Niemiecki hierarcha z uznaniem o rozmowach z polskimi biskupami

Podczas trwającej od wtorku 26 do czwartku 28 kwietnia wymiany poglądów między przedstawicielami episkopatów Polski i Niemiec, omówiono również polską krytykę niemieckiej „drogi synodalnej” - wyjaśnił 29 kwietnia ogólnokrajowej katolickiej rozgłośni Radio Horeb biskup Augsburga Bertram Meier.
bp Bertram Meier Niemiecki hierarcha z uznaniem o rozmowach z polskimi biskupami
bp Bertram Meier / wikipedia/CC BY-SA 3.0 fot. Nicolas Schnall

Niemiecka droga synodalna

Niemiecki hierarcha przyznał, że rozmowy z przedstawicielami Konferencji Episkopatu Polski uświadomiły jemu konieczność doprecyzowania tematyki poruszanej podczas obrad drogi synodalnej w Niemczech:

- Co jest na szczycie, co jest niezmienne, co jest sednem - i odróżnić to od tego, co możemy, musimy, powinniśmy również zmienić w Kościele, co jest rdzeniem, a co marginesem katolickiej nauki i moralności.

- Wierzę, że dzięki dyskusji z minionych dwóch dni będę miał bardziej zróżnicowane podejście - kontynuował bp Meier. Jednocześnie podkreślił, że „problemy, o których częściowo dyskutuje się bardzo konstruktywnie w Niemczech”, nie są też „całkiem obce” w Polsce. Zaznaczył, że „rozmowy nie zawsze odbywają się poprzez listy otwarte”. 

Należy przypomnieć, że w lutym przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki w liście otwartym do swojego niemieckiego odpowiednika biskupa Georga Bätzinga wyraził „braterskie zaniepokojenie” kierunkiem „drogi synodalnej”. Podobną krytykę wyraził episkopat skandynawski, a następnie wielu biskupów z całego świata. 

Bp Meier powiedział Radiu Horeb, że podczas spotkania w minionych dniach przedstawiciele obydwu episkopatów nie przeprowadzili analizy tekstu listu arcybiskupa Gądeckiego, natomiast „staraliśmy się umieścić drogę synodalną w Niemczech w kontekście kościelnego procesu synodalnego, którego papież pragnie dla wszystkich lokalnych Kościołów katolickich, to znaczy we wszystkich krajach” - stwierdził.

Ukraina

Przedstawiciele episkopatów Polski i Niemiec wymienili też poglądy na temat wojny na Ukrainie - powiedział bp Meier. Wyraził uznanie dla zaangażowania polskiego Kościoła i całej Polski w działania na rzecz uchodźców. Jeżeli chodzi o samą wojnę „powiedzieliśmy jasno, że jest to wojna napastnicza ze strony Putina i że hasło budowania pokoju bez broni musi zostać zrewidowane. Niezwykle ważne jest, aby Ukraina mogła się bronić, ponieważ została zaatakowana, a także aby prowadziła swego rodzaju wojnę zastępczą. Bo obawiamy się, że w końcu działania zbrojne nie zostaną ograniczone do Ukrainy” – zaznaczył biskup Augsburga. 

Kapłani

W odniesieniu do braku młodych kapłanów, który można obecnie zaobserwować również w Polsce, bp Meier powiedział, że jedni mogą się uczyć od drugich.

- Myślę, że możemy przekazać naszym polskim współbraciom, ale także Kościołowi w Polsce, czym jest duszpasterstwo zespołowe - powiedział.

- Jednocześnie jednak możemy się od Polaków nauczyć kilku rzeczy, a mianowicie uznania dla duszpasterstwa prowadzonego przez księży - uważa.

Ordynariusz Augsburga przyznał, że „tutaj w Niemczech mogło to zostać nieco przyćmione. Potrzeba kapłanów, którzy autentycznie głoszą ludziom Słowo Boże, udzielają im sakramentów, a także kierują się w służbie bliźniemu przykładem Jezusa”.

st (KAICNA Deutsch) / Augsburg


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe