Niemiecki hierarcha z uznaniem o rozmowach z polskimi biskupami

Podczas trwającej od wtorku 26 do czwartku 28 kwietnia wymiany poglądów między przedstawicielami episkopatów Polski i Niemiec, omówiono również polską krytykę niemieckiej „drogi synodalnej” - wyjaśnił 29 kwietnia ogólnokrajowej katolickiej rozgłośni Radio Horeb biskup Augsburga Bertram Meier.
bp Bertram Meier Niemiecki hierarcha z uznaniem o rozmowach z polskimi biskupami
bp Bertram Meier / wikipedia/CC BY-SA 3.0 fot. Nicolas Schnall

Niemiecka droga synodalna

Niemiecki hierarcha przyznał, że rozmowy z przedstawicielami Konferencji Episkopatu Polski uświadomiły jemu konieczność doprecyzowania tematyki poruszanej podczas obrad drogi synodalnej w Niemczech:

- Co jest na szczycie, co jest niezmienne, co jest sednem - i odróżnić to od tego, co możemy, musimy, powinniśmy również zmienić w Kościele, co jest rdzeniem, a co marginesem katolickiej nauki i moralności.

- Wierzę, że dzięki dyskusji z minionych dwóch dni będę miał bardziej zróżnicowane podejście - kontynuował bp Meier. Jednocześnie podkreślił, że „problemy, o których częściowo dyskutuje się bardzo konstruktywnie w Niemczech”, nie są też „całkiem obce” w Polsce. Zaznaczył, że „rozmowy nie zawsze odbywają się poprzez listy otwarte”. 

Należy przypomnieć, że w lutym przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki w liście otwartym do swojego niemieckiego odpowiednika biskupa Georga Bätzinga wyraził „braterskie zaniepokojenie” kierunkiem „drogi synodalnej”. Podobną krytykę wyraził episkopat skandynawski, a następnie wielu biskupów z całego świata. 

Bp Meier powiedział Radiu Horeb, że podczas spotkania w minionych dniach przedstawiciele obydwu episkopatów nie przeprowadzili analizy tekstu listu arcybiskupa Gądeckiego, natomiast „staraliśmy się umieścić drogę synodalną w Niemczech w kontekście kościelnego procesu synodalnego, którego papież pragnie dla wszystkich lokalnych Kościołów katolickich, to znaczy we wszystkich krajach” - stwierdził.

Ukraina

Przedstawiciele episkopatów Polski i Niemiec wymienili też poglądy na temat wojny na Ukrainie - powiedział bp Meier. Wyraził uznanie dla zaangażowania polskiego Kościoła i całej Polski w działania na rzecz uchodźców. Jeżeli chodzi o samą wojnę „powiedzieliśmy jasno, że jest to wojna napastnicza ze strony Putina i że hasło budowania pokoju bez broni musi zostać zrewidowane. Niezwykle ważne jest, aby Ukraina mogła się bronić, ponieważ została zaatakowana, a także aby prowadziła swego rodzaju wojnę zastępczą. Bo obawiamy się, że w końcu działania zbrojne nie zostaną ograniczone do Ukrainy” – zaznaczył biskup Augsburga. 

Kapłani

W odniesieniu do braku młodych kapłanów, który można obecnie zaobserwować również w Polsce, bp Meier powiedział, że jedni mogą się uczyć od drugich.

- Myślę, że możemy przekazać naszym polskim współbraciom, ale także Kościołowi w Polsce, czym jest duszpasterstwo zespołowe - powiedział.

- Jednocześnie jednak możemy się od Polaków nauczyć kilku rzeczy, a mianowicie uznania dla duszpasterstwa prowadzonego przez księży - uważa.

Ordynariusz Augsburga przyznał, że „tutaj w Niemczech mogło to zostać nieco przyćmione. Potrzeba kapłanów, którzy autentycznie głoszą ludziom Słowo Boże, udzielają im sakramentów, a także kierują się w służbie bliźniemu przykładem Jezusa”.

st (KAICNA Deutsch) / Augsburg


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Kolejna fala mobilizacji w Rosji? Amerykanie nie mają wątpliwości Wiadomości
Kolejna fala mobilizacji w Rosji? Amerykanie nie mają wątpliwości

Kreml wezwał do "ignorowania" nieoficjalnych doniesień o nowej fali mobilizacji, wyraźnie próbując uciszyć niepokój społeczeństwa i odzyskać kontrolę nad przekazem dotyczącym tej sprawy – ocenia amerykański Instytut Badań nad Wojną (ISW) w najnowszym raporcie.

Niemieckie media: Polska „internacjonalizuje” sprawę reparacji Wiadomości
Niemieckie media: Polska „internacjonalizuje” sprawę reparacji

Warszawa domaga się od Berlina 1,3 bln euro za zbrodnie popełnione przez Niemców w Polsce podczas II wojny światowej. Arkadiusz Mularczyk podczas swej pierwszej wizyty w Berlinie punktował kolejne zarzuty wobec rządu federalnego – analizuje pierwszy dzień pobytu wiceszefa polskiego MSZ w stolicy RFN publicysta dziennika „Welt” Philipp Fritz.

Departament Stanu USA wydał zgodę na sprzedaż Polsce 116 czołgów M1A1 Abrams Wiadomości
Departament Stanu USA wydał zgodę na sprzedaż Polsce 116 czołgów M1A1 Abrams

Departament Stanu USA zezwolił na sprzedaż Polsce 116 czołgów M1A1 Abrams oraz powiązanego sprzętu po szacowanym koszcie 3,75 mld dolarów – poinformowała we wtorek należąca do Pentagonu Defense Security Cooperation Agency (DSCA). To wozy w starszej wersji, które mają wypełnić lukę po czołgach ofiarowanych Ukrainie.

Premier powinien podać się do dymisji? Znamienne słowa polityka Solidarnej Polski Wiadomości
Premier powinien podać się do dymisji? Znamienne słowa polityka Solidarnej Polski

Pieniędzy nie ma, to są fakty. Jeżeli ktoś chce podjąć decyzje o złożeniu wniosku, my nie blokujemy tego jako Solidarna Polska – mówił o braku środków z KPO poseł Solidarnej Polski Michał Wójcik. Został także zapytany o to, czy w związku ze sporem Brukseli z Warszawą i braku pieniędzy z KPO, premier Mateusz Morawiecki powinien podać się do dymisji.

„Eksces orzeczniczy”. NSA uderzył w Trybunał Konstytucyjny. Jest odpowiedź prezes Julii Przyłębskiej Wiadomości
„Eksces orzeczniczy”. NSA uderzył w Trybunał Konstytucyjny. Jest odpowiedź prezes Julii Przyłębskiej

– Naczelny Sąd Administracyjny nie ma kompetencji do jakiegokolwiek kontrolowania działalności orzeczniczej Trybunału Konstytucyjnego. Wszyscy sędziowie TK wybrani przez Sejm, od których prezydent przyjął ślubowanie, jak i wszyscy sędziowie powołani przez prezydenta są sędziami w rozumieniu konstytucji – oświadczyła we wtorek prezes TK Julia Przyłębska.

Jego filmy znała cała Polska. Nie żyje reżyser takich hitów jak „Kogel-mogel” czy „Och, Karol” Wiadomości
Jego filmy znała cała Polska. Nie żyje reżyser takich hitów jak „Kogel-mogel” czy „Och, Karol”

W wieku 86 lat zmarł znany polski reżyser Roman Załuski. Reżyserował takie hity jak m.in. "Wyjście awaryjne" (1982), "Och, Karol" (1985) czy "Kogel-mogel" (1988).

Spore zaskoczenie w USA. Były doradca Trumpa „zdecydowanie rozważa” start w wyborach Wiadomości
Spore zaskoczenie w USA. Były doradca Trumpa „zdecydowanie rozważa” start w wyborach

John Bolton, doradca ds. bezpieczeństwa narodowego za prezydentury Donalda Trumpa, powiedział, że "zdecydowanie rozważa" start w wyborach prezydenckich w USA w 2024 roku, w dużej mierze by rzucić wyzwanie Trumpowi - podała telewizja CNBC.

Rozmowy z Niemcami ws. rozmieszczenia wyrzutni Patriot. Błaszczak mówi o „rozczarowaniu” Wiadomości
Rozmowy z Niemcami ws. rozmieszczenia wyrzutni Patriot. Błaszczak mówi o „rozczarowaniu”

– Po rozmowie z niemieckim ministerstwem obrony z rozczarowaniem przyjąłem decyzję o odrzuceniu wsparcia dla Ukrainy. Przystępujemy więc do roboczych ustaleń ws. umieszczenia wyrzutni Patriot w Polsce i wpięcia ich w nasz system dowodzenia – przekazał we wtorek wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak.

Zaufanie do Niemiec? Nie, dziękuję. Politico: Niemcy łamią swoje kluczowe zobowiązanie po rosyjskim ataku na Ukrainę. Wiadomości
"Zaufanie do Niemiec? Nie, dziękuję". Politico: Niemcy łamią swoje kluczowe zobowiązanie po rosyjskim ataku na Ukrainę.

- Niemcy wycofują się z obietnic dotyczących wydatków na obronność złożonych po inwazji na Ukrainę - piszą Hans von der Burchard i Gabriel Rinaldi na łamach Politico - Zaufanie do Niemiec? Nie, dziękuję - komentuje europoseł PiS Jacek Saryusz-Wolski.

Węgry zablokowały pakiet dla Ukrainy? Orban odpiera zarzuty Wiadomości
Węgry zablokowały pakiet dla Ukrainy? Orban odpiera zarzuty

Nie było żadnego weta, ani szantażu. Chcemy jednak przekonać państwa członkowskie UE, że wspólne zadłużenie UE nie jest rozwiązaniem – stwierdził w mediach społecznościowych premier Węgier Viktor Orban.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe