swoje ostrzeżenie o niebezpieczeństwach przebywania w Rosji dla obywateli USA.

Kłopoty polityków Konfederacji. Jest zawiadomienie do prokuratury Wiadomości
Kłopoty polityków Konfederacji. Jest zawiadomienie do prokuratury

Robert Bąkiewicz poinformował na Twitterze, że spółka TVMN złożyła zawiadomienie do prokuratury o popełnieniu przestępstwa przez polityków Konfederacji.

Emerytury
Stażowe