Obchody majowe w Bazylice św. Brygidy w Gdańsku. Msze, koncerty i odsłonięcie tablicy w 40-lecie wydarzeń z 1982 roku

Proboszcz parafii św. Brygidy w Gdańsku ks. Ludwik Kowalski zaprasza na “Obchody majowe”, które będą trwały od 1 do 3 maja br. w Gdańsku.
 Obchody majowe w Bazylice św. Brygidy w Gdańsku. Msze, koncerty i odsłonięcie tablicy w 40-lecie wydarzeń z 1982 roku
/ Fot. nadesłane

W niedziele 1 maja o godzinie 13:00 odbędzie się Msza Święta w kościele pw. św. Józefa, ul. Elżbietańska 9/10.  

Kolejnego dnia w Święto Flagi w Bazylice św. Brygidy o godzinie 19:30 będzie można posłuchać koncertu patriotycznego zespołu “Lux Kapela”.  

W ostatni dzień obchodów w Święto Konstytucji 3 Maja o godzinie 11:00 w Bazylice św. Brygidy w Gdańsku odbędzie się uroczystość odsłonięcia i poświęcenia tablicy Marszałka Józefa Piłsudskiego, a następnie zostanie odprawiona Msza Święta w intencji Ojczyzny w tejże Bazylice. Z kolei po Mszy św. odbędzie się koncert patriotyczny w wykonaniu Andrzeja Kołakowskiego. 

- W najbliższych dniach 1-3 maja będziemy przeżywać obchody 40-lecia wydarzeń z 1982 roku. Wówczas 1 maja 1982 roku około 100 tys. mieszkańców Gdańska uformowało patriotyczny “antypochód”, który przeszedł ulicami miasta w proteście przeciwko stanowi wojennemu. W “robotnicze święto” komunistyczne władze były zdezorientowane, sparaliżowane i nie zdecydowany się na użycie siły. Poczucie niemocy trwające od 13 grudnia 1981 roku zostało przełamane, a manifestanci odczuwali euforię. W odwecie 3 maja 1982 roku ZOMO podjęło brutalną walkę z mieszkańcami, którzy próbowali uczcić rocznice uchwalenia Konstytucji 3 maja. Można powiedzieć, że stoczono wówczas bitwę na ulicach Starego Miasta. Uciekający przed przemocą komunistycznego ZOMO znajdowali schronienie w kościołach, między innymi w Bazylice św. Brygidy, ale chronili ich także mieszkańcy Gdańska otwierając drzwi swoich domów. Po tych wydarzeniach wielu ludzi zatrzymano, przesłuchiwano i bito. Czerwone sądy wydawały szybkie wyroki, a niektórzy otrzymali wilcze bilety. Wielu gdańszczan opuściło wówczas Polskę. Z mojej szkoły część osób, które brały udział w tych wydarzeniach musiały opuścić kraj i wyjechać do Austrii, Włoch, Kanady, a nawet Australii. Od tych wydarzeń mija 40 lat i chcemy je upamiętnić. Dlatego 1 maja w dniu świętego Józefa Robotnika chcemy modlić się na terenie parafii św. Brygidy w Kościele św. Józefa z naszym Arcybiskupem Tadeuszem Wojdą. Kolejnego dnia w Święto Flagi w Bazylice św. Brygidy odbędzie się koncert zespołu “Lux Kapela”, a 3 maja w Święto Konstytucji i dzień poświęcony Najświętszej Maryi Panny w Bazylice św. Brygidy odsłonimy i poświęcimy tablicę Marszałka Józefa Piłsudskiego. Potem odbędzie się Msza Święta w intencji Ojczyzny i koncert patriotyczny w wykonaniu Andrzeja Kołakowskiego - powiedział nam ks. Ludwik Kowalski, proboszcz parafii św. Brygidy w Gdańsku.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Nowy sondaż wyborczy. Sześć partii w Sejmie Wiadomości
Nowy sondaż wyborczy. Sześć partii w Sejmie

Nowy sondaż autorstwa IBRiS. Wynika z niego, że w dalszym ciągu liderem jest Prawo i Sprawiedliwość. Drugie miejsce przypadło Koalicji Obywatelskiej. Podium zamyka Lewica. Próg wyborczy przekracza łącznie sześć partii.

Kolejna fala mobilizacji w Rosji? Amerykanie nie mają wątpliwości Wiadomości
Kolejna fala mobilizacji w Rosji? Amerykanie nie mają wątpliwości

Kreml wezwał do „ignorowania” nieoficjalnych doniesień o nowej fali mobilizacji, wyraźnie próbując uciszyć niepokój społeczeństwa i odzyskać kontrolę nad przekazem dotyczącym tej sprawy – ocenia amerykański Instytut Badań nad Wojną (ISW) w najnowszym raporcie.

Niemieckie media: Polska „internacjonalizuje” sprawę reparacji Wiadomości
Niemieckie media: Polska „internacjonalizuje” sprawę reparacji

Warszawa domaga się od Berlina 1,3 bln euro za zbrodnie popełnione przez Niemców w Polsce podczas II wojny światowej. Arkadiusz Mularczyk podczas swej pierwszej wizyty w Berlinie punktował kolejne zarzuty wobec rządu federalnego – analizuje pierwszy dzień pobytu wiceszefa polskiego MSZ w stolicy RFN publicysta dziennika „Welt” Philipp Fritz.

Departament Stanu USA wydał zgodę na sprzedaż Polsce 116 czołgów M1A1 Abrams Wiadomości
Departament Stanu USA wydał zgodę na sprzedaż Polsce 116 czołgów M1A1 Abrams

Departament Stanu USA zezwolił na sprzedaż Polsce 116 czołgów M1A1 Abrams oraz powiązanego sprzętu po szacowanym koszcie 3,75 mld dolarów – poinformowała we wtorek należąca do Pentagonu Defense Security Cooperation Agency (DSCA). To wozy w starszej wersji, które mają wypełnić lukę po czołgach ofiarowanych Ukrainie.

Premier powinien podać się do dymisji? Znamienne słowa polityka Solidarnej Polski Wiadomości
Premier powinien podać się do dymisji? Znamienne słowa polityka Solidarnej Polski

– Pieniędzy nie ma, to są fakty. Jeżeli ktoś chce podjąć decyzję o złożeniu wniosku, my nie blokujemy tego jako Solidarna Polska – mówił o braku środków z KPO poseł Solidarnej Polski Michał Wójcik. Został także zapytany o to, czy w związku ze sporem Brukseli z Warszawą i braku pieniędzy z KPO premier Mateusz Morawiecki powinien podać się do dymisji.

„Eksces orzeczniczy”. NSA uderzył w Trybunał Konstytucyjny. Jest odpowiedź prezes Julii Przyłębskiej Wiadomości
„Eksces orzeczniczy”. NSA uderzył w Trybunał Konstytucyjny. Jest odpowiedź prezes Julii Przyłębskiej

– Naczelny Sąd Administracyjny nie ma kompetencji do jakiegokolwiek kontrolowania działalności orzeczniczej Trybunału Konstytucyjnego. Wszyscy sędziowie TK wybrani przez Sejm, od których prezydent przyjął ślubowanie, jak i wszyscy sędziowie powołani przez prezydenta są sędziami w rozumieniu konstytucji – oświadczyła we wtorek prezes TK Julia Przyłębska.

Jego filmy znała cała Polska. Nie żyje reżyser takich hitów jak „Kogel-mogel” czy „Och, Karol” Wiadomości
Jego filmy znała cała Polska. Nie żyje reżyser takich hitów jak „Kogel-mogel” czy „Och, Karol”

W wieku 86 lat zmarł znany polski reżyser Roman Załuski. Reżyserował takie hity jak m.in. „Wyjście awaryjne” (1982), „Och, Karol” (1985) czy „Kogel-mogel” (1988).

Spore zaskoczenie w USA. Były doradca Trumpa „zdecydowanie rozważa” start w wyborach Wiadomości
Spore zaskoczenie w USA. Były doradca Trumpa „zdecydowanie rozważa” start w wyborach

John Bolton, doradca ds. bezpieczeństwa narodowego za prezydentury Donalda Trumpa, powiedział, że "zdecydowanie rozważa" start w wyborach prezydenckich w USA w 2024 roku, w dużej mierze by rzucić wyzwanie Trumpowi - podała telewizja CNBC.

Rozmowy z Niemcami ws. rozmieszczenia wyrzutni Patriot. Błaszczak mówi o „rozczarowaniu” Wiadomości
Rozmowy z Niemcami ws. rozmieszczenia wyrzutni Patriot. Błaszczak mówi o „rozczarowaniu”

– Po rozmowie z niemieckim ministerstwem obrony z rozczarowaniem przyjąłem decyzję o odrzuceniu wsparcia dla Ukrainy. Przystępujemy więc do roboczych ustaleń ws. umieszczenia wyrzutni Patriot w Polsce i wpięcia ich w nasz system dowodzenia – przekazał we wtorek wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak.

„Zaufanie do Niemiec? Nie, dziękuję”. Politico: Niemcy łamią swoje kluczowe zobowiązanie po rosyjskim ataku na Ukrainę Wiadomości
„Zaufanie do Niemiec? Nie, dziękuję”. Politico: Niemcy łamią swoje kluczowe zobowiązanie po rosyjskim ataku na Ukrainę

„Niemcy wycofują się z obietnic dotyczących wydatków na obronność złożonych po inwazji na Ukrainę” – piszą Hans von der Burchard i Gabriel Rinaldi na łamach Politico. – Zaufanie do Niemiec? Nie, dziękuję – komentuje europoseł PiS Jacek Saryusz-Wolski.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe