Obchody majowe w Bazylice św. Brygidy w Gdańsku. Msze, koncerty i odsłonięcie tablicy w 40-lecie wydarzeń z 1982 roku

Proboszcz parafii św. Brygidy w Gdańsku ks. Ludwik Kowalski zaprasza na “Obchody majowe”, które będą trwały od 1 do 3 maja br. w Gdańsku.
 Obchody majowe w Bazylice św. Brygidy w Gdańsku. Msze, koncerty i odsłonięcie tablicy w 40-lecie wydarzeń z 1982 roku
/ Fot. nadesłane

W niedziele 1 maja o godzinie 13:00 odbędzie się Msza Święta w kościele pw. św. Józefa, ul. Elżbietańska 9/10.  

Kolejnego dnia w Święto Flagi w Bazylice św. Brygidy o godzinie 19:30 będzie można posłuchać koncertu patriotycznego zespołu “Lux Kapela”.  

W ostatni dzień obchodów w Święto Konstytucji 3 Maja o godzinie 11:00 w Bazylice św. Brygidy w Gdańsku odbędzie się uroczystość odsłonięcia i poświęcenia tablicy Marszałka Józefa Piłsudskiego, a następnie zostanie odprawiona Msza Święta w intencji Ojczyzny w tejże Bazylice. Z kolei po Mszy św. odbędzie się koncert patriotyczny w wykonaniu Andrzeja Kołakowskiego. 

- W najbliższych dniach 1-3 maja będziemy przeżywać obchody 40-lecia wydarzeń z 1982 roku. Wówczas 1 maja 1982 roku około 100 tys. mieszkańców Gdańska uformowało patriotyczny “antypochód”, który przeszedł ulicami miasta w proteście przeciwko stanowi wojennemu. W “robotnicze święto” komunistyczne władze były zdezorientowane, sparaliżowane i nie zdecydowany się na użycie siły. Poczucie niemocy trwające od 13 grudnia 1981 roku zostało przełamane, a manifestanci odczuwali euforię. W odwecie 3 maja 1982 roku ZOMO podjęło brutalną walkę z mieszkańcami, którzy próbowali uczcić rocznice uchwalenia Konstytucji 3 maja. Można powiedzieć, że stoczono wówczas bitwę na ulicach Starego Miasta. Uciekający przed przemocą komunistycznego ZOMO znajdowali schronienie w kościołach, między innymi w Bazylice św. Brygidy, ale chronili ich także mieszkańcy Gdańska otwierając drzwi swoich domów. Po tych wydarzeniach wielu ludzi zatrzymano, przesłuchiwano i bito. Czerwone sądy wydawały szybkie wyroki, a niektórzy otrzymali wilcze bilety. Wielu gdańszczan opuściło wówczas Polskę. Z mojej szkoły część osób, które brały udział w tych wydarzeniach musiały opuścić kraj i wyjechać do Austrii, Włoch, Kanady, a nawet Australii. Od tych wydarzeń mija 40 lat i chcemy je upamiętnić. Dlatego 1 maja w dniu świętego Józefa Robotnika chcemy modlić się na terenie parafii św. Brygidy w Kościele św. Józefa z naszym Arcybiskupem Tadeuszem Wojdą. Kolejnego dnia w Święto Flagi w Bazylice św. Brygidy odbędzie się koncert zespołu “Lux Kapela”, a 3 maja w Święto Konstytucji i dzień poświęcony Najświętszej Maryi Panny w Bazylice św. Brygidy odsłonimy i poświęcimy tablicę Marszałka Józefa Piłsudskiego. Potem odbędzie się Msza Święta w intencji Ojczyzny i koncert patriotyczny w wykonaniu Andrzeja Kołakowskiego - powiedział nam ks. Ludwik Kowalski, proboszcz parafii św. Brygidy w Gdańsku.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe